Či už prerábame starú miestnosť, kupujeme novú posteľ lebo stará doslúžila alebo zariaďujeme spálňu v novopostavenom dome, mali by sme sa riadiť určitými pravidlami. Aké kritéria by sme mali pri nákupe postele zvážiť ?
Nemali by sme hľadieť len na cenu
Lepšie je kúpiť raz a poriadne ako dookola kupovať lacné veci, ktoré nás vo výsledku vyjdú drahšie a budú mať menšiu životnosť ako drahší výrobok. Kúpa najlacnejších postelí je najčastejšou chybou mnohých zákazníkov. Pri kúpe postele zohľadňujeme predovšetkým vonkajšie rozmery postele.
Od výšky ceny by sa mala odvíjať aj kvalita a prevedenie novej postele. Zatiaľ čo lacné postele sú väčšinou zhotovené z drevotriesky, postele s dlhou životnosťou sú vyrábané napríklad z dreva.
Masívne postele sú vyznačované vysokou nosnosťou a veľmi dlhou životnosťou. Ak doprajeme novej posteli občasnú starostlivosť, môže nám vydržať naozaj dlhé roky bez toho, aby stratila známky elegancie a luxusu. Starostlivosť o masívne postele spočíva napríklad vo voskovaní alebo nanášaním kombinácie oleja a vosku, ktorý prenikne až do hĺbky 1-2 mm do dreva. Posteľ si tak udrží žiarivý lesk a jednoduché čistenie.
Prírodný prvok v miestnosti dokáže človeka upokojiť. Kresba dreva a rôzne farby sú vždy jedinečnou záležitosťou. Preto môžeme povedať, že masívne postele sú síce drahšie, no uspokoja aj najnáročnejšieho zákazníka.
Veľkosť postele
Stretávame sa tiež s tým, že do malého priestoru sa mnoho ľudí snaží vopchať čo najväčšiu posteľ. Okrem toho, že je to neestetické, problém nastáva aj pri chodení okolo postele. Vždy počítajte s tým, že je potrebné nechať okolo postele minimálne 80 cm na pohodlné prechádzanie. Ak máme k dispozícií veľký priestor, môžeme si dopriať veľké postele s masívnym a zaujímavým čelom.
Pre jednotlivca sú ideálne rozmery 90×200 alebo 140×200 cm. Väčšiu posteľ volíme, ak vieme, že u nás príležitostne niekto prespí a nemáme dostatok miesta na dvojlôžkovú posteľ. Pre dve osoby volíme posteľ minimálne 160×200 cm.
V prípade dvojlôžkovej postele odporúčame vyberať dva samostatné matrace, pre každého partnera zvlášť. Obe spiace osoby budú mať na matrac iné nároky.
Farba alebo materiál
Ak sa už v miestnosti nachádza nejaký nábytok, vždy prispôsobujeme posteľ už existujúcemu nábytku. Snažíme sa o jednotný dizajn miestnosti, ktorý nebude rušivý. Ak máme napríklad šedý alebo biely nábytok, môžeme voliť posteľ s motívom dreva. Ak máme skrine v motíve dreva, musíme hľadať posteľ rovnakého druhu dreva alebo zvolíme pastelové farby. V súčasnosti sú zaujímavé napríklad čalúnene tyrkysové alebo výrazné žlté postele.
Praktickosť
Posteľ vyberáme nie len kvôli zaujímavému dizajnu, alebo aj na základe jej funkčnosti. Existuje množstvo druhov postelí, napríklad s úložným priestorom. Vo všeobecnosti sa úložný priestor pod posteľ neodporúča, nakoľko je vetranie matraca zložitejšie, no ak máme k dispozícií malý priestor, môžeme využiť aj túto možnosť. Úložný priestor môžeme získať nadvihnutím matracov, zasunutím boxu pod posteľou, prípadne drahšie varianty disponujú dokonca rôznymi šuplíkmi. Ak to však naozaj nie je nutné, volíme radšej variant bez odkladacieho priestoru.
Výška postele
Ortopédi odporúčajú, aby bola minimálna výška lôžka 50 cm. Tá zabezpečí bezproblémové ranné vstávanie alebo večerné ľahnutie do postele. Vyššie postele, napríklad 65-70 cm sú vhodné pre starších ľudí. Tým sa bude z vyššej postele vstávať pohodlnejšie.
Pridaj komentár