Z každej strany sa dozvedáme, že sa o matrac treba starať, poťahy treba čistiť a matrace vetrať. Všetky tieto činnosti sú dôležité, avšak dnes budeme venovať pozornosť samotnému poťahu na matrac. Ako často treba poťah prať, prípadne ako sa oň starať?
Poťah na matrac
Úlohou poťahu na matrac je zabraňovať, aby nečistoty a vlhkosť prenikali do samotného matraca. je to v podstate ochránca, ktorému treba pomôcť, aby mohol tieto úlohy vykonávať dlhodobo. Ideálne je venovať mu pozornosť raz za rok, prípadne raz za pol roka.
Koľko krát ho treba prať je v podstate na vás. Vy si viete odhadnúť, či sa potíte intenzívne, prípadne zhodnotiť jeho znečistenie. Pranie raz za rok je minimum, ktoré by ste mu mali venovať.
Okrem prania by sme ho mali tiež pravidelne vysávať. Prach je jedným z faktorov, ktoré pôsobia kladne na život roztočov v domácnostiach. Tým že poťah matraca zachytáva vlhkosť, teplo a odumreté časti kože, znepríjemňuje život mikroorganizmom v jadre matraca.
Ako prať poťah matraca?
Bohužiaľ, nie je jednoznačná odpoveď na túto otázku, pretože poťahy matraca sa vyrábajú z rôznych materiálov. Môže ísť o čistú bavlnu, polyester, froté, bavlny s prímesami atď.
Preto je najlepšie prať podľa štítkov, ktoré sú tak ako na oblečení, umiestnené aj na poťahoch matraca. Ak sa vám však stalo, že štítok nie je a papiere od kúpeného matraca sa stratili, môžete vyskúšať pranie na viac ako 40°C.
Ideálne je pranie pri teplote 60°C, kedy dochádza ku zabíjaniu roztočov, ktoré poťahy častokrát obývajú a znepríjemňujú život alergikom. Špeciálne poťahy s antialergickými vlastnosťami je dokonca možné prať až pri teplote 95°C.
Dôležité je, že aj keď sa vám zdajú byť poťahy voľným okom čisté, je naozaj dobré ich pravidelne prať. Ak sa vám nepozdáva možnosť pravidelného prania, môžete ho vyskúšať dať do mrazničky vymrznúť.
Chránič na matrac
Aj keď má rovnakú funkciu ako poťah na matrac, jedná sa o dve odlišné veci. Chránič na matrac navyše okrem matraca chráni aj samotný poťah. Jednou z výhod je jednoduchšia manipulácia. Zatiaľ čo z poťahu na matrac musíme matrac vyzliecť, chránič na matrac jednoducho dáme dole.
Okrem ochrany pred nečistotami a vlhkosťou chráni matrac pred mechanickým poškodením a jeho výmena je oveľa lacnejšia, ako výmena celého matraca.
Chránič na matraca musíme taktiež pravidelne prať a vysávať, prípadne ručne odstrániť škvrny. Tak ako aj pri poťahu matraca, tak aj pri chrániči je potrebné sledovať štítok, podľa ktorého sa dozvieme, akým spôsobom môžeme materiál oprať.
Avšak, ak aj vlastníme chránič na matrac, je dobré aby sme poťah matraca aspoň raz ročne vyprali.
Nezmestí sa do práčky
Niektoré práčky môžu mať problém poťahy a chrániče oprať, kvôli ich väčšej veľkosti a vyššej hmotnosti pri ich namočení. Ak vám to práčka neumožňuje, máte možnosť prať ručne vo vani v horúcej vode.
Tak ako netreba podceniť pranie, netreba podceňovať ani sušenie. V žiadnom prípade, naozaj v žiadnom, nedávame na posteľ vlhké neusušené poťahy/chrániče. Ak by sme tak urobili, celé pranie by nemalo zmysel.
Odstránenie škvŕn
Jednou z možností je chémia, ktorá je niekedy na štítkoch preškrtnutá, avšak jednou z možností, ako udržať poťah biely, je použitie babských receptov. Jedná sa napríklad o použitie octovej vody, šampónu, handry namydlenej v neutrálnom mydle atď.
Udržanie čistoty postele
Tak ako pranie, je veľmi dôležité aj vetranie. Čím menej prachu a vlhkosti, tým lepšie. Preto je dobré, aby bol matrac položený na lamelovom rošte, na posteli bez úložného priestoru. Lôžko bude pravidelne vetrané a vlhkosť z matraca bude kvalitne odvádzaná preč.
Jednou z možností ako si udržať lôžko čisté je nejesť v posteli, respektíve, nachádzať sa v posteli len v prípade spánku. Ak ste zvyknutý cez deň ležať v posteli, je dobré sa tohto zvyku vzdať.
Pridaj komentár