21. November 2024

Nemôžete zaspať? Riešte to!

Spánok je pre človeka dôležitý. Od útleho veku je odpočinok potrebný k pohodlnému, zdravému a spokojnému životu. Už ten najmenší jedinec prejavuje nedostatok spánku plačom, nespokojnosťou, odmietaným a nervozitou. Mnohé matky sú nielen nevyspaté, ale aj nešťastné z tejto zúfalej situácie.

Dospelý jedinec, hoci neplače, cíti na sebe deficit spánku a vníma to aj jeho okolie. Je nervózny, nevie sa sústrediť, robí často chyby nepozornosti, má problémy prísť na riešenie jednoduchých problémov, ktoré pred tým hravo zvládol; na poradách v práci sa mu ťažko vníma, v komunikácií viazne a pod. Sú to nielen zmeny správania, ale vedeli by ste vymenovať aj rad fyzických zmien, napr. unavené a opuchnuté oči, trasenie rúk, dunenie v ušiach a iné. Ak tento stav trvá dlhodobo pridávajú sa závažné zdravotné a psychické problémy.

Príčiny problémov so spaním

Každý problém má svoje príčiny, ktoré je potrebné riešiť. Nič nevznikne samé od seba. Ak riešenie trápenia odkladáte, všetko sa stupňuje a odstraňovanie bude o to zložitejšie a náročnejšie. Riešením určite nie sú len tabletky, či prášky na spanie, na ktorých sa postupne stanete závislým. Tie budú jednou z posledných možností zvládnutia tejto situácie, ktorú vám odporučí lekár.  

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Je úplne prirodzené, že nemôžete zaspať, ak máte pred sebou dôležitú udalosť, skúšku, životné rozhodnutie, výnimočnú cestu, niečo čo spôsobí nadmernú psychickú záťaž smútku, ale aj radosti. Tieto prípady sa však neobjavujú v pravidelných intervaloch, ale sú skôr niečím výnimočným. Spánok síce tieto dni neprichádza ľahko, ale po pár dňoch je po tom a opäť sa dostávate do pravidelného pokojného spánkového režimu.

Ak stav nespavosti, nevyspatosti pretrváva na dennej báze je potrebné spozornieť,  hľadať príčiny, nájsť ich a postupne vyriešiť.

Najskôr sa rozhliadnite okolo seba, či príčina nie je spálňa

Ak vám to finančná situácia dovoľujte, určite oddeľte nočnú miestnosť od dennej. Spálňa je osobný priestor určený na odpočinok, či relax. Nie je správne, ak spálňu využívate ako pracovňu, ktorá v sebe ukrýva množstvo povinností a problémov. Človek potrebuje zmenu prostredia, aby sa necítil stále ako v práci.

Máte rodinný dom? Určite spálňu umiestnite v jeho zadnej časti. Vyhnete sa hluku z ulice, ktorý spôsobuje smetiarske auto, či nočný život teenedžerov. 

Pri jej zariaďovaní uprednostnite kvalitu pred kvantitou. V spálni nepotrebujete hromadu nábytku, poličiek, ktoré budia stiesnený dojem. Dominantou by mala byť posteľ s kvalitnou výbavou.

Čo všetko v sebe zahŕňa kvalitná výbava postele?

  • Matrac – telo pre zdravý odpočinok potrebuje kvalitný matrac, ktorý bude prispôsobený vám a vašim potrebám. Starostlivo zvážte jeho výber, čo sa týka tvrdosti i materiálu. Je to investícia, ktorá sa vám vráti. Zlý matrac môže byť príčinou nielen nespavosti, ale aj dôvodom tŕpnutia rúk, bolesti chrbtice, hlavy, kĺbov, či iných závažných ochorení.
  • Rošt – nie je jedno na čo matrac položíte. Podľa voľby matraca, zvoľte aj správny rošt. Každý výrobca, či predajca vám poradí vhodnosť roštu. Ak tento výber podceníte, matrac nebude plniť svoju funkciu, nebude dochádza k dobrému odvetraniu matraca, čím sa v ňom môžu usadzovať nečistoty, nežiadúci votrelci, ale aj plesne.
  • Posteľná bielizeň – je potrebné si uvedomiť, že človek sa v noci potí a to nielen v letných mesiacoch, ale celoročne. Preto je potrebné zvoliť prírodné materiály, ktoré odvádzajú pot, sú príjemné na dotyk, ktoré nedráždia vašu pokožku. Asi sa nebudete tešiť do nepohodlnej postele.

Pri zariaďovaní spálne sa zamerajte aj na okno. Vybavte ho nielen vkusnou, štýlovou záclonou, ale najmä žalúziou alebo roletou, ktoré budú brániť prenikaniu nechceného svetla z mesiaca, či pouličnej lampy, ktoré rušia váš spánok, pretože budete riešiť neustále zakrývanie a tienenie tváre.

K príjemnej atmosfére patria aj príjemné farby, ktoré vytvárajú pocit bezpečia a pohodlia. Prírodnými farbami nič nepokazíte. Ak ste milovník žiarivých farieb, skôr ich použite na dekoračné doplnky, nie na steny.    

...

Človek je jedinečný nielen svojim vzhľadom, ale najmä svojimi potrebami. Veľa sa hovorí o tom,  že ideálna teplota v spálni by mala byť okolo 20°C. No ak ste milovník tepla, ľahko sa môže stať, že príliš nízka teplota v spálni spôsobuje časté budenie, pretože telo pociťuje chlad. Vy môžete začať kýchať, či kašľať. Naopak niekto radšej spí v chladnejšom prostredí. Každý pozná svoje telo a vie, čo mu najviac vyhovuje, preto sa neriaďte len všeobecnými radami.

