23. November 2024

Niekoľko zvláštnych spánkových zvykov a čo ich môže spôsobovať

Keď sa spomenú zvláštnosti spojené so spánkom, tak väčšine ľudí napadne chrápanie. Chrápanie je viac ako bežný jav v našich spálňach. Podivné zvuky pri spánku vydávajú najmä starší ľudia, ktorých dýchanie prirodzene nie je v ideálnej kondícii, chrápaním však trpia aj mladí ľudia a v mnohých prípadoch to nemusí byť iba bežná otravná vec. Chrápanie môže byť aj symptómom vážnych zdravotných problémov.

Chrápanie je iba jednou zo spánkových zvláštnosti. Najbežnejšou a asi aj najmenej zaujímavou. V tomto článku sa pozrieme aj na niekoľko ďalších kuriozít.

Rozprávanie počas spánku

Rozprávanie počas spánku zažila väčšina z nás. Rozdiely sú akurát v kvalite zažitého rozprávanie. Väčšina ľudí rozpráva počas spánku takým spôsobom, že by si ani sami nerozumeli. Schopnosť správne artikulovať je nízka. A pritom takýto ľudia môžu hovoriť zmysluplné veci. Zväčša však spánkové rozprávanie nedáva žiadny zmysel.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Nájdete však aj ľudí, ktorí dokážu počas spánku rozprávať tak čisto ako počas bdelého spánku. Vy ako pozorovateľ tak neviete rozlíšiť, či daná osoba spí, alebo bdie.

Rozprávanie zo spánku našťastie nespôsobuje veľké problémy. Vyskytuje sa totiž takmer výhradne epizodicky. Väčšinou v situáciách, keď je človek unavený, alebo zažíva neprimeraný  stres. Partner takéhoto človeka to pár krát za mesiac vie zvládnuť.

Spánková paralýza

Aj tento stav väčšina z nás zažila. Na rozdiel od rozprávanie zo spánku spánkovú paralýzu zažíva na vlastnej koži. Zväčša ide o veľmi nepríjemné pocity. Akokoľvek nepríjemne sa pritom človek cíti – spánková paralýza je absolútne neškodná.

K spánkovej paralýze dochádza vtedy, keď sa nezobudí naše telo a mozog naraz. Mozog sa prebudí do tela, ktoré nemá  pod kontrolou. Sme takmer pri plnom vedomí, avšak nedokážeme ovládať svaly. Časom však táto situácia pominie.

Pocit padania

Aj toto pramení z narušenia procesov nášho mozgu a tela. Za bežných okolností sú naše svaly strnulé počas snívania. Ak však začneme snívať, pokiaľ je telo ešte uvoľnené, môžu vzniknúť zaujímavé pocity. Jedným z nich je pocit padania. Je to nepríjemné, ale absolútne neškodné.

Väčšiu šancu, že niečo takéto zažijete, máte vtedy, keď ste unavení, alebo vystavení nadmernému stresu.

Námesačnosť

Alebo chodenie počas spánku. Do takéhoto zaujímavé stavu sa dostaneme iba malé percento ľudí. A aj medzi nimi sú obrovské rozdiely. Niekto zvládne maximálne návštevu chladničky. Sú však zdokumentované prípady, kedy ľudia počas námesačnosti vykonávali zložité aktivity. A ráno si absolútne nič nepamätali. Asi najzaujímavejší prípad je jeden Francúz, ktorý v námesačných stavoch maľoval obrazy. A pritom o takúto aktivitu v bdelom živote nejavil žiadnu aktivitu.

...

Na námesačnosť musíte mať genetickú predispozíciu. Tá však zvyčajne vyžaduje nejaký impulz, aby sa realizovala. Spúšťačom námesačnosti môže byť veľa vecí – alkohol, lieky, choroba či vyčerpanie.

Syndróm explodujúcej hlavy

Tento syndróm opäť pramení z asynchrónneho zaspávania. Mozog sa dostane do spánku v inom čase ako telo. V podstate ide o analógiu syndrómu padania. Tentoraz sa však človek zobudí s treskúcimi bolesťami hlavy – akoby pri ňom explodovala nálož. Opäť ide o veľmi nepríjemný pocit, ktorý však našťastie veľmi rýchlo odznie.

Spánkový sex

Áno, aj toto sa deje. Môžete mať sex a vôbec o tom nemusíte vedieť. Jedna americká štúdia sledovala asi 800 ľudí trpiacimi spánkovými poruchami. Až 8 percent z nich vykonávalo spánkový sex.

Vo svojej podstate ide o námesačnosť. A deje sa to najmä krátko pred zobudením, keď ľudský mozog nie je ešte plne funkčný – hlavne vedomie nebeží na 100 percent.

Náhle zobudenie

Tento úkaz je pomerne bežný. Zažila ho väčšina z nás. V princípe ide o to isté, ako padanie počas spánku či syndróm explodujúcej hlavy. Avšak v miernejšom vydaní. Kým syndróm explodujúcej hlavy môžu vo vás vyvolať nepríjemnú hrôzu, náhle zobudenie vás akurát tak zobudí a pár sekúnd sa cítite dezorientovane. V priebehu minúty či dvoch však väčšina ľudí už opätovne spí a časť si nejaké zobudenie ani nebude pamätať.

Nočné mory

Niekto nimi trpí viac, iný menej. Ide však o relatívne bežný úkaz. Samozrejme, že nejde o nič príjemné. Nočnými morami trpia najmä deti – sú však viac ako bežné aj v dospelej populácii.

Stále sa nevie veľmi dobre, čo spôsobuje nočné mory. Spúšťačom nočných môr môže byť viacero faktorov – od stresu až po rôzne medicínske prípravky.

Pred nočnými morami sa však nijako zvláštne chrániť nemôžete.

Čo robiť, keď váš partner zažíva nočnú moru? Treba ho zobudiť? Čo v takejto situácii robiť? Názory sa tu líšia, ale prevláda postoj,  že je lepšie človeka zmietajúceho sa v nočnej more radšej nebudiť. Mohlo by sa totiž stať, že tento človek by vás nemusel krátko po zobudení spoznať. Mohol by vás považovať za súčasť nočnej mory a začať sa brániť. Toto pri nešťastnej zhode okolností môže mať rôzne dôsledky.

Spánkové šoférovanie

Tento spánkový zvyk patrí medzi tie najnebezpečnejšie. Ide o formu námesačnosti. Ak niektorí ľudia pri námesačnosti smerujú do chladničky, iní majú nevysvetliteľnú potrebu počas spánku šoférovať. Takto nevystavujú v nebezpečenstvo iba seba, ale aj všetkých ostatných účastníkov dopravy. Spôsobov, ako zamedziť šoférovanie v spánku je viacero – kľúče od vozidla je potrebné zabezpečiť tak, aby ich námesačný človek nemohol použiť.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár