Keď sa vyberiete do predajne matracov (prípadne navštívite webovú stránku venujúcu sa predaju matracov) rozmýšľate nad viacerými vecami. Väčšina ľudí myslí predovšetkým na cenu. Chcú vymeniť starý matrac za nový s minimálnymi nákladmi. Takýto prístup však rozhodne nie je optimálny.
Pri nákupe nového matraca by sme mali myslieť najmä na spánok. Matrac totiž nie je cieľom. Je iba prostriedkom. Výsledkom má byť spokojný spánok. Ešte lepší termín by bol efektívny spánok. Aj spánok je totiž iba prostriedkom, ktoré telo využíva. Cieľom spánku je regenerácia tela a mozgu. Výsledkom by zregenerovaný človek – ráno plný sily a elánu.
Ako sa však do takéhoto stavu dopracovať? Aký matrac si kúpiť, aby sme sa ráno zobúdzali plný života. Do ružova vyspaní?
Žiadny matrac nie je ideálny. Niektoré sú vynikajúce. O iných by ste ani nemali uvažovať. Medzi týmito extrémami sa nachádza veľká väčšina ponúkaných výrobkov. V najbližšom texte nájdete informácie o rôznych typoch matracov. Po prečítaní tohto článku by ste mali byť dostatočne informovaní o tom, ktorým smerom sa v predajni matracov vybrať.
Matrace vyrobené z polyuretánovej peny
Ak je vaším cieľom maximálne sa priblíženie k dokonalému spánku, tak by ste sa mali polyuretánovým (zvaným aj PUR) penám veľkým oblúkom vyhnúť.
Najväčšou výhodou matracov z PUR peny je ich cena. Pokiaľ nechcete spať na zemi, chcete spať na niečom mäkkom a nemáte žiadne zdravotné problémy, tak takýto matrac môže byť krátkodobým riešením.
Polyuretánová pena má niekoľko podstatných vlastností, ktoré ju robia poslednou voľbou pri výbere materiálu matraca. Polyuretánová má minimálne ortopedické vlastnosti. Toto však nie je žiadne prekvapenie. Od matraca z PUR peny nikto neočakáva ortopedickosť. Nikto si ho nepomýli so zdravotným matracom.
Omnoho väčší problém pre bežných zákazníkov je životnosť takéhoto druhu matraca. Penové matrace jednoducho nezvládajú dlhodobý tlak. Výsledkom sú známe preležaniny. Ich tvorbu môžete spomaliť pravidelným otáčaním matraca. Ich spozorovanie na matraci je však iba otázkou času.
Rýchlosť tvorby preležanín na penovom matraci sa líši od kvality materiálu. PUR pena sa predáva v množstve variantov. Základnou charakteristikou PUR peny je jej hustota. Tu platí jednoduché pravidlo: čím vyššia hustota, tým lepšie, tým lepšie úžitkové vlastnosti, tým dlhšia životnosť.
Najlacnejšie polyuretánové peny majú hustotu okolo 15 kg/m³. Tie najlepšie aj cez 35. Na najlacnejších matracoch sa preležaniny začnú tvoriť už po jednom roku používania.
Ďalšou kľúčovou nevýhodou penových matracov je nízka vzdušnosť. Tá vedie k zvýšenej vlhkosti matraca. Tá zasa praje životu a rozmnožovaniu plesní, baktérií a roztočov. Všetko toto znižuje hygienickú životnosť matraca.
Latexové matrace
Latexové matrace sú vyrobené z tzv. latexovej peny. Ide však o penu diametrálne odlišnú od PUR peny.
Latexová pena sa vyrába z prírodného latexu – tekutiny podobnej mlieku získavanej z kaučukovníka. Tento materiál sa vulkanizuje a vo forme získava konečnú podobu.
Najväčšou výhodou latexovej peny sú jej prirodzené antimikrobiálne vlastnosti. Všemožné mikróby majú v takomto prostredí veľmi ťažký život. Baktériám, roztočom a plesniam život znepríjemňuje aj fakt, že latexové matrace sú mimoriadne vzdušné.
Ľudia s problematickým chrbtom pri latexových matracoch ocenia aj vynikajúce ortopedické vlastnosti. Pri ležaní na takomto matraci sa bude vaša chrbtica cítiť viac ako dobre.
Matrace z pamäťovej peny
V obchodoch by ste len ťažko našli matrac vyrobený kompletne z pamäťovej peny. Tento druh peny sa zväčša využíva iba ako kontaktná vrstva – napríklad pri pružinových matracoch.
Pamäťová pena má vynikajúce ortopedické vlastnosti. ľudia milujú aj jej termoregulačné vlastnosti. Nevýhodou je vysoká cena. Pamäťová pena bola pôvodne vyvinutá americkou vesmírnou agentúrou NASA. Stalo sa tak ešte v 60-tych rokoch minulého storočia. Do matracov sa pamäťová pena dostala až o 30 rokov neskôr.
Taštičkové matrace
Taštičkové matrace možno dnes spolu s latexovými považovať za to najlepšie na trhu. Taštičkové matrace sú druhom pružinového matraca.
V každom jednom taštičkovom matraci sa nachádza množstvo samostatných pružiniek zabalených do netkanej textílie. Pružiny sa navzájom nedotýkajú. Spojené sú iba textilné taštičky.
Práve v tejto nezávislosti pružín tkvie najväčšia výhoda taštičkových matracov – ortopedickosť. Taštičkové matrace dokážu kopírovať nerovnosti ľudského tela a tak pomôcť chrbtici zaujať optimálnu polohu.
Taštičkové matraca majú aj ďalšiu podstatnú výhodu. Sú mimoriadne vzdušné. Je to logické – jadro každého taštičkového matraca je z veľkej časti tvorené vzduchom. Vlhkosť, ktorá sa do matraca dostáva potom, tu nezostane a dostatočne rýchlo sa odparí. Vďaka tomu zostane matrac dlho v lepšej hygienickej kondícii. Baktérie, roztoče a plesne to tu nebudú mať také jednoduché.
V neposlednom rade je potrebné spomenúť aj životnosť taštičkových matracov. Nemusíte sa obávať žiadny preležanín. A rozhodne môžete zahodiť za hlavu problémy s pružinami. Mnoho ľudí sa bojí, že časom začnú vŕzgať. Veď takto poznajú matrace zo starých domov. Moderné taštičkové matrace však so starými matracmi majú pramálo spoločného. Sú vyrobené špičkovými technológiami z najmodernejších materiálov.
Kvalitní výrobcovia taštičkových jadier bežne dávajú na svoje výrobky aj 20-ročnú záruku. Životnosť matraca je cca 7 až 10 rokov. Kvalitný matrac sa vymieňa z hygienický, a nie z mechanických dôvodov.
Pridaj komentár