21. November 2024

Aký matrac by si mali domov kúpiť ľudia po 60-tke?

Pri kúpe nového matraca je potrebné brať na vedomie, že neexistuje nič ako univerzálne pravidlo. Nikto vám nedokáže dať radu, ktorá by platila pre každého. Nároky sú na individuálnej úrovni. Každý človek je trochu iný a potrebuje od matraca rôzne veci.

Keďže však matrace nie sú vyrábané na mieru, z dôvodu zjednodušenia celého problémy sa pokúšame dať ľudí do určitých skupín – podľa ich rovnakých potrieb.

Jedným zo spôsobov, ako to spraviť, je rozdeliť ľudí na základe veku. Je viac ako jasné, že deti budú mať na matrace rozdielne nároky ako ľudia v dôchodkovom veku.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

latexovy-matrac

V tomto článku sa budeme venovať ľuďom po 60-tke. Teda ľuďom, ktorí sú v dôchodku, alebo sú krátko pred ním.

V dôchodku by sa na matraci šetriť nemalo

Nie že by to bolo z dôchodku jednoduché, ale starší ľudia by sa nemali snažiť pri kúpe matraca šetriť na úkor kvality. Šetrenie samo o sebe nie je zlé – veď kto by kupoval zbytočne drahý matrac. Nikdy by však nemalo ísť o kompromis, kde je obetovaná kvalita.

Kvalitu matraca môžete obetovať aj máte napríklad 20 rokov a ste maximálne zdravý. Mladí ľudia si môžu dovoliť šetriť na matracoch, keďže ich telo zvládne spať prakticky na čomkoľvek. Otázku kvality matraca však nemôžu zanedbávať donekonečna. Menej kvalitný matrac by mal byť iba dočasné riešenie.

S rastúcim vekom sa zhoršuje zdravotný stav. Toto je fakt a nikto s ním nikdy nič nenarobí. Niekto si užíva mladícky chrbát dlhšie ako druhý, vždy sa to však horší. Niekedy viditeľné a pomaly, inokedy tajne a problémy nastanú náhle.

Starší ľudia si nie vždy uvedomujú, že kvalita ich života do veľkej miery závisí od kvality spánku. Častou výhovorkou je, že starší ľudia toho už veľa nenaspia. V skutočnosti to však nie je pravda. Respektíve aj ľudia na dôchodku naspia takmer rovnako veľa ako človek krátko pred 30-tkou. Dojem, že s rastúcim vekom klesá potreba spánku vyplýva z pozorovania – starší ľudia nie vždy spia v jednom úseku. Spánok je rozložený do rôznych zdriemnutí a hlavného spánku. Keby ste to však všetko spočítali dostanete tých 7 až 9 hodín.

Jednoznačne ortopedický matrac

Ak máte 20 rokov, tak investícia do drahšieho ortopedického matraca môže byť pre vás zbytočným luxusom. Za niečo, čo takmer nepotrebujete, zaplatíte o stovky eur viac.

Pri dôchodcoch je však situácia diametrálne odlišná. Kúpu neortopedického matraca možno považovať za chybu, ktorá zvykne prinášať zlé ovocie.

V súčasnosti je na trhu s matracmi veľmi široká ponuka ortopedických matracov. S výberom teda rozhodne nebude problém. Problém môže byť s v takejto širokej ponuke zorientovať.

...

Taštičkové matrace

Asi najznámejším typom ortopedického matraca sú taštičkové matrace, čo je typ pružinového matraca. Taštičkové matrace majú jedinečnú schopnosť pomáhať chrbtici počas spánku zaujať lepšiu polohu. Chrbát a chrbtica u dôchodcov býva jedným z problematických miest. Pri spánku je kľúčové, aby sa chrbtica dokázala plne venovať svojej regenerácii. Ak jej zabezpečíte pokoj, ráno sa zobudíte plne regenerovaní s dobrou náladou do nového dňa.

Taštičkové matrace sa skladajú z množstva samostatných pružín. Každá jedna pružina je zabalená v textilnom vrecúšku. Navzájom sú pospájané iba textilné taštičky. Tlak na jednu z pružín nespôsobí deformáciu okolitých. Takýto matraca vďaka tejto konštrukcii dokáže kopírovať nerovnosti ľudského tela. Táto schopnosť sa nazýva aj bodová elasticita. Čím vyššia hustota pružín, tým vyššia bodová elasticita. Najlacnejšie taštičkové matrace majú hustotu okolo 250 pružín na meter štvorcový. Tie najlepšie dosahujú hustotu až 1200 pružín na meter štvorcový.

Vo všeobecnosti možno odporúčať matraca s vyššou hustotou pružín. To však neznamená, že je potrebné mať doma v spálni luxus. Dôležitejšie ako hustota pružín je venovať pozornosť tvrdosti matraca.

Tvrdosť matraca

Ľuďom v dôchodkovom veku sa odporúčajú mäkšie matrace. V prvom rade by sa mali na novom matraci cítiť dobre. Určite by však nemali spať na rovnakom matraci, ktorý poznajú zo svojej mladosti. Určite by mali ísť aspoň o jeden stupeň tvrdosti dole.

V odborných predajniach vám s výberom správnej tvrdosti poradia. Prípadne sa spoľahnite na tabuľky tvrdosti. Nájdete s v nich výšku a váhu a následne odporúčanú tvrdosť. Takúto tabuľku je ešte potrebné upraviť o vek.

Latexové matrace

Mimoriadne obľúbené sú aj latexové matrace. Okrem výborných ortopedických vlastností ponúkajú aj skvelé hygienické pomery.

Latexové matrace sa vyrábajú z prírodného latexu. To je tekutina, ktorú si rastliny tvoria v rámci svojho imunitného systému. Latex ich chráni voči vonkajším hrozbám, akými sú rôzne mikróby.

Tieto vlastnosti si latex zachováva aj po svojom spracovaní do peny. Latexový  matrac má prirodzené antimikrobiálne schopnosti. Ďaleko menej sa v matraci bude dariť mikroorganizmom rásť a rozmnožovať sa.

Aj z tohto dôvodu sa latexové matrace používajú pri  chorých ľuďoch, ktorým hrozí nebezpečenstvo od posteľnej infekcie.

Latexové matrace nie sú také vzdušné ako pružinové – stále sú na tom omnoho lepšie ako bežné matrace vyrobené z polyuretánovej peny.

Ako rozpoznať kvalitu matraca?

Kvalitný matrac od nekvalitného rozoznáte napríklad na základe výrobcu. Veľmi pomôže, ak si zistíte aj výrobcov jednotlivých komponentov matraca.

Pri latexovom matraci je vhodné sledovať aj hustotu použitej peny. Vyššia hustota prináša lepšie úžitkové vlastnosti a dlhšiu životnosť.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár