Kancelársky stôl so stoličkou je tradičná predstava miesta výkonu administratívnej práce. Je to vcelku nový koncept – dnes pracuje v kanceláriách rôzneho druhu nadpolovičná časť zamestnancov. Nie je tomu tak dávno, keď väčšina ľudí pracovala na poliach a stoličky používali maximálne tak počas večere.
Ekonomika sa však postupne vyvíja smerom ku kancelárskej práci. Súčasťou tohto trendu je aj zvýšená pozornosť venovaná dizajnu tohto priestoru. V minulosti sa pri navrhovaní kancelárskych priestorov myslelo iba na to, ako rýchlo dostať zamestnanca od výťahu k jeho pracovnému stolu. Dnes je však situácia diametrálne odlišná. Čím ďalej viac zamestnávateľov si uvedomuje, dlhodobá produktivita zamestnanca je závislá aj od jeho zdravia.
Výskumy dokazujú, že sedenia nám neprospieva
Asi by ste sa čudovali, keby ste sa dozvedeli, že sedenie je relatívne novým vynálezom. Je to naozaj tak. V minulosti ľudia sedeli málo, alebo nesedeli vôbec. Ak sa pozrieme hlbšie do minulosti, napríklad do takého praveku, zistíme, že naši predkovia nesedávali ani pri častom pobyte pri ohni, ktorý tvoril také počiatočné spoločenské miesto. Vedci zistili, že praľudia pri ohni väčšinou ležali.
Sedenie nebolo bežné ani po zhotovení prvých stoličiek. Ľudia sedeli iba pri výnimočných situáciách – obed, večera, návšteva kostola. Práca bola zriedka spojené so sedením.
Mnohé vedecké štúdie dokazujú, že sedenie vedie k zdravotným problémom. A teraz nehovoríme iba o sedavom spôsobe života. Sedavým spôsobom života sa opisuje životný štýl, kedy človek väčšinu dňa presedí. Do práce cestuje posediačky. V kancelárií sedí 8 hodín za počítačom. Domov sa vracia sediac za volantom. Doma oddychuje sedením za televízorom. Za sedavý spôsob života sa nepovažuje, pokiaľ človek po sedení v práci oddychuje aktívne – napríklad športom.
Vedecké štúdie dokázali, že sedenie má negatívny vplyv na zdravie človek bez ohľadu na to, čo človek robí mimo tohto sedenia. Sedenie má tak negatívny vplyv na zdravie aj v prípade, že sa po práci vrhnete na športoviská.
Dĺžka sedenia je priamoúmerná so zdravotnými problémami. Sedenie sa štatisticky prejavuje najmä rôznymi kardiovaskulárnymi problémami.
Výsledky týchto výskumov zaujímajú nielen rôznych teoretikov na akademickej pôde, ale aj moderné firmy, ktorých zaujíma zdravie svojich zamestnancov a ich produktivita.
Alternatívne dizajny moderných kancelárií
Mnohé firmy vedia, že klasický model kancelárií je zastaraný. To, čo fungovalo v 20. storočí, nebudete fungovať v 21. storočí. Stále však neexistuje niečo ako konsenzus. Dizajnérske firmy skúšajú nové prístupy, ale na bežnú kanceláriu nemajú veľký dopad. V tomto smere prebiehajú rôzne experimenty a je iba otázkou času, kedy sa niektorý z nich uchytí.
Počas sedenia naše telo zaujíma neprirodzenú polohu. Chrbtica je ohnutá, čo vedie časom k rôznym problémom. O zdravie chrbtice sa môžete postarať kúpou kvalitnej kancelárskej stoličky. Takáto stolička pomáha ľuďom sedieť v optimálnej polohe, ktorá zaručí čo možno najmenšiu záťaž chrbtice. Ergonomické kancelárske stoličky sú veľmi dobrou investíciou. Samotná stolička však nedokáže robiť zázraky. Človek sa musí snažiť sedieť zdravo. Nie je to nič zložité. Stačí mať vystretý chrbát, plecia vzadu, nohy čiastočne od seba a tak ďalej. Bez pozornosti venovanej týmto aspektom sedenia to ale nepôjde.
Práca postojačky
Jedný z moderných nápadov na usporiadanie kancelárie je práca v stoji. Kancelária sa tu nijako radikálne nemení. Stále máte k dispozícii pracovný stôl a počítač. Namiesto stoličky sa však za takýmto pracovným stolom stojí. Prípadne okrem stoličky máte možnosť aj stáť. Takéto usporiadanie vyžaduje možnosť umiestniť počítač do rôznej polohy, keďže počas stoja potrebujeme mať počítač výrazne vyššie ako v prípade, že sedíme.
Práca v stoji je teoreticky ideálna. Postojačky je naše telo v prirodzenej polohe. Zaťažované sú úplne iné skupiny svalov ako posediačky. Prečo sa naše kancelárie nemenia týmto smerom?
Práca postojačky je síce zdravá, ani zďaleka však nie je pre zamestnancov atraktívna. V sede sa cítime dobre napriek tomu, že vieme, že to nie je pre naše zdravie najlepšie riešenie. Ľudia stojaci za počítačom časom začnú mať chuť si sadnúť. Tieto myšlienky môžu viesť k rozptyľovaniu, ktoré znižuje produktivitu práce.
Je veľmi nepravdepodobné, že z našich kancelárií zmiznú stoličky. Lepšie firmy ale budú svojim zamestnancom ponúkať viacero možností práce. Nie je nič jednoduchšie, ako umožniť zamestnancovi si na pár minút za počítačom postáť. Môžeme to vnímať ako takú malú rozcvičku na pracovisku. Zamestnávatelia budú pracovnú polohu za pracovným stolom vždy vnímať z pohľadu efektivity práce. Ak bude stojaci zamestnanec produkovať viac, firma zamestnancov bude motivovať, aby v kancelárii stáli. Ak budú produktívnejší v sede, žiadne zdravotné dôsledky tejto polohy pri práci nedonútia firmu k zmene dizajnu kancelárie.
Práca v stoji môže zájsť až do veľmi zaujímavé extrému. Namiesto stoja môžeme hovoriť o chôdzi. Pracovať za počítačom počas chôdze? Áno, aj toto je dnes možné. Nebudete sa však musieť po kancelárii prechádzať s počítačom. Pri kancelárskom stole budete mať bežiaci pás. Presne ako v posilňovni.
Pridaj komentár