21. November 2024

Ideálny matrac pred starších ľudí

Na prvý pohľad sa môže zdať, že kúpa matraca nie je ovplyvnená vekom ľudí, čo na ňom plánujú spať. Veď spánok je rovnaký pre každého.

V skutočnosti je to však presne opačné. Pri kúpe nového matraca je potrebné vek zohľadňovať veľmi pozorne. Rovnako ako zdravotný stav. Vek približne zodpovedá aj zdravotnému stavu. S rastúcim vekom sa zhoršuje zdravotný stav a tomu je potrebné prispôsobiť aj posteľ a matrac.

5-vyhod-matrac

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Všeobecných pravidiel o kúpe matracov pre starších ľudí až tak veľa nie. V prvom rade je potrebné myslieť na pohodlie. Starší ľudia by mali spávať na mäkších matracoch. Platí, že s rastúcim vekom by sme pomaly mali zvyšovať mäkkosť matraca. Na najtvrdšom matraci by mali spávať deti. Vždy treba však zohľadňovať individuálne okolnosti. Kým v 20-tke sme všetci plus-mínus rovnakí, v 50-tke to už nie je pravda. Fyzicky aktívny 50-tnici potrebujú spať na tvrdšom matraci ako ich 50 roční lenivejší kolegovia. Niektorí 50-tnici majú výrazné problémy s chrbtom, ďalší stále aktívne športujú.

Každý matrac by mal mať popis tvrdosti. Väčšina výrobcov to robí podľa päťstupňovej stupnici tvrdosti. Pričom číslo 1 označuje mäkký matrac a číslo 5 tvrdý matrac. V dobrých predajniach vám s výberom tvrdosti matraca radi pomôžu. Mnohé predajne ponúkajú tzv. tabuľku tvrdosti, z ktorej si na základe svojej výšky a váhy nájdete odporúčanú tvrdosť. Tieto tabuľky je možné upraviť na základe veku.

Ortopedickosť matraca

Ak máte 18, tak sa bez veľkých problémov vyspíte na akomkoľvek povrchu. Mladé telo toho zvládne naozaj veľa. V dôchodkovom veku by ste spánok na holej zemi riešili najbližší mesiac.

Ak máte vyšší vek, tak pri kúpe matraca upriamte pozornosť na ortopedickosť.  Ortopédia je medicínsky odbor, ktorý sa zaoberá správnou polohou chrbtice a kĺbov. Pri spánku je kľúčové, aby chrbtica zbytočne netrpela. Počas spánku by sa chrbtica mala sústrediť výhradne na svoju regeneráciu. Ak musí riešiť aj nesprávnu polohu, tak ráno sa zobudíte v horšom stave, ako by ste chceli. Celé sa to prejaví v bolesti chrbta a ďalších nepríjemnostiach.

Za ortopedický môžeme považovať matrac, ktorý má dostatočne silné ortopedické vlastnosti. Určité ortopedické vlastnosti totiž majú všetky matrace. Ortopedické vlastnosti sa starajú o to, aby bola chrbtica v lepšej polohe  – ideálne v priamej polohe.

Z pohľadu ortopedickosti je najhoršou voľbou matrac vyrobený z bežnej polyuretánovej peny. Takýto matrac má minimálne ortopedické vlastnosti a používaním ich aj tak stráca. Ak si ľahnete na matrac z PUR peny, najťažšia časť vášho tela klesne hlboko do matraca a deformuje matrac tak, že negatívne ovplyvní aj ďalšie časti tela.

...

O čosi lepšie sú na tom vylepšené formy polyuretánovej peny, ako napríklad studená pena.

Výrobné ortopedické vlastnosti majú matrace vyrobené z latexovej peny. Latex má prirodzené ortopedické vlastnosti, ktoré nefungujú na rovnakom princípe ako matraca taštičkové.

Taštičkové matrace sú v súčasnosti mimoriadne obľúbené najmä pre ich spoľahlivé ortopedické vlastnosti. Tento typ matraca je rovnako ortopedické v čase kúpy ako v čase zrelosti na výmenu. Všetko to súvisí s tým, ako je takýto matrac skonštruovaný.

Na rozdiel od latexového matraca ortopedickosť taštičkového  matrace je zabezpečovaná systémom oceľových pružín. V každom taštičkovom matraci sa nachádza množstvo samostatných pružín, ktoré časom nestrácajú svoju pružnosť. Stlačením jednej pružiny nedochádza k deformácii okolitých. Ak si na takýto matrac ľahnete, tak najťažšie časti tela deformujú matrac iba v mieste kontaktu. Ostatné časti tela tým nebudú ovplyvnené.  Matrac tak pekne kopíruje nerovnosti ľudského tela a pomáha chrbtici zachovať želanú polohu.

Pri taštičkových matracoch dobré sa snažiť maximalizovať hustotu pružín. Čím vyššia hustota pružín v matraci, tým lepšia schopnosť matraca kopírovať aj menšie nerovnosti tela.

Hygienickosť matraca

Dôležitosť dobrých hygienických podmienok v posteli sa s rastúcim vekom (mimo detí) plynulo zvyšuje. Starší ľudia sú citlivejší na rôzne mikróby.

Z pohľadu hygieny je najlepším materiálom latexová pena. Latexová pena sa vyrába z prírodného latexu, čo je látka, ktorá nájdete asi v 15 percentách všetkých kvitnúcich rastlín. Priemyselne sa však latex získava z kaučukovníka. Latex si rastliny vyrábajú ako formu obrany voči vonkajším nepriateľom. Latexová pena si zachováva tieto antimikrobiálne vlastnosti. Latexový matrac je tak omnoho odolnejší voči rastu a množeniu baktérií, roztočov a plesní. Latexové matrace sa preto odporúčajú alergikom, chorým a citlivým ľuďom.

Výrobnou voľbou z pohľadu hygieny matraca sú aj pružinové matrace. Ich veľkou výhodou je fakt, že sú mimoriadne vzdušné. Veď ich jadro sa z veľkej časti skladá iba zo vzduchu. Vzdušnosť je dôležitá preto, aby sa v matraci udržala nízka vlhkosť. Vysoká vlhkosť matraca (vlhkosť pochádza z ľudského potu) praje životným podmienkam mikróbov.

Čisto latexové matrace sa bežne predávajú v našich obchodoch. Čisto pružinové by ste hľadali len veľmi ťažko. Na takomto matraci sa totiž pohodlne spať nedá. Na pružinové jadro je potrebné nalepiť kontaktnú vrstvu. Za týmto účelom sa používajú všemožné peny. Ak vám záleží na hygienickosti matraca, tak jednoznačne najlepšou voľbou je latexová pena. Medzi latexovú penu a pružinové jadro sa ešte zvykne vkladať kokosová doska vyrobená z kokosových vlákien.  Latexová pena aj kokosová doska majú výbornú vzdušnosť a tvoria tak ideálnu kombináciu s pružinovým jadrom.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár