24. November 2024

Je vlastná detská izba pre deti dôležitá?

Deti sú v našom živote dôležitou súčasťou. Výchova detí je náročná a dlhá cesta a zároveň dôležitá časť ich života. Mnoho rodičov už od začiatku uvažuje, či dopriať svojim ratolestiam vlastnú izbu alebo zdieľanú izbu s rodičmi. Je vlastná izba tá správna cesta?

Vlastná izba – áno alebo nie  

Niektorí rodičia by aj chceli dopriať deťom vlastnú izbu, no dispozičné riešenie domácnosti to nedovolí. V tom prípade nie je moc na výber. Teda, jednou z možností je presťahovanie „rodičovskej spálne“ do obývačky, avšak nepohodlie rodičov sa časom preukáže na nálade a nervozite. Navyše, dlhodobé spanie na rozkladacom gauči nie je zdraviu prospešné (správne spanie vyzerá inak), čím si človek môže privodiť problémy s chrbticou a kvalitou spánku. Iba ak by sa návšteva usádzala v obývačke do manželskej postele a to si teda predstaviť nevieme.

Preto, ak plánujete deti, dobré je vopred rozmýšľať nad bývaním a počtom izieb v dome.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Druhá možnosť je tá, že má domácnosť dostatok priestoru pre všetkých, či už pre deti alebo rodičov. V tom prípade je jasné, že osobitné izby všetkým prospejú.

Výhody detskej izby

Hlavnou výhodou je, že sa deti naučia zodpovednosti a samostatnosti. Vo vlastnej detskej izbe by si mali upratovať, dávať pozor na veci, hračky, postlať si posteľ, odniesť špinavú bielizeň do koša atď. Samozrejme, menším deťom treba s tými prácami pomáhať, no s pribúdajúcim vekom by ich mali zvládnuť robiť samé. Dôležité je, aby si to mama v domácnosti uvedomovala a nerobila tieto činnosti až do dospelosti dieťaťa.

Oddelené izby oceníte aj v prípade, že na návštevu príde iné dieťa alebo váš známy. Tým, že majú deti vlastný priestor, nebudú vás rušiť počas návštevy a naopak, detské hry zostanú za dverami detskej izby.

...

Ďalšia výhoda spočíva v tom, že deti chodia väčšinou spávať v inom čase ako rodičia. Mnoho rodičov pozerá večer televízor, ktorý spánok narúša a to nie len ten detský. Deťom sa bude lepšie zaspávať vo vlastnej izbe, avšak dbajte na to, aby nepozerali TV. Ak sa im nedarí zaspať, môžete im pustiť audio nahrávky rozprávok alebo im pomôžte čítať knihy. Čítanie kníh je prospešné pre detskú fantáziu a kreativitu, a zároveň môžete tráviť viac času s deťmi.  

Tak ako aj vy pri práci potrebujete kľud a sústredenie, tak aj deti potrebujú pri vypracovávaní domácich úloh kľudné prostredie. Nezabudnime na fakt, že deti sú nezbedné a preto by ste ich mali raz za čas skontrolovať, či majú úlohy naozaj vypracované. Dôležité je, že ak za vami prídu s prosbou o pomoc s úlohou, vypracovávajte ju zároveň s deťmi a nie namiesto detí.

Dve deti v spoločnej izbe

Aby malo každé dieťa vlastnú izbu je skoro nereálne, hlavne vo viac početných rodinách. Problém spoločnej detskej izby môže nastať, ak je medzi deťmi veľký vekový rozdiel, avšak má aj niekoľko výhod.

Súrodenci v jednej izbe sa naučia riešiť konflikty a sociálne správať. Niektoré deti sa boja v noci samé spávať, avšak prítomnosť ich súrodenca  ich môže  upokojiť a dodať potrebnú istotu.

Ďalšia výhoda môže byť tá, že sa deti naučia hračky požičiavať a zároveň si ich od súrodenca vypýtať. Naučia sa tiež, že je zlé zobrať si veci bez dovolenia. Preto, aby sa deti vzájomne akceptovali je dobré rozdelenie hračiek tak, aby bolo jasné, čo komu patrí.

Hračky mladšieho súrodenca umiestňujeme do nižších poličiek, staršieho do vyšších. Pri zariaďovaní izby (ak to vek detí dovolí) využite ich spoluprácu. Tak si deti rozdelia svoje územie už od začiatku s vašou pomocou. Nábytok detí môžeme rozlíšiť pomocou farieb, nálepiek alebo iných obrázkov.

Podľa skúsenosti vieme, že malým deťom neprekáža, ak sa majú deliť o izbu so svojim súrodencom.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár