Najlepším pomocníkom na zaspávanie je únava. Preto by sme sa mali počas dňa primerane fyzicky a mentálne unaviť a nastaviť si správnu spánkovú hygienu. To znamená, že by sme mali ísť spať do postele v tom istom čase, nemali by sme jesť ťažké jedlá na večer alebo to preháňať s cvičením. Dôležité je, aby sme boli pozitívne naladený a nechali všetky negatívne myšlienky za nami. Dôležité je naučiť sa zrelaxovať a uvoľniť, aby sme si dopriali kvalitný spánok. V článku vám poradíme ako na to.
Reagujeme na vône
Pred tým ako si ľahneme vôbec do postele, mali by sme si vyvetrať izbu približne na 22°C, podľa toho, aká teplota nám vyhovuje. Niekto má radšej nižšie teploty, iný zas vyššie, no dôležité je, nájsť si tú správnu pre nás. Pozitívne na nás vplýva aj nové, čerstvo opraté posteľné prádlo a pyžamo, kvalitný matrac, obľúbená kniha alebo horúci kúpeľ.
K lepšiemu zaspávaniu pomáha aj ľahký šport, turistika v prírode, joga alebo meditácia, tanec či hudba, wellness, fotografovanie, kreslenie, kreatívne písanie alebo čítanie kníh. Každý si nájde to svoje, čo ho zaujíma a baví. Nedá sa jednoznačne povedať, že ak budeme večer meditovať, určite budeme všetci lepšie spať.
Jedna spomínaná vec, by mala byť spoločná skoro pre všetkých a to práve knihy. Vydávajú sa v rôznych žánroch, takže si každý príde na svoje. Taktiež vplyv kníh je na všetkých rovnaký. Pomáhajú nám „vypnúť“ od okolitého sveta a preto nám dokážu dopriať kvalitný spánok.
Čítanie pred spaním
Pomocou kníh má nájsť človek pohodu, odreagovanie, zábavu, vzrušenie, empatiu alebo inšpiratívne myšlienky. Niektoré knihy nám ponúkajú aj nové poznatky, alebo spôsoby, ako sa lepšie rozvíjať. Žánre kníh sú naozaj rôzne, od romantických, historických, detektívnych až po drámy, sc-fi alebo horory. V súčasnosti sú tiež veľmi obľúbené knihy zamerané na psychológiu, bibliografiu a cestopisy.
Ak vás čítanie kníh doteraz nebavilo, možno ste len nenatrafili na to „Svoje“. Pred kúpou knihy nedbajte na obal, ale prečítajte si recenzie a odporúčania na danú literatúru. Začať môžete tiež veľmi jednoducho, a to ak máte deti, začnite im čítať knižky pred spaním. Tie to veľmi ocenia.
Výhoda kníh je tiež tá, že trénujeme náš mozog, takže znižujeme šancu dostať Alzheimer. Jedná sa o ochorenie mozgu, ktoré sa prejavuje postupnou stratou pamäti až do takej miery, že to ovplyvňuje každodenný život človeka. Len na Slovensku postihuje približne 50 000 ľudí.
Zaujímavé knihy môžete nájsť na internete, počas návštevy v kníhkupectve alebo v knižnici. Ak neviete ako začať, odporúčame návštevu knižnice. Je síce potrebné zaplatiť určité členské, no nemusíte míňať na knihy, ktoré nedočítate. Taktiež personál v knižnici by mal byť ochotný vám poradiť s výberom literatúry. Nevýhoda knižnice je tá, že ste obmedzený výpožičnou dobou, takže knižku musíte do určitého času vrátiť, aby ste neplatili pokuty.
Ak nemáte radi osobný kontakt, môžete si na internete vyhľadať najpredávanejšie knihy počas roka, a prečítať si recenzie a odporúčania. Napríklad, pre rok 2019 ide o nasledovné knihy:
- Chuť granátových jabĺk
- Na vine sú hviezdy
- Pipi Dlhá Pančucha
- Rozprávky o psíčkovi a mačičke
- Šlabikár šťastia
- Harry Potter a prekliate dieťa
- Čin – čin
- Naša mama je bosorka!
- Odvrhnutá
- Kam zmizla Aljaška
Kvalitný matrac
Dôležité je tiež spomenúť, že aj podklad na ktorom spíme zohráva veľkú úlohu. Ak spíme na rozkladacom gauči, spánok nebude taký kvalitný, ako pri správne zvolenom matraci. Preto je dobré, dosluhujúce matrace s preležaninami, alebo staré matrace po babke vymeniť za matrace nové so správnou oporou chrbtice.
Pridaj komentár