Určite ste už počuli, že teplé mlieko dokáže čarovne privolať spánok. Podobne vraj funguje kamilkový čaj. Za ideálne jedlo pred spánkom by sme mohli označiť banány. Obsahujú totiž látky, ktoré pomáha mozgu produkovať látky vedúce k spánku.
Väčšinou si možno prečítať články, ktoré hovoria o vplyve jedla ako takého na spánok. Dookola sa opakuje mantra, že po šiestej hodine večer by. V tomto článku sa nebude snažiť túto ľudovú teóriu vyvracať. Takisto nebudeme rozoberať vplyv prejedania sa na kvalitu spánku.
Na spánok sa pozrieme z pohľadu konkrétnych druhov potravín. Pozrieme sa na tie najhoršie veci, ktoré môžete dostať do svojho žalúdka pred spánkom. Nájdete tu jednoduchý zoznam jedál (a nápojov), ktorým by ste sa mali pred spánkom za každých okolností vyhnúť.
1 – káva
Začnime tým viac ako zrejmým. Pravdepodobne nikomu nemusíme vysvetľovať, že šálka kávy o desiatej večer spánku nepomôže. Na kávu je však potrebné si dávať väčší pozor, ako by ste si mysleli. Kofeín totiž v tele zostáva po dobu niekoľkých hodín. Aj kávička vypitá popoludní dokáže ovplyvniť kvalitu spánku. Nie tak intenzívne ako večerná káva, ale dokáže. Tento efekt sa prejaví najmä pri ľuďoch, ktorý už nejaký ten problém so spánkom majú. Na druhú stranu existujú aj ľudia, čo bez problémov zaspia aj po pol litri kávy vypitej už v posteli.
Káve by ste sa mali tak vyhýbať od prvých popoludňajších hodinách. Ak chcete maximalizovať svoje šance na dobrý spánok, bude musieť obetovať aj obľúbenú popoludňajšiu kávu.
Veľký pozor je potrebné si dávať aj na rôzne formy maskovanej kávy. To je tá káva, ktorú nájdete napríklad v zmrzline či rôznych ďalších dobrotách. To isté platí aj o čaji a ďalších jedlách obsahujúcich kofeín či chemicky podobné stimulačné látky.
2 – čokoládu
Pri káve sme to už spomenuli. Veľký pozor je potrebné si dávať na potraviny s obsahom kofeínu. To, že káva obsahuje tento stimulant, vie úplne každý. Len málo ľudí by ale z tohto obviňovalo takú čokoládu.
Toto musí ťažká rana pre všetkých milovníkov tejto pochúťky. Pokiaľ si pred spánkom dáte jeden či dva štvorčeky mliečnej čokolády, so spánkom s veľkou pravdepodobnosťou problém mať nebudete. Oveľa väčšie množstvo kofeínu obsahuje čierna čokoláda. Čím vyšší obsah čokolády, tým vyšší obsah kofeínu. Ak zjete jednu celú čokoládu, do vášho tela sa dostane približne rovnaké množstvo kofeínu, akoby ste vypili liter koly.
3 – alkohol
Prečo sa do tohto zoznamu dostal aj alkohol? Veď po ňom sa tak dobre spí. To je pravda. Po užití alkoholu sa naozaj lepšie zaspáva. Schopnosť rýchlo zaspať a kvalita spánku sú však dve výrazne odlišné veci. A práve v tejto druhej veci má alkohol ďaleko od toho, aby exceloval.
Regenerujúci spánok má pokojný priebeh, kde sa pravidelne striedajú jednotlivé fázy spánku. Alkohol tento spánkový rytmus narúša. Po požití piva, vína či tvrdého alkoholu sa ráno zobudí v stave, ktorý má pomerne ďaleko od ideálneho.
4 – mastné jedlá
Všetci vieme, že mastné jedlá sa trávia ťažšie. V žalúdku zostávajú dlhšie. Často sa hovorí, že navečer by sme nemali jesť príliš mastné jedlá. V ideálnom prípade by sme sa im mali vyhýbať po celý deň.
Na skupine potkanov bolo dokázané, že mastné jedlá majú negatívny vplyv na spánok. U potkanov bola pozorovaná väčšia únava počas dňa, ktorá neraz viedla k spánku. Nočný spánok bol zase rozkúskovaný. Potkany nespali v jednom celku, čo určite kvalite spánku nepomáha.
5 – rezeň
Akékoľvek trávenie počas noci nie je dobré. Žalúdok by počas spánku mal odpočívať. Krv by mala byť sústredná do svalov. Akékoľvek trávenie vyžaduje veľké množstvo krvi, ktorá následne chýba vo svaloch.
Trávenie bielkovín je pre žalúdok osobitá záťaž. Z tohto dôvodu je konzumácia rezňa tesne pred zaľahnutím do postele jeden z najhorším možných stravovacích nápadov.
6 – pikantné jedlá
Ďalšie veľké nie by ste mali povedať všetkým pikantným jedlám. Nechajte si indickú či inú kuchyňu bohato využívajúcu korenia na skoršie hodiny. Pikantné jedlá dokázateľne odďaľujú spánok a väčšine nezvyknutých ľudí komplikujú aj samotný priebeh spánku.
7 – grapefruit
Nie všetko ovocie je dobré krátko pred spánkom. Podľa možnosti by ste mali vyhnúť citrusovým plodom, a obzvlášť grapefruitu. Ten totiž dokáže radikálne zvýšiť kyslosť žalúdka a skomplikovať tak nielen zaspávanie, ale aj celý spánok.
8 – voda
Pýtate sa, čo v tomto krátkom zozname robí voda? Však tá je maximálne zdravá. Tento fakt tu nikto nechce popierať. Voda je určite zdravá a k životu nenahraditeľná. Aj jej konzumáciu je však potrebné obmedzovať. Privysoký príjem vody krátko pred spánkom vás počas noci prinúti ísť na záchod. Kúskovať si spánok určite nie je dobrou stratégiou za dokonalou regeneráciou.
Odporúča sa, aby ľudia približne 2 hodiny pred plánovaným spánkom obmedzili príjem vody. Na WC by mali stihnúť ísť ešte pred zaspaním.
A inak – vodou sa dá v extrémnych prípadoch aj predávkovať. Ak to naozaj preženiete, voda vás môže aj zabiť.
Zlý nápad: hladovať pri zaspávaní
Extrémy tu rozhodne nie sú riešením. Hlad v posteli môže mať na spánok rovnaký účinok ako žalúdok plný rezňov a čili. Z toto dôvodu sa odporúča s hladom čosi spraviť: ideálne jedno do postele je banán. Ako už bolo na začiatku spomenuté, toto ovocie obsahuje látky, ktoré pomáhajú mozgu syntetizovať látku, ktorou si telo riadi spánkové procesy.
Pridaj komentár