Premýšľali ste niekedy nad tým, ako spávajú vo vesmíre astronauti? Vo vesmíre zatiaľ veľa ľudí nežije – jediným trvalým (dlhodobým) obydlím je medzinárodná vesmírna stanica ISS. Americké raketoplány už do vesmíru nelietajú. Aj sa teda chcete vyspať vo vesmíre, máte jedinú možnosť – a to vybrať sa na ISS. V budúcnosti pravdepodobne bude viacej možností. Možno sa niekedy aj dočkáme osídlenia mesiaca či Marsu. Pri vybudovaní stanice na nejakej planéte by to však ľudia mali predsa len jednoduchšie. Na týchto telesách by bolo gravitácie. Nie totožná s tou na Zemi, ale bola by.
Ak pozeráte vedeckofantastické filmy, tak na ich vesmírnych koráboch existuje umelá gravitácia. Od takéhoto vynálezu sme však veľmi ďaleko (ak je to vôbec možné). Spánok vo vesmíre tak v súčasnosti musí zápasiť s problémom beztiažového stavu.
Problém alebo výhoda?
Spomenuli sme, že nulová (alebo minimálna gravitácia) spôsobuje pri spánku problémy. Na toto sa však dá pozrieť aj úplne opačne – v priestore, kde neexistuje niečo ako gravitácia, nepotrebujete žiadny matrac. Doslova sa môžete uložiť kdekoľvek. Na zemi, pri strope či kdekoľvek medzi tým. Takáto predstava dokonca môže pôsobiť atraktívne. Veď kto by si nechcel vyskúšať spať zavesený vo vzduchu. Takmer všetci z nás o tom môžu iba snívať, hoci v posledných rokoch je možné si cestu do vesmíru zaplatiť ako bežnú dovolenku. Jediným problémom je cena. Nie každý má k dispozícii 20 miliónov dolárov. A ak ich aj má, tak stále sa to môže zdať priveľa za takýto v podstate jednoduchý zážitok.
Skutočnosť je však taká, že astronauti nepociťujú voľnosť v kabíne ISS ako nejakú výhodu. Po prvom dni sa atraktivita spánku vo voľnom priestore znižuje. Ľudia sa potrebujú predovšetkým dobre vyspať. A na to je potrebné sa pripraviť. Pokiaľ by ste si len tak ľahli do kabíny ISS – začali by ste sa v priestore pohybovať. Jednoducho by ste uleteli na druhú stranu miestnosti, prípadne by ste sa zrazili s kolegom, kolegyňou či nejakým prístrojom. Inými slovami – bolo by to nebezpečné.
Z tohto dôvodu sa astronauti počas spánku priväzovať. Musia fixovať svoju polohu. Ako to však funguje v praxi? Na ISS sa nepoužívajú žiadne matrace. Tie naozaj nepotrebujete, keďže podložka pod vami vás nebude tlačiť.
Zafixovať je potrebné nielen celé telo, ale aj končatiny. Hompáľanie nôh a rúk počas spánku nie je žiadúce.
Astronauti si na spánok môžu vybrať z viacerých vhodných či menej vhodných miest. Najjednoduchšie si zvoliť vlastnú kabínu. Nejde o žiadny luxusný priestor. Na vesmírnej stanici je každý centimeter kubický veľkou vzácnosťou. Astronauti tak majú vo svojich kabínach priestor akurát tak na svoje telo, počítač a niekoľko ďalších drobností. Ak by ste sa chrbtom opreli o jednou stenu tejto kabíny, tak druhou rukou by ste dosiahli protiľahlú stenu.
Výhodou priestoru bez gravitácie je to, že tu neexistuje žiadne hore či dole. Strop je to isté ako podlaha. Stena je to isté ako strop či podlaha. Je tak úplne na vás, kam v kabíne zložíte svoju hlavu. Tá sa bude cítiť dobre v akejkoľvek polohe.
Základnou pomôckou k spánku je špeciálny spacák, ktorý zároveň slúži ako paplón (tepelná izolácia). Tento spacák má rukávy, do ktorých strčíte ruky a následne si ich zafixujete.
Astronauti často trpia nespavosťou
Akokoľvek pekne to vyznieva, spať vo vesmíre nie je jednoduché. Americká vesmírna agentúra NASA pridelila svojim zamestnancom na spánok až 8 a pol hodiny. V skutočnosti však priemerná dĺžka spánku astronauta na medzinárodnej vesmírnej stanici ISS je pod 6 hodín. Toto číslo je znakom toho, že astronauti majú počas pobytu vo vesmíre nedostatok spánku.
Za bežných okolností by to až taký problém nebol. Situácia na vesmírnej stanici je trochu iná. Kozmonauti musia pri práci byť stopercentne ostražití. Aj tá najmenšia chybička môže priniesť nepríjemné následky.
Jeden prieskum ukázal, že až 75 percent astronautov pobývajúcich na ISS si pomáhala tabletkami na spánok. Tieto tabletky vo väčšine prípadoch fungujú. Problém je v tom, že majú aj vedľajšie účinky. Pri astronautoch nás nemusí veľmi trápiť dlhodobý vplyv liekov na zdravie človeka. Astronauti na ISS len zriedka zostávajú viac ako niekoľko mesiacov. Problém je v tom, že tabletky na spánok môžu narušovať pozornosť.
Pozemské matrace
Pre kvalitu nášho spánku na Zemi nás vesmír môže predsa len inšpirovať. Určite však nie tou nespavosťou. Tá je mimoriadnym problémom aj na Zemi.
Inšpirovať by sme sa mali absenciou tlakových bodov. Ak spíte vo vesmíre, vaše telo nikam netlačí. K tomuto stavu sa snažia priblížiť aj výrobcovia matracov. Práve o tom sú rôzne ortopedické matrace, ktoré sa snažia rozložiť vyvíjaný tlak.
Matrac by za ideálnych okolností citlivo reagoval na rôzne intenzity tlaku. Ťažšiu časť tela by pustil hlbšie do matraca. Ľahšej by to nedovolil. Moderné taštičkové či iné ortopedické matrace to do určitej miery dokážu. Taštičkové matrace, teda ich jadrá, sú vyrobené z množstva malých pružín, ktoré sú navzájom nezávislé. Každá jedna pružina je obalená v textilnom puzdre. Ak stlačíte jednu pružinku, deformuje sa iba táto jedna pružina. Okolité pružiny zostanú v nezmenenom stave.
Schopnosť prispôsobovať sa telu majú aj matrace vyrobené z latexovej či pamäťovej peny.
Pridaj komentár