O tom, že kvalita spánku je v živote moderného človeka mimoriadne dôležitá, dnes už nepochybuje hádam nikto. Hovorí sa o kvalitnejších matracoch, dobrých posteliach a ďalších parametroch spálne. Často sa však zabúda na ďalšie faktory, ktoré majú nepopierateľný vplyv na kvalitu nášho spánku.
Medzi tieto faktory radíme aj jedlo. Bežné znalosti však v tomto smere končia pritom, že pred spaním by sme nemali piť kávu a jesť by sme mali najneskôr o šiestej večer. O zlom vplyve kávy na spánok nikto nepochybuje. To je jednoducho fakt. Trochu inak je to s časom posledného jedla. Príkaz jesť najneskôr o 18. hodine je jednoducho nezmysel.
Je pravda, že počas spánku by mal byť náš žalúdok v pokoji, teda by v ňom nemali prebiehať žiadne tráviace procesy. K tomu sa však nedopracujete umelým pravidlom o šiestej hodine. Toto pravidlo totiž neberie do úvahy, že do postele nedochádzame všetci v rovnaký čas. Teda nemôže mať zmysel, aby sme všetci prestali jesť o šiestej. Takisto sa tu neberie do úvahy to, že rôzne jedlá prechádzajú cez žalúdok rôznou rýchlosťou. Ťažšie jedlá sú trávené dlhšie. Navyše konzumácia niektorých jedál pred spánkom pomáha kvalite spánku.
Žalúdku v priemere trvá približne 2 hodiny, pokiaľ strávi jedlo. Na základe tohto si dokážete zhruba spočítať, kedy by ste mali počas dňa prestať jesť.
Poďme sa v najbližšom texte pozrieť na 5 potravín, ktorým by ste sa mali pred spánkom radšej vyhnúť. Telo ich neprijíma dobre a ich požitie väčšinou vedie k zníženiu kvality spánku.
Alkohol
Alkoholické nápoje sú z pohľadu spánku veľmi zaujímavým druhom potraviny. Ich pôsobenie je dvojsečné.
Pomerne veľa ľudí používa alkohol ako pomôcku na zaspávanie. Vcelku oprávnenie. Alkohol skutočne pôsobí utlmujúco a vedie k rýchlejšiemu upadnutiu do spánku. To ale neznamená, že pomocou alkoholu sa dostanete ku kvalitnému spánku. Presne naopak. Požitie alkoholu pred spánkom vedie k nižšej kvalite spánku. Spánok pod vplyvom alkoholických nápojov nie je plynulý a jeho výsledok je menej zregenerovaný človek.
Používanie alkoholu ako pomôcky na zaspávanie tak z dlhodobého pohľadu nie je tou správnou metódou. Vďaka alkoholu sa ľudia trpiaci nespavosťou dostávajú do začarovaného kruhu.
Citrusové plody
Hovoríte si, že kúsok ovocia krátko pred spánkom nemôže mať žiadny vplyv na kvalitu spánku? Veď ovocie je ľahké a zdravé?
Záleží na tom, pre aké ovocie sa pred spánkom rozhodnete. Pokiaľ si zvolíte banány, tak sa nemusíte ničoho báť. Práve naopak. Banány sú bohaté na draslík, horčík a triptofán. Draslík a horčík majú blahodarný vplyv na svaly, takže pomôže s ich nočnou regeneráciou. A triptofán je aminokyselina, ktorá je prekurzorom dôležitých chemických látok ovplyvňujúcich náš spánok. V skratke – čím viac triptofánu zjete, tým sa vám bude ľahšie zaspávať.
Pred spánkom by ste sa ale mali vyhnúť všetkým citrusovým plodom. Grapefruit, pomaranč či mandarínka do postele určite nepatria. Skúsiť ich môžu iba ľudia, ktorí nemávajú problém s pálením záhy. Citrusové plody zvyšujú žalúdočnú kyslosť a vedú k známemu páleniu záhy, čo môže viesť ku komplikáciám so spánkom.
Zeler
Ďalšia na prvý pohľad spánku neškodiaca potravina. Áno, zeler je naozaj zdravý. Problém nie je ani v tom, že by nejako výrazne narušil pH v žalúdku. Zeleru je vhodné sa vyhýbať z dôvodu, že ide o diuretickú látku. Po slovensky – močopudnú látku. Konzumácia zeleru pred spánkom môže viesť predčasnému zobudeniu sa uprostred noci a neplánovanému výletu na záchod.
Medzi ďalšie močopudné potraviny patria: paradajky, melóny, šalátové uhorky, rukola a tak ďalej. Asi najznámejším močopudným nápojom je pivo. O vplyve alkholických nápojov na spánok sme však už hovorili.
Vyprážané jedlá
Najväčší problém s vyprážanými jedlami nie je v tom, že sú nezdravé, ale v tom, že sú veľmi náročné na strávenie. Trávenie potravín bohatých na oleje je veľmi pomalé. Takéto potraviny zostávajú v žalúdku dlhú dobu a počas tohto času je žalúdok nútený produkovať veľké množstvo žalúdočných kyselín. Pre samotné telo je to jednoducho veľká úloha, na ktorú by sa nemalo podujať krátko pred spánkom.
Nie je žiadny problém si raz za čas dopriať kalorické a nie práve najzdravšie jedlo. Ak sa už rozhodnete, že si dáte vyprážaný syr s hranolkami pred spánku, spravte tak najneskôr tri hodiny pred odchodom do postele. To by malo stačiť na to, aby telo túto kalorickú bombu strávilo.
Vyprážané jedlá u niektorých ľudí môžu viesť k problémom s pálením záhy. Tí, čo s tým majú skúsenosti vedia, že v takejto situácii sa nezaspáva práve najľahšie.
Korenisté jedlá
Vo večerných hodinách je vhodné konzumovať korenisté jedlá v striedmom štýle. Korenie má často povzbudzujúci účinok a dá zabrať vašim črevám. V konečnom dôsledku to znamená jediné – menej kvalitný spánok, ktorého výsledkom je nedokonalá regenerácia tela. Ak máte chuť na niečo korenisté, nechajte si to radšej na raňajky či obed.
Potravín, ktoré negatívne vplývajú na kvalitu nášho spánku je samozrejme viacero. V tomto článku však nemáme priestor na všetky. Okrem potravín, ktoré majú negatívny vplyv na spánok, existuje aj celý rad tých, ktoré si môžeme dopriať aj tesne pred spánkom. Do postele sa neodporúča ísť s úplne prázdnym žalúdkom. Ideálna je tak kombinácia potraviny bohatej na spánku prospešné látky (ako napríklad už spomínaný triptofán).
Pridaj komentár