Pri kúpe nového matraca väčšina ľudí sleduje najmä budúcu kvalitu spánku. Samozrejme, že sa nájdu aj ľudia, ktorým záleží iba na cene, a niečo ako kvalita matraca ich nezaujíma.
Povedzme, že viete, že chcete mať prvotriedny spánok a uvedomujete si, že matrac je investícia na minimálne 7 rokov a nemáte problém si za kvalitu priplatiť. Záleží vám na vašom zdraví. Máte na mysli, že takmer tretinu života strávite na matraci a nechcete na tejto časti života zbytočne šetriť.
Na aké parametre matraca sa však v predajni zamerať? Dá sa spoľahnú na predavača či predavačku?
Pokiaľ chcete kúpe matraca venovať minimum času, pokojne zverte svoj osud do rúk predavačov. Dávajte si však pozor, aby ste zašli do dostatočne odborne pripravenej predajne. V mnohých obchodoch totiž o matracoch vedia maximálne to, že sa na nich spí. Ako však spoznať odborne zdatného predajcu? Nemusí to byť vôbec jednoduché. Aj z tohto dôvodu je dobré sa na kúpu matraca pripraviť. Domáca úloha nemusí byť vôbec zložitá. Plne postačí, ak budete poznať niekoľko základných vecí.
Výrobca jednotlivých komponentov matraca
Výrobcovia matracov len zriedka vyrábajú aj ich časti. Bežný producent si nakúpi komponenty u špecializovaných dodávateľ a vo svojej výrobe ich iba dá dokopy. Navrhne rozmery matraca, nakúpi potrebné peny, pružinové jadrá a poťahy – následne ich zlepí a expeduje do predaja. To, ako toto výrobca matracov spraví, je dôležité. Rovnako dôležité je však aj to, akým spôsobom boli vyrobené jednotlivé časti matraca.
Dobrý výrobca/predajca matracov nemá problém svojim zákazníkom povedať, kto vyrobil penové vrstvy, kto zhotovil taštičkové jadro, alebo kto ušil poťah matraca. Kvalitou sa výrobcovia radi pochvália. Horšie je to už v prípade, že používajú komponenty z Východnej Ázie alebo z krajín, ktoré nie sú známe svojou kvalitou. Rozdiel v kvalite medzi nemeckými, belgickými a čínskymi či vietnamskými firmami je veľký.
Informácie o výrobcoch sú bežne poskytované aj na internete priamo v opise produktu. Ak tam takého informácie nenájdete, pokojne sa predajcu spýtajte. Určite týmito informáciami disponuje.
Parametre jednotlivých materiálov
Penový a penový matrac nemusí byť to isté. Latexový matrac sa môže výrazne líšiť od latexového matraca. Taštičkový matrac toho môže mať pramálo spoločného s taštičkovým matracom.
O čo hovoríme? Pri matracoch záleží aj na parametroch materiálov. V opise vám nemôže stačiť, že matrac je vyrobený z latexovej či inej peny.
Zoberme si ako príklad bežnú polyuretánovú penu, ktorú nájdete vo veľkom množstve matracov. Vlastnosti matraca z PUR peny závisia najmä od jej hustoty. Čím je tento materiál hustejší, tým má lepšie úžitkové vlastnosti. Vyššia hustota napríklad predlžuje životnosť celého matraca.
Hustota najlacnejších polyuretánových pien je od 15 do 18 kg/m³. Tie najlepšie dosahujú aj 30 kg/m³. Životnosť matracov z najlacnejšej PUR peny je často iba jeden až dva roky. Už po takomto krátkom čase sa totiž na matraci začnú vytvárať preležaniny, ktoré znemožňujú bežné používanie matraca. Výrobcovia matracov sa často snažia maskovať materiál, z ktorého je matrac vyrobený. Namiesto toho, aby napísali, že ide o PUR penu, vytvoria nejaký zaujímavý marketingový názov pre tento materiál – napríklad Ultrafoam a podobne. Vašou úlohou je toto všetko ignorovať a pýtať sa na parametre.
To isté platí aj pri latexových matracoch. Tu je potrebné tiež sledovať hustotu. Podobne je to aj pri taštičkových matracoch – aj tu sledujete hustotu. Aj keď trochu inú. Pri taštičkových matracoch je potrebné zistiť hustotu pružín – teda počet pružiniek na jeden meter štvorcový. Čím vyššia hustota pružín, tým vyššia schopnosť matraca kopírovať nerovnosti ľudského tela.
Vzdušnosť matraca
Vzdušnosť matraca do výraznej miery ovplyvňuje hygienický stav lôžka. Do každého matraca sa z ľudského tela dostáva vlhkosť potom. Zvýšená vlhkosť praje rastu a rozmnožovaniu mikroorganizmov, ktoré predstavujú nebezpečenstvo najmä pre alergikov. Zdravotným rizikom sú však pre všetkých ľudí.
Vo všeobecnosti je veľmi jednoduché povedať, ktoré matrace sú vzdušné, a ktoré nie. Matrace vyrobené z polyuretánovej peny sú vo vzdušnosti zlou voľbou. Na druhú stranu najlepšie na tom sú latexové a predovšetkým taštičkové matrace. Pri taštičkových matracoch je potrebné sledovať najmä hrúbku či výšku matraca. Čím hrubší pružinový matrac, tým vyššia vzdušnosť.
Tvrdosť matraca
Dôležitosť správneho výberu tvrdosti matraca sa často podceňuje. Extrémom sú prípady, kedy predajcovia tvrdosť matraca ani neuvádzajú.
Pritom tvrdosť matraca je z pohľadu kvality spánku veľmi dôležitá. Záleží na nej nielen zo subjektívneho, ale aj objektívneho pohľadu. Každý máme nejakú preferenciu, čo sa týka tvrdosti lôžka. Túto preferenciu je potrebné rešpektovať. Potom je tu aj potreba prispôsobiť tvrdosť matraca veku a zdravotnému stavu. Deti a mladšie ročníky by mali spať na tvrdších matracoch.
Dobrý predajca vám pomôže s výberom správnej tvrdosti matraca. Za týmto účelom sa používa číselné označovanie tvrdosti – zvyčajne ide o 5-stupňovú stupnicu. K dispozícii sú aj tabuľky, z ktorých na základe výšky a váhy zistíte odporúčanú tvrdosť matraca.
Pridaj komentár