Nikto nepochybuje o tom, že hluk má významný vplyv na kvalitu nášho spánku. Ani tí najtuhší spáči nedokážu spať v hlučnej miestnosti. Najbežnejšie zdroje hluku, s ktorými sa stretávame, je hudba, doprava, prístroje v domácnosti či zvuky vydávané ľuďmi.
Prakticky každému z nás sa už stalo, že nás v noci niečo zobudilo. V tomto článku nechceme rozoberať tieto zjavné situácie. Chceme sa zamerať na to, čo veľa ľudí prehliada. Pozrieme sa bližšie na hluk nižších intenzít, ktorý nás síce nezobudí, postará sa však o zníženie kvality spánku.
Počas spánku naše zmysly fungujú
Mnoho ľudí sa domnieva, že počas spánku sa naše telo a myseľ doslova odrežú od okolitého sveta. Mozog vypne sluch, čuch, chuť, zrak a hmat. Nič z toho nie je pravda. Citlivosť určitých zmyslov je síce oslabená, telo však stále pozorne vníma, čo sa deje v jeho okolí. Spracovanie informácií zo zmyslov sa však presunie do podvedomia. Naše oči stále fungujú – hoci sú zatvorené. Náhla zmena svetla v miestnosti nás tak dokáže zobudiť. Takisto vieme reagovať na pachy či dotyky. To isté platí aj pri zvukoch. Naše telo neustále počúva a zvuky vyhodnocuje. Niektorým nepriradí dôležitosť a tak na ne viditeľne nereaguje.
Spánok je cyklický
Ľudský spánok nie je jednoliaty celok. Je to pomerne búrlivý proces, ktorý však nevnímame. Veda ho však dokázala pomerne dobre popísať. Keby sme to mali zjednodušiť, tak počas spánku sa striedajú dva základné cykly: fáza REM a fáza nonREM. Fáza REM je stav vysokej aktivity mozgu. Väčšina snov sa odohrá v tejto časti spánku. Počas REM fázy nám stuhnú svaly a sme len málo náchylný vnímať okolie.
Hluk dokáže narušiť spánkový cyklus
Za najväčší problém hluku sa považuje jeho schopnosť narušiť spánkový cyklus. Ten je kľúčový z pohľadu efektivity spánku. Za ideálnych okolností sa vaše telo zregeneruje v čo možno najkratšom čase. Pokiaľ sa spánkový cyklus naruší, celý tento proces sa predlžuje. Výsledkom je to, že ráno sa budíte nie práve v ideálnej kondícii.
K narušeniu spánkového cyklu nedochádza iba v momente, keď sa prebudíte. Na to stačí aj ďaleko menej. Vôbec to nemusí dosiahnuť stav bdelosti. Vy si tak nemusíte byť ráno vedomí, prečo sa necítite práve v najlepšej kondícii.
K narušeniu spánku dochádza najmä počas nonREM fázy spánku, kedy sme oveľa citlivejší na podnety z okolia.
Prejavy hluku
Do 30 db (jemné šepkanie, zvuk hodín, pokojné vidiecke prostredie) – u veľkej väčšiny ľudí sa táto úroveň hluku na spánku nijako neprejavuje
30 – 40 db (šepkanie v prázdnej izbe, spev vtákov) – u citlivejších jedincov, menších detí a starších ľudí, to môže viesť k prebudeniu či prehadzovaniu sa počas spánku
40 – 55 db (dážď, zvuk chladničky, klimatizácie) – zdravotné efekty pozorované u väčšiny ľudí
Cez 55 db (hudba, rozhovor, práčka) – táto úroveň hluku je považovaná za zdravotné riziko
Stredné intenzity hluku sa podľa rôznych štúdií môžu prejaviť rôznymi zdravotnými poruchami. Najčastejšou obeťou spánku v hlučnom prostredí je kardiovaskulárny systém. Konkrétna citlivosť na hluk je individuálna. Niektorým ľuďom nemusia spôsobiť problémy ani vyššie úrovne hluku. Na to sa však nedá spoliehať.
Pozitíva bieleho šumu
Zaujímavým spôsobom, ako si poradiť z negatívnym vplyvom hluku počas spánku je jeho zamaskovanie. Toto sa robí pomocou tzv. bieleho šumu. V jednoduchej reči to znamená, že škodiaci hluk prekryjete menej škodiacim. Hluk, ktorý mozog vníma negatívne prekryjete zvukom, ktorý mozog ignoruje.
Za týmto účelom boli vyvinuté prístroje produkujúce šum podľa priania. Ako šum sa však dá použiť napríklad aj relaxačná hudba.
Ako bojovať proti hluku?
Vnútorný hluk
- Nezapínajte práčku krátko pred spánkom
- Umiestnite všetky hlučné prístroje ďaleko od spálne
- Ak partner chrápe, zakúpte si štuple do uší. Lepšie riešenie je však poslať ho k špecialistovi, ktorý sa pokúsi odstrániť príčinu chrápania.
Vonkajší hluk
- Umiestnite si spálňu čo možno najďalej od ulice/cesty/zdroju hluku.
- Umiestnite svoju posteľ k stene oproti zdroju hluku
- Pri kupovaní okien myslite na ich schopnosť poradiť si s hlukom. Moderné okná sú v tom smere všetky dobré – aj medzi špičkou sa však nájdu významné rozdiely.
- Skúste využiť biely šum – najjednoduchšie je si v spálni pustiť relaxačnú hudbu v správnej hlasitosti
- Ak to nejde vyriešiť inak, využite štuple do uší. Ponuka kvalitných a zdravotne neškodných štupľov do uší je dnes veľmi dobrá. Určite si vyberiete.
- Budujte aktívne hlukové bariéry – ak bývate v rodinnom dome a máte dostatočne veľký pozemok, skúste vysadiť stromy a vytvoriť prírodnú zvukovú bariéru. Stromy, kríky či iná vegetácia hluk nezlikvidujú úplne, určite ho však oslabia.
Na hluk v spálni je potrebné myslieť ďaleko dopredu, ako si po prvý krát ľahnete do postele. Najväčší vplyv má výber samotnej nehnuteľnosti. Ak si kúpite byt niekde v centre mesta, tak sa nemôžete diviť, že počujete susedov, kedy nechcete a hluk ulici je vaším neustálym partnerom. Z pohľadu hluku je vždy lepším riešením samostatná nehnuteľnosť v pokojnom vidieckom prostredí. Tu máte najväčšiu kontrolu nad tým, aké množstvo hluku bude vstupovať do vášho príbytku.
Pridaj komentár