Potrebná dĺžka spánku pre každého človeka je rôzna. Lekári odporúčajú aspoň 8 hodín spánku denne. Niekto však potrebuje spať len 2-4 hodiny, iný sa budia aj po 8 hodinách spánku nevyspatý. Ako je možné, že tí čo spia menej majú viacej energie? Počuli ste pojem polyfázický spánok?
Polyfázický spánok – čo to vlastne je
Jednoducho povedané, ak človek spí raz za deň, hovoríme o monofázickom spánku. Ak človek spí v noci a zdriemne si aj popoludní, ide o bifázický spánok. Ak sa človeku podarí zaspať 3x denne v rôznych časoch, ide o trifázický spánok.
Polyfázický môžeme chápať ako mnohofázový spánok. Teraz mnoho ľudí môže napadnúť, že sú radi, ak sa im vôbec podarí večer zaspať, nie to spať počas dňa. Avšak, netreba zabudnúť na obdobie detstva. Ako deti sme spávali aj 18 hodín denne. Do trojfázového spánku patria napríklad dojčatá. Okrem nočného spánku spia doobeda a poobede.
Čím viac deti starnú, tým častejšie sa vynecháva popoludňajší spánok. Tento stav nebýva dobrovoľný, ide skôr o požiadavky okolia ako požiadavky malého organizmu. Deti sa postupne prispôsobujú biofázickému režimu spánku približne v predškolskom veku.
Nástupom do školy sa odstraňuje doobedňajší spánok a prechádza sa ku jednému hlavnému nočnému spaniu.
Okrem detí môžeme sledovať rôzne fázy spánku po celom svete. Napríklad Taliansko alebo Španielsko má pracovný režim rozdelený na dve časti. Tým pádom vzniká priestor pre poobednú siestu, ktorú ľudia využívajú na regeneráciu a okrem tejto výhody, môžu byť hore neskoro do noci.
Príkladom tiež môžu byť tropické krajiny, kde je ekonomika založená predovšetkým na poľnohospodárstve. Ľudia sa neprispôsobujú pracovnému času v kancelárií ale riadia sa predovšetkým slnkom.
Tropické krajiny majú určité časti dňa veľmi horúce, kedy sa pracovať jednoducho vôbec nedá. Preto ľudia vstávajú veľmi skoro, ešte za tmy, aby mohli využiť chladnejšie ranné hodiny. Tým pádom vzniká priestor na poobedný spánok, prípadne na spánok, ktorý je kedykoľvek potrebný.
Ako funguje polyfázický spánok?
Hlavnou úlohou je snaha o skrátenie nočného spánku. Skrátený nočný spánok je nahradzovaný krátkymi zdriemnutiami o dĺžke 20 až 30 min.
Dĺžka zdriemnutí nesmie presiahnuť 30 min, pretože by mohli mať opačný účinnok a namiesto regenerácie by malo zdriemnutie za následok únavu. Tým, že nám ide o skrátenie hlavného spánku, získame čas na poobedné zdriemnutie, ktoré má väčší efekt ako dlhý nočný spánok.
Napríklad, ak človek spí 8h denne v jednej nočnej fáze a rozhodne sa prejsť na bifázický spánok, nočný spánok dokáže skrátiť o dve hodiny. Aby sme tieto dve hodiny spánku získali, je potrebné spať popoludní iba 20-30 minút. Tým pádom človek ušetrí 1,5h času denne, 9h týždenne alebo 432h ročne.
Kde môže nastať problém?
Ak sa rozhodnete prejsť na polyfázický spánok, tým pádom budete spať niekoľko krát denne. Ak je vaše okole zvyknuté na klasický režim, moc sa im vaše konanie páčiť nebude. Váš partner môže vyžadovať pozornosť počas dňa, prípadne odsudzovanie a posmešky okolia vás môžu od polyfázického spánku odradiť.
Môžete vyskúšať test, kedy parner bude spať v normálnom režime, vy sa pokúsite o polyfázický spánok a môžete porovnať koľko voľného času budú mať obe strany, prípadne ako bude na koho vplývať únava.
Vplyv polyfázického spánku na zdravie človeka
Vzhľadom na to, že táto oblasť spánku nie je ešte kvalitne preskúmaná, nevieme doposiaľ o žiadnych štúdiách zaoberajúcich sa vplyvom polyfázického spánku na zdravie človeka a teda nevieme s určitosťou zhodnotiť, či tento druh spánku pôsobí pozitívne alebo negatívne na celkové zdravie.
Pridaj komentár