Stačí si prečítať niekoľko článkov o spánku na internete a viete o ňom takmer všetko. Však? Samozrejme, že dopracovať sa v online svete k mnohým faktom je nadmieru jednoduché. Rovnako jednoduché je však získať aj informácie, ktoré nie sú podložené ničím reálnym. Inými slovami, takéto informácie nie sú založené na vede. Väčšina článkov na internete sú kompiláty ďalších článkov z internetu. Len ťažko by ste sa dopracovali k nejakému zdroju. Áno, nájdu sa aj články, ktoré odkazujú priamo na rôzne vedecké štúdie. Takéto literárne počiny sú však vo veľkej menšine.
V bežných článkoch nájdete množstvo nepráv o spánku. Ak sú tieto nepravdy všeobecne považované za samozrejmosť, tak ich môžeme označovať ako mýty. Cieľom tohto článku je na tieto mýty (vedou nepodložené predpoklady) vyvrátiť. Iba takto možno totiž zlepšiť svoj spánok. Najhoršia vec, čo sa môže stať, je veriť nejakému mýtu a na základe neho robiť zlé rozhodnutia.
Mýtus č. 1 – z každého sa môže staň ranné vtáča
Väčšina ľudí verí tomu, že rozvoj ranných aktivít je iba otázkou rozhodnutia. Chcete byť rannou osobou? Stačí si nastaviť budík a zopár dní vstávať skoro ráno a vaše telo si na to zvykne.
V skutočnosti je to trochu zložitejšie. Každý človek je iný a fungujú v ňom trochu iné biorytmy. Inými slovami – niektorí ľudia sa prirodzene zobúdzajú neskôr. To, kedy vstávate (prirodzene) viete do určitej miery ovplyvniť. Napríklad slnečné lúče dopadajúce na vašu tvár sú veľmi dobrou pomôckou. Všetko toto však má svoje biologické limity.
Mýtus č. 2 – na fungovanie vám postačí aj menej ako 7 hodín spánku
Áno, dá sa to. Dá sa spávať aj menej ako sedem hodín denne. Zobúdzanie sa je síce ťažšie, ale s podporou kávy či inej formy kofeínu to zvládnete. Otázne je však, či to stačí aj po zdravotnej stránke. Ak chcete vedieť, koľko spánku naozaj chce vaše telo, skúste týždeň spávať prirodzene. Zaspávajte vtedy, keď ste unavení a vstávajte vtedy, keď sa zobudíte.
Mýtus č. 3 – chrápanie je síce otravné, ale je inak je neškodné
Chrápanie sa považuje takmer bežnú súčasť spánku. Len zriedka mu prisudzujeme nejaký význam. Keď partner chrápe, maximálne si kúpime štuple do uší.
Chrápanie však môže byť príznakom vážneho ochorenia. Napríklad taká spánková apnea ohrozuje život. Ak dlhodobo chrápete ( a teda nejde o dočasný problém s dýchacou sústavou) je vždy dobré sa nechať vyšetriť u doktora. Takto sa vyhnete mnohým prekvapeniam.
Mýtus č. 4 – tabletky na spánok sú neškodné
U nás to až také rozšírené nie je. Tabletky na spánok však bežne kúpite v ktorejkoľvek lekárni. Je to dobré riešenie? Dalo by sa povedať, že z krátkodobého hľadiska aj áno. Ak máte akútny problém a potrebujete pomôcť so spánkom, tak to spravte. Určite by však vo veľkej väčšine prípadov nemalo ísť o trvalé riešenie. Pri problémoch zo spánkom je nevyhnutné riešiť príčinu, a nie následok či symptómy. Za poruchami spánku môžu byť psychické či fyzické ťažkosti.
Z dlhodobého pohľadu sú tabletky na spánok bez sporu škodlivé a je vhodné sa im vyhnúť. Existuje navyše množstvo spôsobov, ako si urýchliť zaspávanie. Začať môžete napríklad takým bylinkovým čajom.
Mýtus č. 5 – každý z nás ročne skonzumuje počas spánku niekoľko pavúkov
Tak tento mýtus bude skôr rozšírený medzi ľuďmi, ktorí nemajú pavúky práve vo veľkej láske. Nemusíte sa však báť ani vy. Je síce pravda, že počas spánku po vás môže loziť naozaj všeličo, avšak šanca, že počas spánku zjete nejakého pavúka je blízka nule. Pavúky sú bojazlivé tvory a človek im neponúka nič zaujímavé. Nemajú teda motiváciu liezť vám do úst. Navyše spiaci človek nie je nehybná múmia. Spiaci človek dýcha, mení polohu, funí, vibruje, trasie sa a podobne. Všetko toto rozhodne nie je pre pavúka lákavé. Neveríte? Ak sa bojíte pavúkov, tak predchádzajúce riadky vás nemuseli upokojiť. Verili by ste však experimentu? Ten sa udial. A hneď niekoľkokrát
Mýtus č. 6 – ak sa zobudíte uprostred noci, najlepšie, čo môžete spraviť je zostať v posteli
Toto neplatí vždy. Ak zaspíte do niekoľkých minút, tak to má zmysel. Ak však hľadíte na strop viac ako 20 minút, tak asi vám táto aktivita nepomáha. V takomto prípade je lepšie zmeniť aktivitu. Vstať a robiť niekoľko minút niečo iné. Mozog si takto odpočinie, odreaguje sa a môže byť lepšie pripravený na spánok.
Mýtus č. 8 – zaspávanie s obrazovkou zabezpečenou voči modrému svetlu je fajn
Väčšina z nás už vie, že obrazovky spôsobujú problém svojím modrým svetlom. Toto svetlo stimuluje ľudský mozog a odďaľuje spánok. Toto je dôvod, prečo sa rozmohli rôzne filtre na modré svetlo. Tie vám môže poskytnúť pocit, že ste nimi všetko vyriešili.
Ale… Nie je to úplne tak. Telefón, smartfón, tablet či notebook vás nestimuluje iba prostredníctvom modrého sveta. Mozog aktivujete aj činnosťou na týchto zariadeniach. Môže to byť hranie hry, sledovanie seriálu či vykonávanie inej činnosti. Zaspávanie s elektronickým zariadením určite nie je dobrou možnosťou. V ideálnom prípade by ste v spálni nemali žiadne elektronické zariadenie.
Pridaj komentár