V tomto článku nebudeme rozoberať žiadny konkrétny problém. Neprídeme so žiadny zaručenými radami, ako si zlepšiť spánok. Ako si zlepšiť pocit života. Nebudeme tu hovoriť o návode na kúpu toho správneho matraca. Témou tohto článku sú zaujímavosti zo sveta spánku. A to konkrétne rekordy zo sveta spánku.
Rekordy sú prirodzene zaujímavé. Náš mozog je priťahovaný nezvyčajnými vecami či informáciami. Rozhodne ho zaujímajú extrémy, pretože práve hraničné výkony dokážu zaujať pozornosť. S rôznymi rekordmi sa radi hrajú už deti. Sú to často jednoduché informácie, ktoré si v spojitosti sa zaujímavosťou človek ľahko zapamätá. V tomto článku sa však neobmedzíme iba na čísla či strohé fakty. Pokúsime sa k veciam pristúpiť aspoň trochu podrobnejšie.
Kde inde by sme s rekordmi mohli začať ako pri dĺžke spánku. Myslíte si, že v tejto disciplíne by ste vedeli zabojovať? S dĺžkou spánku to nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Hneď na začiatku musíme z tejto súťaže vylúčiť všetkých ľudí v kóme. Kóma je hlboký spánok, do ktorého sa človek za normálnych okolností nedostane. Ďalším veľmi špecifickým prípadom sú ľudia trpiaci Kleine-Levinovim syndrómom. Ak trpíte týmto syndrómom, dokážete v jednom kuse prespať aj niekoľko mesiacov. Zvyčajne však spánok trvá niekoľko dní. Za 10 rokov človek s týmto syndrómom má asi 20 epizód extrémne dlhého spánku. Šanca, že budete trpieť týmto ochorením, je extrémne nízka. Syndrómom trpí iba jeden zo 14 miliónov ľudí.
O mechanizme tohto ochorenia sa vie veľmi málo. Vieme, že ide o genetické ochorenia. Vieme aj to, že epizódy dlhého spánku spúšťa niekoľko vírusov. Tu však naše znalosti končia.
Akokoľvek sa vám ráno môže zdať, že by ste v posteli spaním vedeli stráviť niekoľko dní, prespať viac ako bežne spávate nie je až také jednoduché. Samozrejme po dlhej spánkovej deprivácii spíte dlhšie ako bežne. Chýbajúci spánok si však určite neviete ušetriť do najbližšieho dňa.
V rekordoch sa preto uvádza trochu upravený spánok. A to hypnotický spánok. Teda umelo vyvolaný spánok. Za najdlhší hypnotický spánok je zodpovedný britská hviezda Peter Powers. Tento človek dokázal svoj objekt udržať v hypnotickom spánku neuveriteľných 8 dní. Neveríte tomu? Existujú dôkazy. Pokus Petera Powersa bol pozorne sledovaný médiami. Existuje dokonca o video záznam.
Najdlhší úplne normálny spánok však nikto nemeral. Nie je to asi zaujímavé. Takto sa môžete poľahky udržovať v ilúzii, že ste to práve vy, čo by ste si dokázali tento rekord pohodlne ukradnúť.
Najdlhšie obdobie bdenia
Na rozdiel od dĺžky spánky, čo nie je pod našou kontrolou, bdenie dokážeme vedome predlžovať. V podstate ho máme do veľkej miery pod vlastnou kontrolou. Aj zmeraných období bez spánku preto nájdeme omnoho viac. Takmer každý z nás má bohaté skúsenosti s predlžovaním času bdenia, respektíve s odkladaním spánku. V našej kultúre je takmer nevyhnutné ovládať stav bdenia. Bežne sa za týmto účelom používajú rôzne stimulačné látky – najmä kofeín. Ak hovoríme o rekordných bdeniach, tak ide trochu do inej úrovne. Nejde o niekoľko hodín odloženia spánku, ale o niekoľko dní. Toto všetko sa deje bez použitia akýchkoľvek stimulačný látok.
Na to, aby sme nejaký pokus o dlhé bdenie mohli považovať za uveriteľné, v prítomnosti pokusu musí byť nejaká autorita, ktorá to dokáže overiť. Väčšinou ide o rôznych výskumníkov. Zároveň tu musí byť prítomný lekársky tím, ktorý dokáže rýchlo zareagovať na možné zdravotné komplikácie.
Nesledovaných pokusov o rekord v nespaní určite bolo viacero. Avšak prvý pokus o zmeranie bdenia, ktorý spĺňal všetky potrebné štandardy, sa uskutočnil až v roku 1959. Do neznámeho sveta sa vybral chlapík menom Peter Tripp. Bez spánku vydržal až 201 hodín. To je 8,4 dňa. Viete si to predstaviť? Znie to neuveriteľne?
Zaujímavé to bolo rozhodne aj pre objekt tohto jedinečného experimentu. Peter Tripp počas 8 dní trpel paranojou a rôznymi halucináciami.
Peter trip však nie je v Guinessov knihe svetových rekordov zapísaný. Prečo? V roku 1964 ho totiž prekonal vtedy iba 17-ročný teenager. Pod dozorom profesora z Harvarskej univerzity Randy Gardner nespal 264 hodín, čo je 11 dní. Prestavte si to.
Keby vás náhodou napadlo, že by ste sa chceli dostať do Guinessovej knihy rekordov jednoduchým nespaním, tak pozor. V súčasnej podobe knihy rekordov sa rekord v nespaní neuvádza. Táto disciplína, podobne ako množstvo ďalších, bola z knihy rekordov vyčiarknutá. Dôvod je jednoduchý – predlžovanie bdenia je spojené z viacerými zdravotnými rizikami.
Z tohto faktu, z tejto zmeny mohla byť nešťastná aj Maureen Weston. V roku 1974 sa zúčastnila maratónu húpania sa na hojdacej stoličke. Nespala 449 hodín, čo je 18,7 dňa. Počas tohto pokusu zažívala halucinácie a iné poruchy vedomia. Nezistili sa však u nej žiadne trvalé problémy vyplývajúce z tohto podujatia.
Pridaj komentár