Určite nezabudnite na každodennú výmenu vzduchu – vetranie. Vydýchaný, ťažký vzduch môže spôsobiť nevoľnosť, bolesť hlavy, nespokojnosť. Čerstvý vzduch je zdravý nielen pre ľudský organizmus, ale prúdenie vzduchu zabraňuje tvorbe plesní.

Ťažko sa vám zaspáva? Odsledujte si, čo konzumujete

Niekomu je úplne jedno – čo zje, čo vypije – ľahne do postele a ani nevie ako zaspí. No ak trpíte ťažkosťami so spánkom preskúmajte svoj jedálniček (najmä poobedný a večerný), či sa v ňom nenachádza niečo čo by mohlo spôsobiť vaše problémy.

Nápoje

nápoje, ktoré pôsobia upokojujúco a môžu mať pre niekoho priaznivé účinky napr. bylinkové čaje z harmančeku, medovky, alebo teplé mlieko s medom.

Pozor sú nápoje, ktoré majú opačný efekt. Nabudia vás a vy potom nemôžete zaspať. Sú to nápoje s obsahom kofeínu ako káva, čierny čaj, coca-cola, kofola, či energetické nápoje.

Ak si myslíte, že alkohol vám pomôže lepšie sa vyspať opak je pravdou. Síce rýchlo zaspíte, ale bude dochádzať k častému budeniu a ráno okrem nevyspatia vás môže bolieť aj hlava.

Nezabudnite dodržiavať pitný režim najmä počas dňa. Nesnažte sa dobehnúť dávku vody večer pred spaním. Bude sa budiť kvôli potrebe ísť na toiletu.

Večera

Sú ľudia, ktorí majú problém zaspať ak pociťujú hlad. Potom sú nútení robiť nočné nájazdy na chladničku a po najedení spokojne zaspia. Ak patríte medzi ľudí, ktorí sa potrebujú večer poriadne najesť, tak to urobte. Vaše telo vám napovie, čo potrebuje. Mýtus ako „po 18tej už nejedz inak bude priberať“ nie je na mieste.

Ťažko sa však zaspáva, ak máte problémy s trávením, cítite sa preplnení, pociťujete ťažobu. Preto je vhodné sa nad sebou zamyslieť a na večeru konzumovať len ľahko stráviteľné jedlá. Vhodné sú napr. šaláty, ryby, kuracie mäso, či mliečne výrobky.

Skúmate svoje telo a jeho potreby, ono najlepšie vie, čo mu škodí a naopak čo mu prospieva. Nehladujte, ale ani sa neprejedajte toto všetko môže, hoci aj nemusí pôsobiť na kvalitu vášho spánku.   

Fyzická aktivita je prospešná, ale zvážte koľko, kedy a ako

Už pri malých deťoch si mamičky hovoria „vybehá sa, bude lepšie spať“. No postupom času však zistia, že to nie je celkom pravda. Ak je dieťa príliš unavené, nemôže zaspať. A tak aj dospelý človek. Po práci v záhrade, po namáhavej túre sa cítite unavení a túžba po lôžku je obrovská. Konečne nastane ten čas, ľahnete si, pozeráte do stropu a oči vás prestanú poslúchať. Nedá sa vám zaspať.  

Ak sa chystáte športovať, ísť do fitnescentra, sledujte sa, či večerná fyzická aktivita vás nenabudí natoľko, že nedokážete zaspať. Pre takých ľudí je vhodnejšie tento typ aktivity vykonávať v doobedných, príp. poobedných hodinách. Nie večer.

Šport, pobyt na čerstvom vzduchu je potrebný. Nezanedbávajte ho, ani nepodceňujte. Len zvážte čas pohybu, druh a dĺžku aktivity.

Pár rád, ktoré môžete vyskúšať a možno zaberú

  • Vyhýbajte sa stresujúcim situáciám, hoci v tejto dobe je to pomerne náročné
  • Majte pravidelný spánkový režim. Každý pozná svoje potreby, niekto radšej večer robí a ráno si dlhšie pospí. Naopak niekto po zotmení potrebuje spánok a ráno sa budí v skorších hodinách svieži a pripravení do nového dňa. Človek je individuum, preto údaje ako presná hodina, kedy ísť do postele, aký dlhý čas je potrebné spať sú pre každého iné. Odsledujte si to, čo je pre vás najlepšie.
  • Choďte do postele keď ste skutočne unavení a pociťujete potrebu spánku. Inak sa budete prehadzovať a nezaspíte.
  • Ak ste typ človeka, ktorý si cez deň hodinku pospí, a potom má problém s nočným spánkom, vypustite denný spánok. Veľa spánku môže aj škodiť. Ak sa vám poobede drieme, choďte sa vyvetrať, zabavte sa inou činnosťou. Radšej spite cez noc, ako cez deň.
  • Pred spánkom skúste vykonávať iba pokojné aktivity – rozhovor s partnerom, čítanie knihy, počúvanie obľúbenej hudby a pod.

Ak po prebudení pociťujete únavu nemusí to byť len z nedostatku spánku. Často sa stáva, že príčinou môže byť aj zlá výživa, nedostatok vitamínov, absencia pohybu. Starajte sa o sebe a svoje zdravie. Doprajte telu, čo si žiada. Ak je potreba nebojte sa riešiť svoje problémy s lekárom.   

Related Posts
Comments

Pridaj komentár