Roztoče sú mikroorganizmy, ktoré dokážu naozaj vážne znepríjemniť život. Či už sa jedná o rôzne ekzémy, alebo astmatické záchvaty je dôležité, aby sme ich výskyt v živote alergika obmedzili. V niektorých prípadoch sa tieto alergie dajú zvládnuť pomocou medikamentov, avšak dôležité je upraviť aj domáce prostredie. Miesto, kde sa na jednom mieste vyskytujeme je práve posteľ a preto sme sa dnes zamerali na lôžko na ktorom spíme. Prečo sú latexové matrace dobré v boji proti roztočom?
Alergia na roztoče
Príznakmi prichádzajúcej alergie môžu byť:
- Zápal spojiviek (slzenie, pálenie očí)
- Ekzém (začervenaná koža, ktorá môže svrbieť najmä na pokožke hlavy, pod kolenami, lakťami)
- Priedušková astma (hvízdavé dýchanie, kašeľ, ťažkosti s dýchaním v noci)
- Nádcha (pálenie v nose, pocit upchatého nosa, opakované kýchanie)
Preto, ak sa niektorý z príznakov objaví, je potrebné navštíviť odborného lekára, ktorý vám jednoznačne určí diagnózu.
Roztoče
čo to vlastne roztoče sú? Sú to malé mikroorganizmy, živočíchy, ktoré sa zaraďujú do skupiny členovcov. Voľným okom sa nedajú spozorovať, ak by sme ich chceli vidieť, musíme použiť lupu alebo mikroskop. Aby mohli prežiť, potrebujú vlhko, teplo a organické zložky potravy. Každá domácnosť má pre tieto mikroorganizmy vhodné podmienky, najmä spálňa je pre nich vyhovujúcim domovom.
Latexové matrace
S kým máme tú česť (roztoče), sme potrebovali vedieť preto, aby sme vedeli opísať výhodu latexových matracov. Keďže roztoče potrebujú vlhkosť a odumretú kožu, ktorá sa do matraca počas spánku dostáva, je potrebné, aby bol matrac naozaj dobre vetraný.
Túto podmienku nespĺňajú matrace vyrobené z PUR peny. Aj keď sa im dá s lepším vetraním pomôcť, je s tým viac roboty a roztočom sa v nich bude aj tak páčiť. Ďalšou skupinou sú pružinové matrace, ktoré sú oproti penovým na tom o niečo lepšie, avšak stále sú tu ideálne podmienky pre život roztočov.
V čom je teda latex špeciálny?
Ide o to, že tieto matrace sú vyrábané z prírodného materiálu – Latexu. Ten sa spracováva s kaučukových stromov alebo s vyšších rastlín. Existujú dokonca veľké farmy na pestovanie kaučukov, aby sa mohol latex spracovávať. Takéto plantáže sa nachádzajú napríklad v Juhovýchodnej Ázii, preto ak si obstaráte latexový matrac, je možné že latexová pena „vyrástla“ v Malajzii.
Podstatné je, že latex funguje ako imunitný systém rastlín. Rastliny teda chráni pred plesňami, hubami alebo inými mikroorganizmami. Tieto kladné vlastnosti si ponecháva aj po jeho spracovaní, takže stále ide o prirodzené antibakteriálne vlastnosti.
Keď už sme pri jeho spracovaní, poďme sa pozrieť na to, ako to celé v skratke funguje. V prvom rade je potrebné získať zo stromov latexové mlieko, ktoré sa následne prepraví do Európy. Mlieko sa naleje do formy, v ktorej sa zahreje. Vďaka zvýšenej teplote nastane proces vulkanizácie, čo znamená že sa z tekutej podoby dostane na pevnú.
Tieto formy sú vybavené hrotmi, ktoré spôsobia to, že matrac nebude zaliaty ako jeden celok, ale bude v nej množstvo dier. Tu vzniká ďalšia kladná vlastnosť – vzdušnosť.
Netvrdíme, že sú tieto matrace úplne bez baktérií alebo plesní, avšak, oproti ostatným druhom sa v týchto matracoch nachádzajú spomínané mikroorganizmy len v zlomkovom množstve. Aby mali tieto matrace čo najlepšie vlastnosti, kombinujú sa s inými materiálmi.
V obchode zameranom na predaj matracov môžete nájsť napríklad kombináciu latexu s kokosovou doskou. Kokosová doska je taktiež prírodný materiál a vyrába sa z kokosových vlákien. Používa sa vtedy, ak je potrebné zvýšiť tvrdosť matraca.
Existujú aj kombinácie latexu a PUR peny, ktoré nemusia byť až tak zlé, no ako sme spomínali, pena nie je dostatočne vzdušná a zachytáva pot. Ďalšou kombináciou môže byť latex a pružinové jadro, ktoré môže byť z hľadiska hygieny prospešné.
Najnovšie komentáre