Ak ste sa rozhodli, že deťom doprajete vlastnú izbu, je dobré si všetko dopredu premyslieť. Dôležité sú otázky, či bude izba pre jedno dieťa alebo viac detí, aký je vekový rozdiel alebo pohlavie detí. Ak to vek detí dovolí, je dobré, aby ste s nimi pri zariaďovaní spolupracovali. Ako zariadiť detskú izbu tak, aby ste boli spokojný vy aj vaše deti?
Premýšľate dopredu
Skôr ako sa rozhodnete vbehnúť do obchodu nakúpiť nábytok a potrebné veci, je dobé ak si spravíte náčrt a predstavu, čo vlastne chcete dosiahnuť. Ak sa jedná o novú detskú izbu, dôležité je načrtnúť a následne vypočítať veci týkajúce sa stavebného materiálu ako sú podlahy, tapety, farby, prípadne dvere. Všetko si nakreslite.
Farby do detskej izby
Viac menej záleží od vašej peňaženky. Ak máte chuť a prostriedky meniť izbu zároveň s dospievaním dieťaťa, môžete ju každoročne prerábať. Ak ste pragmatický, odporúčame zariaďovať izbu v pastelových farbách, prípadne s tapetami, ktoré sa dajú dať ľahko dole. Maľované kreslené postavičky na stenách sú v detskom veku pekné, avšak staršie deti to už nemusia oceniť.
Ak sa bude jednať o dievča, niektoré mamy majú predstavu o žiarivo ružovej farbe a ladiť väčšinu vecí do ružova. Ružová farba dievčatám pristane, no keď vyrastú, môžete nám veriť, že to nie je väčšinou ich obľúbená farba. Ak chcete dopriať menšej slečne ružové farby, odporúčame voliť biele steny s ružovými doplnkami, ako sú napríklad kvetináče, nálepky, záclony, kresielka atď. Avšak, všetko volíme z mierou.
Spoločná izba pre dve deti
Ak majú izbu obývať deti dve, bolo by dobré zistiť, aké majú spoločné záujmy. Spomedzi farieb môžeme zvoliť žltú, zelenú, oranžovú, bledomodrú, prípadne kombinácia farieb. Ak chcete spestriť steny detskými doplnkami, zvoľte skôr zvieracie motívy alebo zistite, či majú deti obľúbenú rozprávku.
Rozdelenie izby do rôznych zón
Priestor pre deti by ste mali rozdeliť pre jednotlivé činnosti, ktoré dieťa vykonáva. Najčastejšie detskú izbu rozdeľujeme do štyroch zón.
Do prvej zóny zaraďujeme priestor na spanie. Sem umiestňujeme posteľ. V prípade dvoch detí tento priestor budeme musieť rozdeliť na dve samostatné zóny – každé dieťa potrebuje svoj priestor na spanie a bohužiaľ – malá detská postieľka s detským matracom, nech sú akokoľvek kvalitné, nevydržia viac ako pár prvých rokov, po ktorých ich treba vymeniť za ich väčšie verzie.
Druhá zóna slúži na účely vzdelávania. Sem by sme mali umiestniť písací stôl, poličky na školské veci prípadne iné potrebné doplnky do školy.
Tretia zóna je vyhradená na hranie a kreativitu. Tu by mali mať deti svoj raj na zemi v podobe hračiek, mäkčenej podložky na hranie. Deťom môžete dopriať aj tvorivý kútik, kde budú môcť maľovať, kresliť, prípadne hrať rôzne logické hry. Nemali by sme zabúdať aj na detské knižky.
Posledná, štvrtá zóna je zameraná na oddych dieťaťa. V dnešnej dobe je používanie počítača deťmi považované za samozrejmosť. Dôležité je, aby k nemu nemali prístup pred spaním a aby ste mali možnosť kontroly ich činnosti na internete.
Tým, že priestor rozdelíme do zón, získame organizovanú a funkčnú izbu. Tým pádom zabránite tomu, aby bol tento priestor preplnený bez praktického rozloženia. Organizovanosť izby docielime aj pomocou rôznych plastových boxov, regálov, zásuviek, stojanov či iných prvkov, ktoré nám pomôžu vytvoriť usporiadaný celok. V súčasnosti sa plastové úložné boxy alebo látkové koše na hračky vyrábajú aj v detských motívoch, čo nám môže pomôcť aj z hľadiska dekorovania izby.
Poschodová posteľ v detskej izbe
Jej výhodou je, že dokáže šetriť priestor v izbe. Či už dieťa spí hore alebo dole, na spánku sa to neprejaví. Logicky však ťažšie deti spávajú dole a tie ľahšie posielame spať hore. Viac ako na výške postele záleží na podklade na ktorom dieťa spí. Ak budete kupovať poschodovú posteľ, presvedčte sa, že je vybavená kvalitnými matracmi. Lacné penové matrace nie sú pre detskú chrbticu vhodné, preto sa odporúča kupovať matrac vhodný pre deti a teda vyberáme matrace, ktoré sú tuhšie (napr. stredne tvrdé).
Niektoré poschodové postele ponúkajú výhodu v tom, že poskytujú množstvo úložných priestorov.
Pridaj komentár