26. December 2024

Niekoľko tipov, ako nezaspať bez použitia kofeínu

Viete si predstaviť život bez kávy? Čaju? Viete si predstaviť život bez kofeínu? Život bez asi najdôležitejšej drogy ľudstva. Legálnej drogy.

Možno si poviete, že moderný hektický život sa bez nejakých stimulantov jednoducho nedá zvládnuť. Ono to však ide aj bez kofeínu. Mnohí ľudia žijú bez tejto podpornej látky. Či už dobrovoľne, alebo boli k tomu donútení – napríklad zo zdravotných dôvodov.

O tom, do akej miery káva škodí, alebo prospieva ľudskému zdraviu, sa stále diskutuje. Väčšinou sa dozviete, že jedna až tri šálky kávy by vám nemali uškodiť a naopak môžu mať pozitívny vplyv na zdravie. Na druhej strane záleží veľmi aj na kvalite kávy – je skrátka rozdiel či pijete kvalitnú výberovú kávu spracovanú poctivo a upraženú na bledší stupeň praženia, alebo rôzne instantné žbrndy, či prepražené tmavé kávy masovej produkcie, ktoré majú často viac spoločné s uhlíkmi ako s kávou.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Jedno je každopádne isté – nadmerná konzumácia kávy rozhodne nie je prospešná a rovnako tak sa nájdu ľudia u ktorých je problém celkovo kofeín a nemali by ho konzumovať ideálne vôbec. A samozrejme, nie každému káva chutí.

V tomto článku vám prinášame niekoľko tipov, ako bojovať so spánkom aj bez pomoci kofeínu.

Dbajte na správne stravovanie

Po káve väčšina ľudí siaha z dôvody práce. Keby sme mohli zaháľať niekde v posteli, tak na to kofeín rozhodne nepotrebujeme. V práci sa však od nás očakávajú trošku iné výkony. Najväčší problém býva skoro ráno. Pritom v mnohých prípadoch by sa tomu dalo vyhnúť, respektíve výrazne zlepšiť situáciu, keby sme venovali väčšiu pozornosť stravovaniu.

Ranný pocit únavy často prichádza z jedného dôvodu – telo nemá k dispozícii dostatok rýchlej energie. Namiesto toho, aby ste sa rozbehli ku kávovému automatu, kde v tégliku získate intenzívnu dávku sacharózy a kofeínu, čo tak sa najesť? Problém je v tom, že kofeín účinkuje omnoho rýchlejšie ako jedlo. Káva vás nakopne pri prázdnom žalúdku už za 15 minút.

Základom boja proti únave a spánku sú výdatné raňajky. Hádam každý výživový odborník odporúča, aby sme sa nevyhýbali raňajkám. Tie by mali byť podľa možnosti tým najväčším jedlom dňa. Ak si to neviete predstaviť, tak aspoň venujte raňajkám dostatočnú pozornosť.

Dôležité je aj, že aby ste mali po celý deň zabezpečený dostatočný prísun živín. Je pravda, že stres spôsobuje nechutenstvo. Mali by ste však s tým bojovať – počas obeda choďte na obed. Práca počká. Unavený a vystresovaný človek toho spraví menej ako najedený a plný energie.

Pohyb, pohyb a pohyb

Pre organizmus nie je nič horšie ako presedieť na stoličke 8 hodín (celý deň). Po prvé – takéto niečo je pre naše telo maximálne neprirodzené. Človek je biologicky prispôsobený na ťažkú fyzickú námahu. Evolúcia so stoličkami nepracovala až takmer do 20. storočia. Telo pri sedavom zamestnaní veľmi trpí.

...

Pritom riešenie je prosté. Ste unavení – prejdite sa. 5-10 minútová prechádzka dokáže spraviť zázraky. Zvýšená fyzická aktivita zvýši aktivitu srdca, dôjde k lepšiemu prekrveniu svalov a hlavne mozgu. Nemusíte sa iba prechádzať. Zacvičte si priamo na stoličke. Pracujte postojačky. Určite vymyslíte niečo zaujímavé.

Rozprávajte sa s kolegami

Toto sa vášmu šéfovi veľmi páčiť nebude. Čo je to za rada? Zabávať s kolegami? Šéfovi je to však potrebné ospravedlniť v ekonomických termínoch. Zamestnanec plný energie pracuje omnoho efektívnejšie ako unavený zamestnanec. Ak budete 5 minút za hodinu klebetiť, určite spravíte za zvyšných 55 minút viac ako nekomunikatívny a unavený kolega. Veď človek je tvor sociálny a zaujímavé konverzačné témy stimulujú mozog – keď už ho nestimuluje práca.

Otvorte sa slnku

Kancelária má pomerne ďaleko od divej prírody, na ktorú sme biologicky nastavený. Veľký vplyv na naše biorytmy a energiu má svetlo. Na základe intenzity svetla a jeho vlnovej dĺžky sa v našom mozgu rozbiehajú hormonálne reakcie. Len má kancelárií má dostatočné množstvo prirodzeného svetla. Práve tento druh svetla nám pomáha fungovať. Vďaka nemu dokážeme naplno fungovať počas dňa. Odporúča sa, aby človek denne strávil minimálne 30 minút na slnečnom svetle. Ste v práci unavený? Dajte si pauzu a choďte na pár minút von na čerstvý vzduch a čerstvé nefalšované svetlo.

Dýchajte zhlboka

Jedným efektívnym spôsobom, ako zvýšiť svoje energiu, je dostať do mozgu o čosi viac kyslíku. Najjednoduchšie je, ak sa začnete zhlboka dýchať. Stačí sa 10-krát zhlboka nadýchnuť a mali byť ste pocítiť rozdiel. Ono je toto v podstate variácia pohybu – ak sa začnete pohybovať, tak začnete dýchať intenzívnejšie. Dýchanie však má jednu podstatnú výhodu – máte ho takmer na 100-percent pod svojou kontrolou. Dychové cvičenia si môžete slobodne vykonávať aj na stoličke za kancelárskym počítačom.

Pite

Ale nie alkohol. A kávu. Ideálna je čistá voda. Je veľmi dobre známe, že únava je jeden zo symptómov dehydratácia. Je treba si uvedomiť, že dehydrovaní môžete byť aj bez toho, aby ste pociťovali smäd. Ak chcete zostať bdelý je potrebné dodržiavať kvalitný pitný režim. Voda je základ ľudského organizmu. Tvorí až 60 percent jeho masy. Ľudský metabolizmus je založený na vode.

Skúste aj niečo netradičné

Ono to nepôjde v každej kancelárii, ale… Stojka na rukách či hlave dokáže nakopnúť ako nejedna káva. Samozrejme na takýto gymnastický výkon musíte byť pripravený. Musíte mať akú-takú kondíciu a je dobré to trénovať. Stojka však dokáže výrazne prekrviť mozog a nakopnúť vás späť do práce.

Spite

Bojovať proti spánku spánkom? Akokoľvek zvláštne to znie, je to extrémne efektívne. Ak viete, že potrebujete byť najbližších 5 hodín v top forme, tak nie je nič lepšie ako si zdriemnuť na 20 minút. Takýto mini spánok vám prinavráti stratenú energiu. Aj tu ale samozrejme ide o kvalitu – hodiť si „šlofíka“ na gauči v skrčenej polohe vám môže ľahko priniesť namiesto osvieženia seknutý krk, či kríže. Ak sa vydáte týmto smerom spravte to preto rozumne, nastavte si budík a použite posteľ s poriadnym matracom.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár