Chápanie dokáže potrápiť každého človeka. Nielen dotyčnú osobu, ktorá chrápe, ale aj osobu, ktorá vedľa nej spí. Namiesto zaželania dobrého rána po čase padne veta „zase si chrápal/chrápala“. Ak sa v noci nevyspíme, budíme sa podráždený. Môžeme teda povedať, že okrem zdravotného hľadiska môže mať chrápanie vplyv aj na partnerský život. O dôvod viac, prečo tento problém riešiť.
Chrápanie
Chrápanie vzniká ako vibrácia mäkkých častí horných dýchacích ciest. Napríklad u starších ľudí je to spôsobené znížením napätia svalov mäkkého podnebia. Kvôli zníženej opore sa jednoduchšie rozvibruje a vznikne nepríjemný zvuk – chrápanie.
Problém s chrápaním môžu mať aj ľudia s posunutou nosnou prepážkou alebo inou prekážkou dýchacích ciest. Ak osoba prekonala zlomeninu nosa, ktorá nebola správne zahojená, môže dôjsť ku chronickému chrápaniu. Osobe sa ťažko dýcha a preto si v noci pomáha pootvorenými ústami.
Chrápanie trápi aj ľudí s obezitou, ktorá okrem krvného obrazu potrápi aj samotnú bránicu. Stačí, že je bránica o kúsok posunutá voči normálnej polohe a človeku sa ťažko dýcha. Väčší pomer tuku v tele má za následok sťažený nádych/výdych a taktiež problémy s hrudníkom.
Nemali by sme zabudnúť ani na fajčiarov, ktorých sliznica je zdurená oproti zdravej sliznici. Dočasné chrápanie môže byť spôsobené nádchou alebo chrípkou.
Kto chrápe viac?
Podľa štatistík chrápu muži dva krát viac ako ženy. Približne 54% mužov nad 40 rokov sa stretáva s týmto problémom. Čo sa týka žien, chrápanie sa vyskytuje predovšetkým počas tehotenstva, kedy je telo opuchnuté. Približne 30% žien trápi chrápanie.
Chrápanie u detí spôsobujú napríklad opuchnuté krčné alebo nosné mandle. Dieťa sa budí nevyspaté, podráždené a nepozorné, čo môže mať vplyv na školské výsledky. Spánkové apnoe sa vyskytuje približne u 3% detí.
Spánkové apnoe
S týmto výrazom ste sa už určite stretli. Keďže ho používame aj v dnešnom článku, je dôležité jeho vysvetlenie. Spánkové apnoe je stav v spánku, pri ktorom dochádza ku zastaveniu dychu. Tento jav môže byť spôsobený hlasným chrápaním, z dôvodu nedostatku kyslíka. Vtedy sa človek v noci zobudí. Nedostatočné okysličenie orgánov sa môže prejaviť na vysokom tlaku, cukrovke, mŕtvici či infarkte.
Ako sa zbaviť chrápania
Všetko záleží od toho, čo za chrápaním stojí. Ak ide o problémy vzniknuté z obezitou, hlavným riešením je zníženie telesného tuku v tele. Dôležité je chudnúť s rozumom a postupne a začať so znižovaním porcií a pravidelným jedením počas dňa. Vyhýbať by sme sa mali tučným a ťažkým jedlám pred spaním a nájsť si čas na fyzické aktivity. Začať môžeme prechádzkami a postupne si nájsť niečo, čo nás bude baviť. Športové aktivity môžu pomôcť zlepšiť krvný obraz, zvýšiť sebavedomie človeka a prejavia sa aj na kvalitnejšom spánku.
Ak je chrápanie spôsobené zdravotnými problémami, ako je nosná prepážka alebo dýchacie cesty, je dôležité navštíviť odborného lekára. Týmito problémami sa zaoberá oto-rhino-laryngologia v preklade ušno-nosno-krčný lekár. Ten stanoví diagnózu a spôsob liečby.
Pomôcky proti chrápaniu
Chrápanie vraj spôsobuje spanie na chrbte. Viac ako poloha pri spaní je dôležitý podklad na ktorom spíme. Ak matrac neposkytuje správnu oporu chrbtici, môže dôjsť ku problémom s dýchaním tým spôsobom, že matrac bude spôsobovať nepríjemný tlak.
S takýmto javom sa môžeme stretnúť pri starých matracoch resp. matracoch, ktoré stratili svoje kladné vlastnosti. Matrac môže doslúžiť aj z dôvodu vzniku preležanín, ktoré môžu byť viditeľné voľným okom. Proti chrápaniu a dobrej opore chrbtice pomáhajú ortopedické matrace.
Dôležité je problém s chrápaním riešiť čo najskôr, aby nedošlo ku dlhodobej nespavosti, z ktorej môžu prameniť zdravotné problémy, ako je napríklad problém s imunitou, pamäťou, podráždenosťou a motorikou.
Pridaj komentár