24. November 2024

Jednoduché tipy ako predĺžiť životnosť matraca

Starostlivosť o matrac zohráva v jeho životnosti veľkú úlohu a keďže sa matrace samé o seba nepostarajú, potrebujú ku tomu našu pomoc. Prinášame vám niekoľko tipov, ako sa o váš matrac postarať.

Hygiena matraca

Aj keď starostlivosť o matrac dopomáha ku jeho dlhšej životnosti, netreba zabudnúť, že dôležitá je tiež hygiena matraca. Preto nie je dobré silou mocou držať pri živote staré matrace, ktoré stále majú svoju funkčnosť, no v ich vnútri si žijú vlastným životom.

Najčastejšími obyvateľmi matracov sú roztoče, plesne prípadne iné baktérie, ktoré si tam s našou pomocou spokojne nažívajú. Ľudské telo im dodáva teplo, vlhko a odumreté časti kože, čo je dôvodom, prečo sa im v domácnostiach toľko páči.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Aby sme im život skomplikovali, môžeme podniknúť niekoľko krokov:

Chránič na matrac

Jedná sa o dodatočnú vrstvu, ktorá nie je súčasťou matraca a jej úlohou je matrac ochrániť pred nečistotami a vlhkosťou. Tým, že nečistoty a vlhkosť nasaje do seba, neprepustí ich do tela matraca.

Chrániče matraca sa lepšie udržiavajú čisté ako samotný poťah matraca a čo je na nich najlepšie, predlžujú život samotného matraca. K dispozícií sú rôzne cenové kategórie chráničov, ktorých cena sa odvíja od kvality. Životnosť chrániča môžete predĺžiť napríklad pravidelným vysávaním od prachu a tiež jeho vetraním.

Poťah na matrac

Poťah na matrac je v v dnešnej dobe súčasťou každého matraca, samozrejme okrem najlacnejších penových matracov. Taktiež sa líšia cenami a kvalitou, no úloha je tá istá. Poťahy chránia matrace pred nečistotami a vlhkosťou. Prečo by sme teda mali kupovať chránič na matrac, ak túto úlohu vykonáva poťah?

...

Odpoveď je jednoduchá. Chránič na matrac ušetrí veľa času. Niektoré matrace môžu vážiť približne 10-15 kilogramov, tie kvalitnejšie dokonca aj 30 kg, preto môže byť ich vyzliekanie z poťahu zložité a náročné, zatiaľ čo chránič na matrac jednoducho odopneme a operieme.  

Je pravdou, že praniu poťahu sa nevyhneme, avšak, ak vlastníme chránič, nemusíme poťah prať tak často. Niektoré poťahy sa vyrábajú tak, že ich odzipsovaním dostanete dve samostatné polovice, ktoré sa lepšie perú a dávajú dole z matraca.

Špeciálne poťahy z aloe vera alebo strieborné vlákno, či strieborné nano častice síce sľubujú rôzne zázraky, avšak v realite ide z veľkej časti len o marketing. Pri kúpe snímateľného poťahu sledujte najmä jeho gramáž.

Vetranie matraca

Vetranie je najlacnejší spôsob, ako matracu predĺžiť život. Aj keď je postlatá posteľ na pohľad krásna, raz za čas by sme mali matrac nechať odokrytý bez perín. Taktiež, pri výmene obliečok perín za čisté, nechajte matrac niekoľko hodín vetrať bez plachty a perín. Periny môžete dať prevetrať do okna, tiež im to môže len prospieť.


Okrem odokrytého matraca bez plachty, môžeme vetranie zabezpečiť aj pomocou vhodného podkladu pod matracom. Pre lepšie vetranie odporúčame lamelový rošt  a posteľ bez úložného priestoru. Je to z toho dôvodu, aby mohol vzduch pod posteľou voľne prúdiť.

Vetraniu venujte veľkú pozornosť najmä v prípade, ak vlastníte penové matrace.

Otáčanie matraca

Na niektorých matracoch, najmä tých lacnejších sa tvoria preležaniny. Sú to priehlbiny vytvorené tlakom nášho tela počas spánku, kedy sa na matrac netlačí rovnomerne. Jednoduchým spôsobom, ako oddialiť ich vznik je systematické otáčanie matraca. Ak je jednostranný, otočte ho len na druhú stranu. Tým pádom získate dve polohy matraca. V prípade obojstranných máme viac možností ako matrac otáčať.

Matrace so špeciálnym zónovaním neotáčame, ak to nie je uvedené v pribalenom návode.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár