Mnohí ľudia by dali ruku do ohňa za tvrdenie, že televízor im pomáha so zaspávaním. Radi pri pozeraní televízie podriemavajú a nakoniec aj zaspia.
Využívanie televízora a televízie na tento účel je pomerne čerstvou novinkou. A teraz nemáme na mysli to, že samotná televízia je stále pomerne čerstvou novinkou. Dnes je však televízor takmer povinnou súčasťou každej domácnosti.
Od zaspávania pri televízore po dlhé roky ľudí odradzovalo ovládanie tohto prístroja. Ak ste ho chceli vypnúť, museli ste z postele vstať (čo v stave polospánkovom je naozaj zložité), presunúť sa k nemu a prstom či dvoma stlačiť ten správny gombík.
Potom prišlo diaľkové ovládanie. Stále to však nebolo ono. Aj diaľkové ovládania vyžadovalo ľudský zásah – ak ste chceli televízor vypnúť, opäť ste museli stlačiť ten správny gombík. Hoci tentoraz to zvládnete priamo z postele.
Revolúciou v tomto smere bola možnosť automatického vypnutia televízora. Jednoducho ste si na ňom nastavili, kedy sa má vypnúť. A tým vaše starosti s televízorom skončili. Drieme sa vám? Nastavíte vypnutie televízoru na 40 minút a zaľahnete do postele.
Ako vidieť, technológie robia život jednoduchším. Je však zrejmé, že to automaticky neznamená aj zdravším.
Prečo považujeme zaspávanie pred televízorom za problém?
Povedzme si najskôr niečo o tom, ako by malo ideálne zaspávanie vyzerať. Spánok je časť dňa, kedy je telo a hlavne mozog v útlme. Prechod medzi aktivitou a pokojom by mal byť plynulý. Pred spánkom by sme preto mali byť v pokoji. To znamená, že by sme sa nemali venovať žiadny stimulačným aktivitám. Teda aktivitám, ktoré zamestnávajú mozog.
Medzi tieto aktivity patrí aj sledovanie televízie. Toto tvrdenie sa vám možno nebude zdať ako pravdivé. Veď váš sledovanie tv nudí a časom pri ňom zaspíte. Mozog však vysielanie vníma. A to priamo na dvoch úrovniach.
Mozog sleduje, čo sa v televízii deje. Nejaký príbeh akčného seriálu vás asi nenadchne, mozog sa však dá oklamať. Príbeh a rôzne obrazy ho zaujímajú a hlavne zamestnávajú. Toto môže byť napríklad pôvod vašich divokých snov. Takéto zainteresovanie sa do deje dokáže narušiť priebeh spánku. Nemusí to hneď znamenať, že sa uprostred noci zobudíte s upotenou tvárou. Stačí, keď sa televízii podarí nabúrať štruktúru spánku. Teda dĺžky jednotlivých fáz spánku. Dôsledok nemusí byť hneď zrejmý. Ráno sa však zobudíte menej zregenerovaný ako v optimálnych podmienkach zaspávania.
Okrem televízie na vás pôsobí aj televízor. A teraz nejde iba o zamieňanie pojmov či slovíčkarenie. Televízor je prístroj, ktorý vie fungovať aj bez vysielania televízie. A takýto televízor vám vie uškodiť aj bez zábavných programov.
Obrazovka každého televízor vyžaruje svetlo, ktoré vám škodí. Nejde o žiadne ultrafialové svetlo, ktoré by vám vedelo spôsobiť zhubné ochorenie. Obrazovka televízora vyžaruje obyčajné svetlo, ktoré sa akurát nehodí do obdobia tesne pred začiatkom spánku. Obrazovka vyžaruje svetlo vysokej teploty – tzv. modré svetlo, ktoré na mozog pôsobí stimulačne. Celé sa to prejaví v tom, že vďaka pôsobeniu takéhoto svetla sa vám podarí zaspať o niečo neskôr. Dĺžka spánku sa tak skracuje. Dnes vieme veľmi dobre, že dĺžka spánku je dôležitý faktor ovplyvňujúci kvalitu spánku. Svetlo z televíznej obrazovky zbytočne predlžuje vaše bdenie.
Ono je to však ešte horšie. Studené svetlo obrazovky narúša už spomínanú štruktúru spánku. Pravidelné striedanie REM a nonREM fázy spánku sa stará o optimálnu regeneráciu ľudského tela. Televízor toto dokáže narušiť. Už sme tu spomínali, k čomu to vedie – ráno sa budete cítiť horšie.
Riešenie?
Najefektívnejším riešením je odstránenie televízor zo spálne. Následne budete prirodzene dôležité minúty pred spánkom tráviť bez televízie. Namiesto obľúbeného seriálu si prečítate dobrú knihu. Môžete si byť na 100 percent istí, že pri knihe zaspíte oveľa rýchlejšie ako pri televízore. Väčšine ľudí stačí si prečítať dve či tri strany a už sú v ríši spánku.
Alternatívou je obmedzovanie sledovania televízie. Pokojne si môžete určiť, že hodinu pred spánkom nebudete pozerať tv. Problém v tomto je akurát to, že ľudská vôľa nie je vždy spoľahlivá. A povedzme si to na rovinu, väčšinou nie je.
Problémom nie je iba televízia
Možno vás napadlo iné riešenie – vypnete televízor a do postele si so sebou zoberiete notebook či tablet. Problém je akurát v tom, že takéto riešenie celú situáciu iba zhorší. Notebook či tablet sú v podstate také modernejšie televízory, s ktorými sú spojené prakticky rovnaké problémy.
Všetky obrazovky – či už ide o tablet, smartfón, notebook či počítač vyžarujú spomínané modré svetlo, ktoré stimuluje váš mozog. Je tu však jeden podstatný dôvod, prečo tieto moderné obrazovky sú horšie ako starý dobrý televízor – sú k vašej tvári omnoho bližšie. Takto ste vystavený omnoho vyšším dávkam svetla. Mozog je tak oveľa viac stimulovaný a vplyv na spánok je výrazne vyšší.
Najlepším riešením je vytvoriť si zo spálne miesto, kde nebude žiadna elektronika. Túto miestnosť budete využívať iba na spánok. Verte tomu, že sa to odrazí na kvalite vášho spánku a v konečnom dôsledku aj na vašom zdravotnom stave.
Pridaj komentár