21. November 2024

Ako kofeín a nikotín vplývajú na náš spánok

Moderný život vyzerá trochu inak, ako tomu bolo iba pár desiatok rokov nazad. Všetko je rýchlejšie. Všade je viacej možností. Pracuje sa viac a intenzívnejšie. Do našich dní sa snažíme dostať veľké množstvo vecí. Akokoľvek technologický pokrok zlepšuje náš život, stále máme k dispozícii iba 24 hodín denne. A z týchto dvoch tuctov hodín by sme navyše mali prespať až tretinu.

Deň bude mať vždy 24 hodín. S tým nič nespraví ani ten najpracovitejší človek na sveta. Kde sa však dá ubrať, je spánok. To, že by sme v mali spávať cca 8 hodín denne (v závislosti od každého biologických potrieb), je jedna vec. Realita je druhá. Čas vždy možno premeniť na peniaze. V tomto zmysle čas vždy možno vymeniť za zdravie.

Kofeín je droga. Akokoľvek zvláštne to znie, ale naozaj ide o drogu. A dokonca najrozšírenejšiu na svete.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Kofeín má množstvo výhod, čo je príčinou masívneho rozšírenia. Pri drogách je napríklad veľmi dôležité, aby ich účinok prišiel čo možno najskôr od požitia. Pri káve môžete očakávať, že začne pôsobiť už po 20 minútach. Kofeín sa totiž vstrebáva do krvi z veľkej časti už v žalúdku. Zvyšok sa dostáva do krvi v tenkom čreve.

Unavení si dáte jedno či dve espresá a do pol hodinky ste opäť čulý ako rybička. To znie dobre, nie?

Navyše kofeín pôsobí pomerne dlho. Až 6 hodín trvá, pokiaľ sa hladina kofeínu v krvi zníži na polovičku.

Kofeín je chemická látka, ktorá sa najviac spája s kávou. Nájdete ho však v čaji, čokoláde, kole či rôznych energetických nápojoch. To, že kofeín je možné prijímať z viacerých zdrojov je dôležité brať na zreteľ. Keďže zvýšený príjem kofeín človek nemusí mať iba zo zjavného zdroja – kávy.

Celý deň na kofeíne

Značné množstvo ľudí používa kofeín ako pracovné palivo. Vstanú, dajú si prvú kávičku. Ďalšiu počas cesty do práce, ďalšiu po príchode do práce a potom každú hodinku či dve. Niet sa čomu diviť. Káva nefunguje iba proti spánku či únave. Káva zvyšuje pozornosť a schopnosť koncentrácie. V mnohých profesiách ide o kľúčové veci.

Kofeín dočasne spôsobí pumpovanie adrenalínu do krvi, čo vás rýchlo preberie. Kofeín však interaguje aj ďalšími chemickými látkami, ktoré ovplyvňujú spánok. Tieto hormóny či transmitery sa potom nedostávajú v mozgu na potrebné miesto v dostatočnej koncentrácii, a tak mozog nedostáva informáciu, že je unavený.

...

Priveľa kofeínu vedie k nespavosti

Odhaduje sa, že až 20 percent ľudí trpí rôznymi formami nespavosti. Do veľkej miery je za to zodpovedná aj neuvážená konzumácia kofeínu. Už sme spomínali, že ľudia to nemusia odhadnúť, ak predpokladajú, že kofeín je iba v káve. Ak si večer pri televízii dáte jednu tabličku čokolády a potom nemôžete zaspať, vedzte, že na vine je kofeín.

Ďalším zdrojom problémov je v tom, že ľudia si často neuvedomujú, že kofeín účinku minimálne 6 hodín

S čím ale väčšina ľudí nepočíta, že káva sa prejavuje rovnako ako iné drogy. Ak si denne dávate množstvo káv a zrazu sa rozhodnete, že to nie je zdravé či vhodné, a príjem kávy obmedzíte, môžete byť prekvapení, že to neprinesie želané ovocia. Minimálne nie ihneď. Po vysadení či obmedzení príjmu kofeínu sa u ľudí môžu objaviť abstinenčné príznaky. Jednoducho telo je vyvedené z miery a reaguje na to nepokojom. Jedným z príznakov kávových abstinenčných príznakov môže byť aj nespavosť. Tieto príznaky nebudú trvať večne. Stačí vydržať niekoľko týždňov. Väčšina ľudí to však nevydrží a vráti sa k svojmu zaužívanému životnému štýlu. Na káva sa naozaj dá vybudovať slušná závislosť. Pritom proti zaspávanie, na zvyšovanie pozornosti a bdelosti existuje množstvo ďalších metód, ktoré sú v mnohých prípadoch efektívnejšie ako kofeín. A čo je dôležité, nemajú zlý vplyv na bio rytmus človeka.

Čo dokáže nikotín?

Na prvý pohľad nemá nikotín s kofeínom nič spoločné. Väčšina ľudí tieto dve látky spája iba cez nejaké zlozvyky či nezdravé potraviny.

V skutočnosti sú si kofeín a nikotín veľmi podobné. V obchod prípadoch ide o stimulanty. Rovnako ako kofeín, aj nikotín stimuluje ľudský mozog. Najväčší rozdiel je akurát v mechanizme príjmu účinnej látky. Nikotín sa do krvného obehu dostáva v pľúcach.

Výhodou kofeínu oproti nikotínu je to, že spolu s ním sa do ľudského tela dostáva ďaleko menej škodlivých látok. Konzumáciou kávy škodíte maximálne tak farbe zubov. Fajčením cigariet riskujete riziko rakoviny pľúc. S fajčením sa spája aj množstvo ďalších ochorení.

Aj pri nikotíne boli pozorované abstinenčné príznaky, ktoré ovplyvňujú spánok. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že fajčiaci ľudia strávia väčšiu časť noci v plytkom spánku. Toto platí predovšetkým v prvých hodinách spánku. Toto je priamy vplyv nikotínu na spánok. Následne nadránom začnú pôsobiť abstinenčné príznaky. Toto je pravdepodobne dôvod, prečo fajčiari majú kratší spánok ako nefajčiari.

Pokiaľ chcete zlepšiť kvalitu svojho spánku, tak nemožno dať inú radu, ako: obmedziť konzumáciu potravín obsahujúcich kofeín a obmedziť fajčenie. V ideálnom prípade by ste sa fajčeniu vyhli úplne a kávu konzumovali veľmi striedmo.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár