Dnes už hádam nikto nepochybuje o tom, že spánok plní v našich životoch významnú rolu. Všetci to nejako vieme, ale spánok sa stále nestáva tou najdôležitejšou prioritou.
Spánok je jednoznačne prospešný pre ľudské zdravie. Napriek tomu ho obmedzujeme z najrôznejších dôvodov. Nasledujúci zoznam 10 dôvodov, prečo na spánku záleží, berte ako motiváciu.
1 – nekvalitný spánok vedie k obezite
Existuje hneď viacero štúdií, ktoré na základe pozorovaných skupín ľudí dokazujú, že nedostatok spánku vedie k zvýšenej telesnej hmotnosti. Tento jav je viditeľnejší pri deťoch. Zďaleka sa mu však nevyhnú ani dospelí.
Pokiaľ máte problém s nadváhou, svoju pozornosť by ste mali zamerať aj na spálňu a spánok. Nedostatok spánku vedie k vyššej telesnej hmotnosti. Vyššia telesná hmotnosť zhoršuje zdravotný stav a opätovne vedie k zhoršeniu kvality spánku. Takto sa ľahko dostanete do začarované kruhu, z ktorého sa bez výrazného zásahu do životného štýlu sotva dostanete a nemusí vám pomôcť dokonca ani aktívna snaha o diétovanie.
2 – ľudia, čo si doprajú kvalitný spánok, skonzumujú menej kalórií
Toto úzko súvisí s bodom číslo jeden. Ak keď nie priamo. Je jasné, že ľudia, ktorí trávia dlhší čas v bdelosti, zvyknú toho zjesť viac. Počas spánku sa je naozaj veľmi ťažko. Nedarí sa to ani ľuďom s výnimočným apetítom.
Vedci však predpokladajú, že nedostatok spánku narúša schopnosť organizmu regulovať apetít. Ten závisí okrem iného aj od dvoch hormónov: grelín podporuje apetít. Naopak leptín apetít potláča. Pokiaľ si každý deň doprajete dostatočne dlhý a kvalitný spánok, regulácia leptínom a grelínom funguje optimálne. Optimálna bude aj vaša telesná hmotnosť. Ak si každý deň kvôli práci či iným veciam skracujete dĺžku spánku, táto regulácia bude narušená. Dĺžka spánku ale nie je jediným pôvodcom tejto nerovnováhy. V skutočnosti ide o kvalitu spánu, a tá je ovplyvnená nielen dĺžku, ale aj priebehom spánku.
3 – dobrý spánok zlepšuje koncentráciu a produktivitu
Ak si odopierate spánok, aby ste toho v práci stihli spraviť viac, existuje množstvo náznakov, že toto nemusí byť práve tá najlepšia stratégia.
Na internete nájdete hneď niekoľko štúdií, v ktorých vedci pozorovali v práci dve odlišné skupiny. Jedna mala dostatok spánku, a druhej nejaká tá hodinka spánku k tomuto stavu chýbala. Ľudia s obmedzeným spánkom robili až o jednu tretinu chýb viac ako ľudia s dobrým spánkom.
Následky chýb v práci sa líšia od pracovnej pozície. V mnohých prípadoch si však nemožno dovoliť žiadnu chybu, keďže následky by boli obrovské.
Nedostatok spánku neprináša iba zvýšené množstvo chýb, ale aj poruchy koncentrácie a zníženú produktivitu práce. Inými slovami – viac času v práci vám pri nedostatku spánku nezaručí väčší pracovný výkon.
4 – dobrý spánok maximalizuje športový výkon
Ak sa chystáte na športovú súťaž, najlepšie čo môžete spraviť pre dobrý výsledok, je dobre sa vyspať. Je dokázané, že nekvalitný či krátky spánok vedie k zhoršeným motorickým schopnostiam. Napríklad pri futbale bude robiť viacej chýb pri prihrávkach. Odzrkadlí sa to však aj na čisto fyzickom výkone. Bez kvalitného spánku budete jednoducho vládať menej. Zabehnete menej a budete rýchlejšie unavení.
5 – kvalitný spánok znižuje riziko chorôb srdca a infarktu
Toto je z vážnej oblasti. Ukracovanie sa o kvalitný spánok nemusí viesť iba k drobnostiam, môže mať za následok zvýšenie rizika ochorenia srdca. Nevieme, aký je mechanizmus. Vedci majú množstvo teórií, ktoré väčšinou súvisia zo stresom. Nie je to však až tak dôležité. Podľa sledovania rôznych skupín ľudí sa potvrdilo, že ľudia z horšou kvalitou spánku sú vystavený vyššiemu riziku chorôb srdca. Častejšie zomierajú na srdcové problémy.
6 – kvalita a dĺžka spánku ovplyvňuje metabolizmus glukózy
Ďalšia veľmi rozšírená choroba je cukrovka. Nie je tomu tak dávno, keď vedci zistili súvislosť medzi metabolizmom glukózy a kvalitou spánku. Objavili, že spánok ovplyvňuje citlivosť tela na inzulín. Tá sa znižuje spolu so znižovaním kvality spánku.
Pri pozorovaní skutočných ľudí sa zistilo, že ľudia bez dostatočného spánku javili známky predcukrovkových stavov.
7 – zlý spánok vedie k depresiám
Toto tvrdenie je trochu problematické. Vo vedeckých štúdiách totiž nie je jednoduché v tomto prípade odlíšiť následok od príčiny. Zlý spánok skutočne vedie k depresiám. Rovnako však depresie vedú k zlému spánku.
Je štatisticky dokázané, že nedostatok kvalitného spánku vedie zvýšenému počtu samovrážd. Len ťažko sa z takýchto zistení robia presné závery. Nie je možné presne povedať, o koľko vám ukrátenie o jednu hodinu spánku denne zvýši šancu, že vyskočíte z okna.
8 – dobrý spánok zlepšuje imunitný systém
Imunitný systém je úzko spojený s kvalitou spánku. Súvisí to s tým, že spánok plní regeneračnú úlohu – počas spánku sa dáva do poriadku aj náš imunitný systém. Ak malé obmedzenie spánku sa dokáže prejaviť na sile imunitného systému. Pri pozorovaní množstva ľudí sa zistilo, že ľudia s kratším spánkom sú náchylnejší na bežné choroby ako napríklad nádcha. Presnejšie výsledky boli takéto: ľudia, čo spali iba 7 hodín denne, boli 3-krát náchylnejší odtrpieť si nádchu ako ľudia spiaci 8 a viac hodín.
9 – spánok ovplyvňuje zápalové procesy
Ďalšia zaujímavá spojitosť súvisí so zápalovými procesmi. Nedostatok spánku výrazne komplikuje zápaly v tele. Nemusí ich iba zhoršiť – dokáže ich aj vyvolať. Ponaučenie z tohto je zrejmé: pokiaľ máte nejaký zápal, doprajte si maximum kvalitného spánku.
Pridaj komentár