15. January 2025

Môže joga pomôcť so spánkom?

Problémy so spánkom nie sú dnes ničím výnimočným. Problémy so zaspávaním a kvalitou spánku mávajú čím ďalej tým mladší ľudia. S rastúcim vekom sa ťažkosti spojené so spánkom prirodzene zvyšujú. Mladí ľudia majú dobrý spánok nielen z dôvodu, že ich telá sú na tom stále veľmi dobre, ale najmä z dôvodu, že nie sú psychicky veľmi zaťažovaný. Mladosť je bezstarostná časť ľudského života.

V dnešnej uponáhľanej dobe sú na dospelých ľudí kladené obrovské nároky. A nie je to iba o práci. Tlak je zo spoločnosti a iných častí života. Očakávania sú vysoké, konkurencia nekonečná a skutočné možnosti prirodzene obmedzené. A k tomu ešte človek nie je nesmrteľný a má ďaleko od toho, aby vždy konal racionálne. V takomto prostredí bude spánok prirodzene trpieť.  Dnes je veľmi dobre dokázané, že stres nám ubližuje viac, ako by človek na prvý pohľad čakal. Spánok je navyše medzi prvými vecami, ktoré trpia. Respektíve medzi prvými, ktoré sú dobre viditeľné.

Joga nie je žiadna novinka posledných rokov, aj keď sa to na prvý pohľad tak môže zdať. V skutočnosti má joga tradíciu niekoľko tisíc rokov. Hoci je potrebné povedať aj to, že joga spred tisíc rokov nie je to isté, čo poznáme dnes. Moderná joga je výrazne okresaná tradícia, ktorá sa prispôsobila moderným materiálnym, fyzickým a najmä kultúrnym potrebám. Moderná joga funguje v systéme ponuky a dopytu. Joga sa tak prispôsobuje ľuďom. V mnohom sa tak mení podľa predstáv ľudí. Joga však stále má aj svoj vplyv na ľudí. Určite to stále funguje obojsmerne.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Predstava o joge

Keď sa spomenie slovo „joga“, tak rôznym ľuďom napadnú rôzne veci. Vo všeobecnosti však možno povedať, že ľudia si jogu spájajú s komplikovanými pozíciami podobným strečingu. Nejednotnosť názoru na jogu je spôsobená aj tým, že niečo ako jednotná joga jednoducho neexistuje. Joga sama o sebe je zmes rôznych filozofických prístupov. Každá odnož jogy zdôrazňuje niečo odlišné. Aj u nás pôsobí niekoľko škôl jog. Jedna vetva jogy napríklad zdôrazňuje spiritalitu. Drahá túto stránku potláča a venuje sa takmer výlučne telu. Niektoré školy jogy sa snažia jogu predať ako kompletné riešenie pre telo moderného človeka. Niečo v zmysle – hodina jogy denne a máte o telo postarané. Jogu sa snažia predať aj ako športovú aktivitu. V oblasti jogy sa šíri množstvo nezmyslov, a jedným z nich je aj tvrdenie, že joga vie nahradiť pohybové cvičenie. Pravdou je, že nevie. Jogou neviete nahradiť aeróbne cvičenie. To, čo vám ponúka beh, vám joga jednoducho nenahradí.

...

Dokáže však joga ovplyvniť kvalitu spánku? Odpoveď na túto otázku by nám nemal dať nejaký joga guru, teda človek, čo čerpá múdrosť predovšetkým zo svojho presvedčenia, ale veda. Veda, ktorá svoje svoje poznatky získava zo skúsenosti a neustále ich overuje.

Je napríklad overené, že pravidelné cvičenie jogy znižuje hladinu stresu. Toto sa deje z dvoch dôvodov – joga špecificky zaťažuje ľudské telo. Strečing všetkého druhu pomáha fyzickému stavu vášho tela. Ak ste neboli na tom fyzicky najlepšie, tak joga vám pomôže. A lepší fyzický stav povedie k lepšiemu spánku.

Joga však nie je iba o strečingu. Skutočná joga je aj o manipulácii s dýchaním. Keďže človek má plne pod kontrolou svoje dýchanie, pomocou neho dokáže ovplyvňovať aj také deje, ktoré sú mimo jeho priamej kontroly. Spomaľovaním alebo zrýchľovaním dychu ovplyvňuje rôzne telesné funkcie. Nemusíte byť žiadny indický jogín, aby ste pocítili dôsledky dychových cvičení. Takéto cvičenia však musíte vykonávať pravidelne – každý deň. A samozrejme neočakávajte, že výsledky sa dostavia do dvoch dní.

Vedci pozorovali tisíce ľudí po dobu niekoľkých mesiacov. Pozorované skupiny cvičili denne jogu minimálne pol hodinu denne. Bolo jednu, v ktorú časť dňa. Výsledok potvrdil, že cvičenie jogy ľudí upokojilo. Prejavovalo sa to viacerými fyziologický znakmi – jedným z nich bolo napríklad spomalenie frekvencie úderov srdca.

V inej štúdii bol sledovaný priamo spánok. Sledovanej skupine sa v priebehu niekoľkých mesiacov zlepšil nielen subjektívny pocit zo spánku, ale aj objektívne merateľná dĺžka spánku.

V tomto článku nenájdete žiadny návod, ako si jogou pomôcť k lepšiemu spánku. Nenájdete tu žiadne polohy. Tieto veci si môžete dohľadať sami napríklad tu na internete.

Dôležitejšie ako konkrétne pózy je však vaše nastavenie. Nastavenie, že sa chcete venovať svojmu telu a duchu. Už rozhodnutie, že chcete čosi zmeniť bude mať na vás veľmi dobrý vplyv.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár