24. November 2024

12 trikov, ako prirodzene odolať spánku

Moderný spôsob života vyžaduje, aby sme boli po väčšinu dňa plne pri vedomí. V práci si jednoducho nemôžeme dovoliť zaspať, aj v tých najťažších situáciách. Plne vyťažení ľudia si nemôžu dopriať v noci plnohodnotný spánok. Každé ráno sa zobúdzajú so spánkovým deficitom. Ten sa telo snaží dohnať počas dňa. To však nie je možné.

Najjednoduchším riešením klipkajúcich očí je káva či moderné energetické nápoje. Tieto stimulansy však rozhodne nie sú riešením. Akurát potláčajú príznaky. Silná káva či účinný energetický nápoj vás dokáže nakopnúť aj na niekoľko hodín. Kofeín a ďalšie povzbudzujúce látky však narúšajú dĺžku a kvalitu spánku. Dlhodobým používaním takýchto podporných látok sa dostávate do začarovaného kruhy, z ktorého nie je jednoduché sa dostať von.

ospalost

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V tomto článku vám prinášame 12 jednoduchých trikov, ako sa udržať v bdelom stave bez toho, aby ste si pomáhali rôznymi chemickými látkami. Tento spôsob udržiavania mozgu v plnej sile je určite zdravší  a v mnohých prípadoch aj efektívnejší.

Poprechádzajte sa

Keď už si myslíte, že v kancelárii za monitorom každú chvíľu zaspíte, vstaňte a spravte si niekoľkominútovú prechádzku (ak je to samozrejme na pracovisku dovolené). 10-minútová prechádzka podľa jedného výskumu dokáže nakopnúť až na dve nasledujúce hodiny. V tomto výskume sa porovnávali dve skupiny ľudí. Jedna riešila ospalosť čokoládovou tyčinkou, druhá prechádzkou. Tyčinka mala okamžitý efekt. Po jednej hodine však tyčinková skupina bola unavená viac ako prechádzková skupina. Účinky 10-minútovej chôdze trvali až dve hodiny.

Zdriemnite si

V mnohých situáciách je dobré sa spánku aspoň na chvíľu podvoliť. Pri zdriemnutí je však dôležité to neprehnať. Pospať by ste si nemali viac ako 25 minút. Druhým dôležitým pravidlom je časová vzdialenosť od nočného spánku. Zdriemnuť by ste si mali najneskôr 6 hodín pred nočným spánkom.

Krátky spánok na pracovisku nemusí byť jednoduchá záležitosť. Nájdu sa však aj progresívne spoločnosti, ktoré si uvedomujú, že unavený pracovník nepodáva skvelé výkony, a ponúka zamestnancom špeciálne priestory na zdriemnutie si.

Doprajte očiam pauzu

Pokiaľ nemáte možnosť pospať si na 10 či 15 minút, skúste čosi prijateľnejšie: zatvorte oči a uvoľnite sa. Tak na 10 minút. Uvidíte, naozaj to pomôže.

Pokiaľ celý deň sedíte za počítačom, dovoľte z času na čas očiam trochu pokoja. Odvráťte zrak od monitora a oddychujte. Obdivujte kvety v kancelárii, prípadne ruch mesta za oknom.

...

Konzumujte správne jedlo

Na cukor bohaté jedlá síce zvýšia vašu energiu, ale nepotrvá to dlho. A čo je ešte horšia, po vyčerpaní takejto energie sa dostanete do horšej situácie, v akej ste začínali. Z tohto dôvodu je dobré na pracovisku konzumovať jedlá, ktoré obsahujú zložitejšie cukry, ktoré sú trávené dlhšie  a energia z nich sa do krvi uvoľňuje postupne.

Ako príklad môžeme uviesť celozrnné pečivo či arašidové maslo.

Porozprávajte sa s niekým

Ak to na vás ide, zamestnajte svoj mozog niečím naozaj náročným. Napríklad nejakou ľahkou debatou s kolegom či kolegyňou. Je úplne jedno, o čom sa budete rozprávať. Mozgu to však dodá potrebný impulz, aby aspoň na krátko zabudol na potrebu spánku.

Zvýšte intenzitu osvetlenia

Hneď niekoľko výskumov dokázalo, že intenzita osvetlenia má priamy vplyv na našu únavu. V menej osvetlených priestoroch sme náchylnejší na únavu, zívanie či upadnutie do spánku. Najjednoduchším riešením tejto situácie je zvýšiť tok svetla do miestnosti. Najlepšie je prirodzené svetlo. Často stačí odhrnúť rolety či žalúzie. V prípade umelého svetla je vhodné zvoliť biele svetlo, ktoré sa najviac podobá dennému prirodzenému svetlu.

Vyskúšajte dychové cvičenia

Hlavným palivom mozgu je kyslík. Ak chcete dodať mozgu viacej kvalitného paliva, dýchajte. Dychové cvičenia sú veľmi jednoduché. V najjednoduchšom prípade stačí niekoľko hlbokých a hlavne intenzívnych nádychov. Takéto intenzívne dýchanie nie je prirodzené, takže to dlho nevydržíte. Ono to však funguje.

Ak šoférujte, zastavte

Ak máte za volantom pocit, že spánok klope na čelné sklo, okamžite zastavte. Zdriemnite si a za volant sa postavte až vtedy, kedy ste si istí, že máte všetko pod kontrolou.

Zmeňte činnosť

Opakované a monotónne činnosti sú výborným podhubím pre spánok. Riešenie je jednoduché – zmeňte činnosť. Stačí na pár minút – potom sa môžete vrátiť k pôvodnej práci. Mozgu takýto stimul pomôže.

Pite veľa vody

Dehydratácia zvyšuje únavu. Nedostatok vody v organizme sa nemusí okamžite prejaviť smädom. Kvalitným pitným režimom znižujete riziko, že vás únava prepadne v nevhodný okamžik.

Doprajte si dostatok denného svetla

Dostatok pobytu na dennom svetle je kľúčové najmä počas krátkych zimných dní. V kanceláriách sa pracuje v umelom svetle. To však nedokáže nahradiť to prirodzené. Prirodzené svetlo reguluje náš spánkový rytmus. Na udržanie harmonického biorytmus vraj stačí 30-minútová expozícia prirodzenému svetlu denne.

Pravidelne cvičte

Je vedecky dokázané, že ľudia, ktorí sa pohybu venujú aspoň 30 minút denne, trpia únavou počas dňa omnoho menej ako ľudia žijúci sedavejším spôsobom. Uznáte, že 30 minút pohybu denne nie je veľa, a že to za energetický deň naozaj stojí.

Neustupujúca únava však môže byť aj symptómom zdravotného problému. Z tohto dôvodu sa vždy odporúča v prípade problém radšej vyhľadať odborníka.

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár