28. January 2025

5 vecí, ktoré nepatria do spálne

Pri téme spánok sa zvykne zdôrazňovať, že najdôležitejšou vecou, ktorá rozhoduje o kvalite či nekvalite spánku, je matrac. Keď si kúpite dobrý matrac, každé ráno sa budete zobúdzať do ružova zregenerovaní. Ak si kúpite zlý matrac, ráno sa vám nebude chcieť vstať z postele, keďže budete celí dolámaní.

Nechceme tvrdiť, že matrac v spálni nehrá dôležitú rolu. Tú určite hrá. Zlým výberom matraca naozaj máte čo pokaziť. Na druhú stranu sa však význam matraca neraz preceňuje. Nemusíte sa dlho čudovať, prečo tomu tak je. V biznise s matracmi je relatívne veľa peňazí a väčšina článkov venovaných spánku je motivovaných finančne. Ide o skrytú či menej skrytú reklamu. Takéto článku zase ovplyvňujú ďalšie článku a celkovú verejnú mienku.

najhorsia spalna

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

V tomto texte sa však pozrieme na spánok a spálňu trochu z iného pohľadu. Nebudeme hovoriť o matracoch, ale o veciach a činnostiach, ktoré by v spálni nemali čo robiť.

1 – spálňa nie je jedáleň

V spálni by sme nemali jedávať. Pred spánkom by sme celkovo mali kontrolovať, čo do seba dávame. Staré známe pravidlo, ktoré nám radí, aby sme nejedli po šiestej večer, netreba brať príliš vážne. Je však potrebné si byť vedomí toho,  že počas spánku by náš žalúdok mal byť v pokoji a nemal by byť zamestnaný trávením. Trávenie je proces, ktorý je veľmi náročný na prítomnosť krvi v žalúdku. Počas regenerujúceho spánku by však krv nemala byť koncentrovaná vo vnútorných orgánoch. Mala by sa nachádzať prevažne vo svaloch.

Jedlo v žalúdku zostáva približne 2 hodiny. Čím mastnejšia strava, tým dlhšie to trvá. Z týchto údajov si poľahky vypočítate, kedy by ste si už večeru mali odoprieť.

Ako pri každom pravidle, aj tu existuje výnimka. Ak si už zo sebou chcete do postele zobrať nejaké jedlo, zvoľte si banán. Banán obsahuje látky, z ktorých si mozog syntetizuje bielkovinu tryptofán, ktorá je dôležitou súčasťou chemických procesov v mozgu vedúcich k spánku. Líhať si do postele s prázdnym žalúdkom totiž môže skomplikovať zaspávanie. Jeden či dva banány tento problém poľahky odstránia.

2 – spálňa nie je pracovňa

Ak nemáte doma priestor na samostatnú pracovňu, dajte radšej prednosť kuchyni pred spálňou. Spálňa by mala byť miesto, kde sa iba spí. Mozog by si mal túto miestnosť spájať výhradne so spánkom. Takto to funguje najlepšie. Vojdete do spálne, ľahnete si do postele a váš je mozog je okamžite prepnutý do spánkovej nálady.

Pokiaľ máte oproti posteli pracovný stôl, mozog môže mať problémy sa uvoľniť. Priestor spálne si bude okamžite asociovať so stresom a problémy. Zaspať síce zaspíte, môže to však trvať dlhšie.

...

3 – televízor, notebook, tablet, smartfón

Ešte raz musíme pripomenúť, že spálňa by mala byť venovaná exkluzívne spánku. Prípadne milostným aktivitám – to je jediná výnimka, s ktorou sa experti na spánok dokážu zmieriť.

Spálňu by sme si však nemali mýliť s obývačkou – teda s miestnosťou, kde k bežnej zábave patrí sledovanie televízie. Veľké množstvo domácností však má televízor aj v spálni. Mnoho ľudí sa dokonca dopracovalo do takého stavu, že dokážu zaspať iba pri sledovaní televízie.

Prečo televízor nepatrí do spálne? Sledovanie televízie narúša spánok. A to hneď na dvoch úrovniach. Prvé je vcelku jednoduché – televízor vyžaruje svetlo rôznej farby a intenzity. Rýchlo sa meniace rôzne druhy svetla stimulujú mozog – robia tak presný opak toho, čo je pred spánkom potrebné.

Sledovaním televízie stimulujeme náš mozog aj na úrovni príbehu – mozog sa ponorí do dramatického príbehu filmu či seriálu a potom môže mať problémy so spánkom. Či dokonca dramatické scény ho budú vyrušovať aj počas spánku.

Pri tabletoch či smartfónoch je situácia veľmi podobná. Podstatný rozdiel je však v tom, že tieto obrazovky máme oveľa bližšie k očiam ako v prípade televízora. Tieto malé elektronické zariadenia je veľmi jednoduché si zobrať priamo do postele a doslova s nimi zaspávať. Tablety, notebooky a smartfóny vyžadujú svetlo takej frekvencie, ktorá má veľmi negatívny vplyv na spánok. Asi najzreteľnejším prejavom je oddialenie spánku.

4 – úložný priestor pod posteľou

Úložný priestor pod posteľou je síce praktická vec, zdravému spánku to však neprospieva. Najmä v malých bytoch je veľký problém s úložným priestorom. Na prvý pohľad sa môže zdať skvelým nápadom využiť prázdny priestor pod posteľou. Veď načo tam nechávať prázdny priestor, keď je ho možné takto šikovne využiť?

Úložný priestor pod posteľou však môže viesť k zhoršeniu hygienického stavu matraca. Inými slovami – môže tu dôjsť k premnoženiu baktérií, roztočov a plesní. Ako je to možné?

Všetkým menovaným mikróbom sa darí vo vlhkom prostredí. Vlhkosť sa do matraca dostáva z nášho tela – potom. Za optimálneho stavu sa táto vlhkosť z matraca pomerne rýchlo odparí do okolitého prostredia. Odparovaniu pomáha voľný pohyb vzduchu. A práve tomu bráni úložný priestor pod posteľou. Medzi dlážkou a matracom by mal byť iba lamelový rošt. Nič iné. Ideálna posteľ má klasický tvar – stojí na štyroch vysokých nohách.

5 – nevhodne namaľované steny

Kvalitu spánku ovplyvňujú aj farby stien. Toto nie je žiadny žart. Niekoľko vedeckých štúdia potvrdilo, že na farbe spálne naozaj záleží. Napríklad sa zistilo, že farby stien dokážu ovplyvniť dĺžku spánku. A to pomerne výrazne.

Za najvhodnejšiu farbu spálne bola označená modrá. Najhoršia sa zase javila purpurová. Ľudia v modrých spálňach spali v priemere až o hodinu dlhšie ako ľudia v purpurových spálňach.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár