Väčšina ľudí veľmi dobre vie, že nedostatok či potláčanie spánku vedie k zlej nálade či podráždení. Vplyv nedostatku spánku tu však nekončí. V nasledujúcom texte sa dozviete 10 efektov, ktoré má nedostatok spánku. Ak sa najbližšie budete snažiť byť v stave bdelosti dlhšie, ako je prirodzené, budete mať aspoň nejakú predstavu, čo takýmto konaním riskujete.
1 – nedostatok spánku spôsobuje nehody
Pre bežného človeka má najväčšiu váhu si uvedomiť, že šoférovať s klipkajúcimi očami je rovnako nebezpečné ako šoférovanie pod vplyvom alkoholu. Podstatný rozdiel je akurát v tom, že ospalosť nedokážu policajti zmerať. Riziko je však približne rovnaké. Je to vedecky dokázané – ospalosť dokáže spomaliť reakčný čas rovnako ako alkohol. Pozor, teraz nemáme na mysli mikrospánok, čo je ešte horšia úroveň tohto problému.
Nedostatok spánku nemá vplyv iba na nehody na cestách. Potláčanie spánku bolo príčinou viacerých obrovských havárií. Nevyspaní pracovníci spôsobili havárie jadrových elektrární v ukrajinskom Černobyle a americkom Three Mile Island. Nedostatok spánku spôsobil masívnu ropnú haváriu tankera Exxon Valdez.
2 – nedostatok spánku robí človeka hlúpejším
Ak chcete pôsobiť v práci inteligentne, radšej sa doma poriadne vyspite. Spánok ovplyvňuje kognitívne funkcie na viacerých úrovniach. Začína sa to pozornosťou. Ak ste ospalý, schopnosť dávať pozor ide rapídne dole. Dobre nefunguje ani koncentrácia či schopnosť argumentácie a triedenia informácií. Najväčšiu škodu však nedostatok spánku spôsobuje v rámci spracovávanie informácií získaných počas dňa. Nastávajú poruchy v učení. V noci za bežných okolností mozog ukladá informácie do mozgových spojení. Bez spánku sa to nedeje. Veci si nezapamätáte.
3 – nedostatok spánku vedie k vážnym zdravotným problémom
Teraz máme na mysli chronický, teda dlhodobý nedostatok spánku. Ak si pár dní po sebe nedoprajete plných 7 až 9 hodín spánku, mali by ste byť v poriadku.
Dlhodobá absencia potrebného množstva spánku môže viesť okrem iných aj k týmto ochoreniam:
- Srdcové ochorenia
- Srdcový infarkt
- Zlyhanie srdca
- Nepravidelný srdcový rytmus
- Vysoký krvný tlak
- Porážka
- Cukrovka
4 – nedostatok spánku zabíja chuť na sex
Viaceré štúdia potvrdili, že ľuďom, ktorým sa nedostáva optimálneho množstva spánku, majú znížené sexuálne libido. Platí to rovnako ako pre mužov, tak aj pre ženy. Bez potrebného množstva spánku jednoducho strácame chuť na sex.
Problémom so spánkom možno pripísať aj nevysvetliteľné zníženie túžby po sexe. Mnoho mužov totiž trpí spánkovou apneou. To je stav, kedy človek počas spánku v určitých časoch prestane dýchať. Naruší to spánok. Človek sa tak vyspí menej, ale nemusí si to uvedomovať. A muž takto netušenie môže prísť o svoje sexuálne libido.
5 – nedostatok spánku vedie k depresii
Ak máte veľmi dobrú náladu, ste so sebou spojný, svet je pre vás tým najlepším miestom, a chcete to zmeniť, máme pre vás jednoduchý návod. Obmedzte spánok. Nedostatok spánku zaručene zhoršuje náladu a môže viesť až depresiám.
Je dokázané, že ľudia trpiaci nespavosťou majú niekoľkonásobne vyššiu šancu trpieť na depresiu. Tieto zistenie je však potrebné vnímať opatrne, keďže to platí aj naopak. Depresia totiž sama vedie k problémom so spánkom.
6 – nedostatok spánku zhoršuje kvalitu pokožky
Ak je vašou prioritou mať krásnu pleť, tak viac ako investovať do kozmetiky by ste mali venovať pozornosti spánku. Ono to funguje jednoducho. Ak sa nevyspíte tak, ako si to telo želá, telo začne vylučovať stresový hormón kortizol. Táto chemická látka má negatívny vplyv na kolagén, čo je bielkovina, ktorá zabezpečuje pružnosť pokožky. Logicky menej kolagénu vedie k zníženej pružnosti pokožky.
7 – nedostatok spánku vedie k zábudlivosti
Tohto problému sme sa v tomto texte už dotkli. Počas spánku sa v mozgu spracúvajú informácie. Ak viete, že sa vám nedostáva dostatok spánku, a nemôžete si dovoliť niečo zabudnúť, radšej si všetko svedomite píšte na papier či používajte spoľahlivú aplikáciu, ktorá vám všetko dôležité pripomenie.
8 – nedostatok spánku vedie k zvýšeniu telesnej hmotnosti
Toto sa môže zdať na prvý pohľad zvláštne. Ako je to možné? Vysvetlenie je však veľmi jednoduché. Keď spíme, nejeme. Keď nespíme, tak jesť môžeme. Problém to spôsobuje najmä ľuďom, ktorí radi jedia a majú problém so sebakontrolou.
Funguje to aj na hlbšej úrovni. Keď spíme, tak náš mozog produkuje hormóny, ktoré hlad potláča. Počas bdelosti nám tento hormón chýba a máme tak väčšiu chuť prijímať kalórie.
9 – nedostatok spánku môže zvýšiť riziko smrti
Keby sme to zobrali čisto štatisticky, tak menej spánku sa rovná vyššie riziko úmrtia. Nedostatok spánku vás približuje k truhle. V skutočnosti to však nie je také jednoduché, pretože sa tu mieša príčina s dôsledkom a nie je jednoduché ich oddeliť.
10 – nedostatok spánku vedie k zlým rozhodnutiam
Spánok je o mozgu. A je to práve tento orgán, ktorý sa stará o rozhodnutia. Ak mozgu nedoprajte dostatok paliva vo forme spánku, vytváranie dobrých rozhodnutí začne byť problematické.
Nedostatok spánku narúša ľuďom najmä schopnosť správne zhodnotiť vplyv nedostatku spánku na ich telo, mozog a rozhodovanie.
Pridaj komentár