Prečo je zdravý spánok jednou z najdôležitejších vecí v živote človeka?  

dobrý spánok

O dôležitosti spánku sa hovorí a píše pomerne často. Všetci z vlastnej skúsenosti vieme, že spánok výrazne ovplyvňuje náš bežný život. Ako to však s tým spánkom skutočne je? Na čo všetko má vplyv?

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Nespia iba ľudia

Spánok nie je žiadne ľudské špecifikum. Okrem ľudí, cicavcov, vtákov, plazov či obojživelníkov je súčasťou života aj u rýb či dokonca v niektorých prípadoch aj hmyzu.

Veda priznáva, že v oblasti spánku je toho ešte veľmi veľa neobjaveného. Jedno je však nespochybniteľné: spánok je hlboko spojený s regeneráciou organizmu.

Spánok je búrlivejší, ako ste si mysleli

Bežne nevnímame spánok ako niečo komplikované. Zaspíme a o niekoľko hodín sa zobudíme sami od seba, alebo za pomoci budíka. Sem-tam sa nám aj niečo prisnije.

Spánok však nie je jednoliaty celok.  Počas spánku prechádzame dvoma základnými stavmi:

  • REM fáza
  • non REM fáza

REM je skratka z anglického výrazu „Rapid Eye Movements“, teda rýchly pohyb očí. V tomto štádiu spánku sa nám naozaj pod viečkami rýchlo pohybujú oči. Tento prejav však nie je pri REM fáze najdôležitejší.

V REM fáze strávi dospelý človek približne 20 až 25 percent z celkového času spánku. REM sa s non REM fázou strieda každých približne 90 minút.

Zaujímavosťou REM fázy je to, že sa prakticky vôbec nepodobá na spánok. Je to práve non REM fáza, kedy sú naše svaly maximálne uvoľnené a mozog spotrebúva minimum energie (sme v hlbokom spánku).

REM fáza sa vyznačuje paralyzovanými svalmi a zvýšenou aktivitou mozgu, ktorej prejavom sú výrazné sny. Najťažšie je človeka zobudiť práve v REM fáze.

Vplyvy nedostatky spánku na zdravie človeka

Aká je ideálna dĺžka spánku?

Nikto vám nedokáže povedať, ako dlho by ste mali spať. Potreba spánku je totiž u každého z nás rozdielna. Do veľkej miery je daná geneticky. Potreba spánku sa mení aj s vekom, aj keď nie do takej miery, ako sa všeobecne predpokladá. Z rastúcim vekom klesá najmä schopnosť späť v jednom dlhom úseku.

Dospelým ľuďom sa odporúča spať od 7 do 9 hodín. Existuje však množstvo ľudí, ktorým stačí 6 hodín spánku denne.

Ide najmä o kvalitu spánku

Dĺžka spánku navyše môže byť pomerne zavádzajúci údaj. Do úvahy vždy musíme brať aj kvalitu. Často sa hovorí, že dnes spávame menej ako naši predkovia, čo je hodnotené ako zlé. Nie je to však úplne tak. Stačí si porovnať dnešnú spálňu s tou z v minulosti. Dnes spíme v tichu, suchu a teple. V minulosti však bolo úplne bežné, že celá mnohopočtná rodina spala v jednej miestnosti v posteliach plných rôzneho hmyzu. Bežná bola aj prítomnosť hospodárskych zvierat v blízkosti postele.

Benefity zdravého spánku

Keď spíme, mozog sa pripravuje na ďalší deň. Dochádza k vytváraniu spojení, ktoré sú obrazom informácií získaných počas dňa.

Zlepšuje schopnosť učiť sa

...

Vedecké štúdie dokazujú, že zdravý spánok zlepšuje schopnosť učiť. Je jedno, či študujete matematiku, učíte sa hrať na klavíry či šoférovať auto, pôjde vám to rýchlejšie, ak sa ráno zobudíte po kvalitnom, zdravom a dostatočne dlhom spánku.

Existuje dokonca štúdia, pri ktorej pokusným jedincom zabraňovali vstupu do REM fázy spánku. Títo ľudia mali extrémne problémy učiť sa nové veci či vôbec si pamätať udalosti z predchádzajúceho dňa.

Lepšie rozhodovanie

Nedostatok spánku má dokázateľne vplyv na schopnosť rozhodovania sa. V širšom zmysle ľudia dokážu po zdravom spánku lepšie riešiť problémy. Toto úzko súvisí s ďalšími vecami, ktoré spánok priamo ovplyvňuje.

Nedostatok spánku vedie k emociálnej nestabilite. Človeku ľahšie kolíše nálada. Tlak pri rozhodovaní a riešení problémov vyžaduje pokojného a rozvážneho človeka.

Optimálna pozornosť

Priamy súvis s kvalitou spánku má aj pozornosť.  Nedostatok spánku vedie k zníženej pozornosti. Pokiaľ sedíte v škole a máte pozerať na tabuľu, tak to ešte veľký problém nie je. Vážnosť situácia sa radikálne mení v momente, keď si sadnete za volant auta.

Fyzické zdravie

Počas spánku dochádza k intenzívnej obnove srdca a ciev. Dôsledok nedostatku kvalitného spánku už asi viete odhadnúť. Absencia kvalitného spánku vedie k zvýšenému riziku srdcovo-cievnych ochorení, infarktu, poruchám obličiek či vysokému tlaku.

Ľudia so zdravým spánkom menej trpia obezitou. Počas spánku jednoducho nemôžete jesť. Za zvýšenou obezitou u ľudí s nedostatkom spánku však stojí aj hormonálna aktivita. Počas spánku sa totiž produkuje hormón, ktorý vyvoláva pocit nasýtenia.

Zdravý spánok výrazne pomáha rastu organizmu. Toto je kľúčové najmä pri deťoch. U dospelých vplýva na regeneráciu a imunitný systém.

Spánkový dlh

Problémy so spánkom sa kumulujú. Znamená to, že absencia zdravého spánku po niekoľko dní za sebou vedie k zvýšeným problémom. Podceňovanie úlohy kvalitného spánku v našich životoch sa tak nemusí prejaviť hneď, ale až po čase.

8 tipov ako bojovať so spánkovými problémami

1) Spávajte pravidelne – choďte do postele každý deň v ten istý čas a snažte sa vstávať v rovnakú hodinu

2) Nepite kávu a nekonzumujte potraviny s obsahom kofeínu 4 až 6 hodín pred spánkom. Takisto sa snažte obmedziť spotrebu kávy počas dňa.

3) Nefajčite – a to najmä nie krátko pred zaľahnutím do postele

4) Nepite alkohol pred vstupom do postele – alkohol vám síce môže pomôcť zaspäť, avšak na kvalitu spánku má veľmi negatívny vplyv.

5) Nejedzte ťažké jedlá pred spánkom – počas spánku mal byť žalúdok v pokoji. Pracujúci žalúdok vyvoláva v tele zmätok. Organizmus sa nedokáže dostať do skutočne hlbokého relaxujúceho spánku.

6) Pohybujete sa – fyzická aktivita počas dňa výrazne zlepšuje kvalitu spánku

7) Obmedzte hluk a svetelné znečistenie v spálni

8) Pokúste sa vstať bez potreby budíka – pre kvalitu spánku je veľmi zlé, ak vás alarm zobudí v momente, keď sa nachádzate v hlbokom spánku. Z takéhoto zobudenia sa organizmus často spamätáva aj dve hodiny.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár