3. December 2024

Aká je ideálnejšia poloha pri spánku?

Kvalitu spánku ovplyvňuje hneď niekoľko faktorov. Jedným z nich je aj poloha, ktorú zaujmeme počas spánku. Kým kvalitu matraca ovplyvníte veľmi jednoducho – kúpite si kvalitnejší model, s polohou pri spánku je to omnoho zložitejšie. Počas spánku nie je naše telo riadené vedomím,  a tak naše možnosti čosi spraviť s polohou nášho tela pri spánku sú obmedzené. Každý z nás má nejakú obľúbenú spánkovú polohu, o ktorej ani nemusí vedieť.pozicie spanku

Ďalší rozmer tohto problému je  v tom, že ľudský spánok nie je taký pokojný, ako by ste si mysleli. Aj ľudia s veľmi pokojným spánkom počas noci zmenia polohu až 30 krát. To znamená, že väčšina z nás netrávi noc v jednej polohe. Väčšinou ide o zmes rôznych polôh, pričom jedna môže byť dominantná. To, že v nejakej polohe zaspávame, ešte neznamená, že v nej zostávame po celé noc.

Základné polohy pri spánku

Každý z nás má viac-menej jedinečnú polohu pri spánku. Jednotlivých polôh, ak berieme do úvahy všetky variácie, napríklad aj presné polohy rúk, je neúrekom. Z praktického hľadiska musíme tieto polohy zredukovať na niekoľko základných.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Všetci spíme v jednej z týchto základných polôh:

  • na chrbte
  • na boku
  • na bruchu
  • v embryonálnej polohe

Poďme sa teraz pozrieť na všetky tieto polohy podrobnejšie. Začneme tou najlepšou polohou a skončíme tou, ktorej by ste sa mali, ak to zvládnete, radšej vyhýbať.

Poloha na chrbte – najideálnejšia poloha

Výhody:

Vhodná na boj proti bolesti chrbtakrčnej chrbtice. Poloha na chrbte umožňuje chrbtici zostať v optimálnej polohe a zabrániť tak vzniku nepríjemných bolestí chrbta a krčnej chrbtice.

Spať na chrbte je výhodné aj pre všetkých, čo majú problém so žalúdočnými kyselinami. V takejto polohe sa hlava (a ústa) nachádzajú vo zvýšenej rovine. Tráviaca sústava tak od ústneho otvoru klesá až do žalúdka. Žalúdočná kyselina tento spád nedokáže prekonať a zostáva v žalúdku.

Na chrbte by sa mali snažiť aj všetci, čo chcú mať peknú pleť. Počas noci totiž v tejto polohe je tvár voľná, nič na ňu netlačí, a tak riziko vzniku vrások sa znižuje.

Poloha na chrbte sa odporúča aj všetkým ženám, ktoré si chcú zachovať pevnosť svojich pŕs čo možno najdlhšie.  V tejto polohe majú prsia prirodzenú oporu, čo vedie k tomu, že tkanivá, ktoré sa starajú o pevnosť pŕs, nie sú zbytočne namáhané.

Nevýhody:

Poloha na chrbte nie je optimálnou pre všetkých čo chrápu. V tejto polohe je intenzita chrápania najintenzívnejšia. Chrápania nemá negatívny účinok iba na okolitých ľudí, ale aj na samotného chrápajúceho.

...

Poloha na boku – druhá najlepšia poloha

Výhody:

Spať na boku je vo všeobecnosti zdraviu prospešná poloha. Nie je ideálna, ale ak zvážime všetky pre a proti, tak je to dobrá „voľba“. Mnohí ľudia pri snahe o úpravu svojej spánkovej polohy sa jednoducho nedokážu zžiť s polohou na chrbte. V takomto prípade je ľahšie cieliť svoje snahy najmä na túto polohu.

Poloha na boku je dobrá pre zdravie chrbta a krčnej chrbtice. Rovnako ako v prípade ležania na chrbte, aj tu zostáva chrbtica v optimálnej polohe. Toto platí za predpokladu, že používate vhodný vankúš – ideálne anatomický.

Poloha na boku je tiež vhodná pre ľudí, ktorí trpia problémami so žalúdočnými šťavami. Aj pri tejto polohe je žalúdok nižšie ako ústna dutina, takže nedochádza k neželanému pohybu kyselín.

Táto poloha sa odporúča aj pre tehotné ženy. Ak to viete ovládať, tak spite na ľavej strane – je to ideálne pre obeh krvi.

Nevýhody:

Pri spánku na boku ste náchylnejší na vznik vrások. Logika je tu veľmi jednoduchá – pri spánku na boku je celý čas polovica vašej tváre pritlačená na vankúš. A to zdraviu pokožky rozhodne neprospieva.

Spánok na boku neprospieva ani pevnosti pŕs. V tejto polohe dochádza k namáhanie určitých tkanív tejto časti pŕs, čo vedie urýchleniu straty pevnosti poprsia.

Embryonálna poloha

Výhody:

Embryonálna poloha je dobrá pre všetkých ľudí náchylných ku chrápaniu, keďže tieto nepríjemné zvuky obmedzuje. Táto poloha sa takisto odporúča tehotným ženám.

Nevýhody:

Embryonálna poloha nie je práve najlepšia pre udržovanie chrbta a krčnej chrbtice v ideálnom stave. Chrbát aj krčná chrbtica sú totiž ohnuté a to sa časom môže prejaviť rôznymi bolesťami.

Rovnako ako pri polohe na boku, aj tu platí, že pomáha vo vytváraní vrások. Negatívny vplyv zaznamenáte aj  v snahe udržať si pevné prsia.

Poloha na bruchu – najhorší možný spôsob spánku

Výhody:

Za jedinú výhodu spánku na bruchu možno považovať, že veľmi efektívne zamedzuje chrápaniu. Tu však výhody tohto spôsobu spánku končia.

Nevýhody:

Počas spánku na bruchu je zložité, aby chrbtica zostala v optimálnej polohe. Toto časom vedie k rôznym druhom bolestí.  Navyše dochádza k zvýšenému tlaku na kĺby a rôzne skupiny svalov. Toto sa opäť môže prejaviť bolesťami.

Spánkom na bruchu nerobíte dobrú službu ani svojej kráse. Z pohľadu tvorby vrások je to najhoršie možné riešenie. To isté platí o pre prsia. Tvár je často vtlačená priamo do vankúša a je iba otázkou času, kedy sa to prejaví na tvorbe vrások. Oproti polohe na boku je tlak na vankúš vyšší a aj plocha otlačenej časti tváre je vyššia. To isté platí aj pre poprsie. To je tlačené celou váhou tela na matrac.

Pokiaľ ste sa našli v nie práve najlepšej polohe spánku, nezúfajte. Za prvé – vaša predstava o tom, v akej polohe spíte môže byť mylná. Už bolo spomenuté, že v polohe, v akej zaspávate, nespíte celú noc. Pokúste sa zistiť o spôsobe vášho spánku viac. Spýtajte sa niekoho, kto vás vidí späť. Prípadne si natočte na video celý svoj spánok. Záleží iba na tom, do akej miery to chcete pojať vedecky.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár