To, že spánok je dôležitý pre vaše telo, asi nikto nemôže spochybniť. V akomkoľvek veku spánok nemožno podceňovať. Už malé dieťa, ale podobne aj dospelý jedinec, pri nedostatočnom oddychu javí znaky nervozity, nespokojnosti a rozladenosti.
Prečo je spánok dôležitý?
Asi ste už v posledných mesiacoch zachytili informácie o dôležitosti spánku. Hlavne vďaka osvete a publikáciám sa v tejto oblasti pohli ľady. Samozrejme nie všetko čo sa blyští je zlato a napríklad obľúbená Walkerova kniha „Prečo spíme“ si popri kvantách kvalitných informácií so sebou nesie aj viaceré kontroverzie.
Aj napriek tomu je ale mnoho dôvodov, prečo má byť spánok priorita nášho života – kvalitný spánok napríklad:
- Podporuje imunitný systém – telo s výbornou imunitou je odolné voči prechladnutiu, či nádche, ktorú ľudia s nižšou imunitou majú aj niekoľkokrát do roka
- Telo si v noci oddýchne. Telesné procesy ako teplota, frekvencia dýchania, krvný tlak sa zníži a dochádza k obnove buniek, tvorbe neurónových spojení v mozgu, čím zabraňuje k predčasnému starnutiu.
- Zvyšuje výkonnosť, motiváciu, koncentráciu. Zlepšuje duševné zdravie. Vyspatý človek vie prejaviť emócie, je dobrým spoločníkom pri komunikácii i pri riešení zložitejších situácií.
- Pomáha v boji s nadváhou – vyspatý človek má väčšiu motiváciu si zacvičiť, dokáže podať vyšší výkon, je pomocníkom pri nadbytočných kalóriách.
Nepodliehajte falošným predstavám o spánku
Je jedno kde spím, hlavne, že spím
Miesto na spanie je pre zdravý spánok dôležitý. Inak sa zobudíte zlámaný, nevyspatý a ubolený. Ak spíte na nevhodnom lôžku dlhodobo, časom sa dostavia ťažkosti s chrbticou, s bolesťami hlavy, tŕpnutie končatín a pod.
Ako si pripraviť lôžko?
- Ak chcete predísť bolestiam chrbta zvoľte správny matrac. Rozhodujúcim faktorom by mal byť váš vek, hmotnosť, zdravotné problémy, poloha spánku či osobné preferencie.
- Ak nechcete mať problémy s hornou časťou tela v oblasti ramien, krku a hlavy, zamerajte sa na vankúš. Na trhu je široká ponuka klasických i anatomických vankúšov, ktoré sú rôznych náplní.
- Posteľná bielizeň, plachta, či pyžamo má byť s pohodlných prírodných materiálov, ktoré sú nielen príjemné na dotyk, ale zabezpečia vám komfort, hoci sa v noci spotíte.
- O lôžko sa pravidelne starajte – čistota, sviežosť, vôňa – na spánok sa budete tešiť.
Ako si pripraviť miestnosť?
- Na spanie a relax majte vyhradenú jednu miestnosť v byte – spálňu. Zaspať pri televízii v obývacej miestnosti a nad ránom sa niekam presunúť nie je to najlepšie, čo môžete pre telo urobiť.
- Spálňa má byť vhodne zariadená. Musí mať svoju atmosféru. Nepreplňte ju zbytočnosťami a rôznymi rušivými elementami. Udržiavajte ju čistú a upratanú.
- Dôkladne a správne ju vetrajte. Pri správnom vetraní nielenže v miestnosti bude prúdiť čerstvý vzduch, ale je výbornou prevenciou aj proti plesniam, ktoré sa radi chystajú na stenách, rámoch okien, ale aj matracoch.
- Izba, v ktorej spíte nemôže byť prekúrená. Teplota by sa mala pohybovať okolo 20°C.
Ak sa nevyspím dnes, dobehnem to zajtra
Sú zamestnania, kde nočná práca je nevyhnutá. Sú situácie, kde ste nútený večer dlhšie potiahnuť a ráno skoro vstať. No nočný spánok nič nenahradí. Deficit spánku bude na vás vidieť. V krátkom čase príde na vás únava, útlm a vy nebude schopný rýchlo a efektívne rozmýšľať, koncentrácia je nižšia a váš výkon nebude stopercentný. Určite poznáte situáciu, že si poviete: „zajtra sa poriadne a dlho vyspím“ No opak je pravdou. Ste zvyknutý budiť sa do práce 6:00 a tak sa zobudíte niečo po šiestej a už sa vám zaspať nedá. Pri malých deťoch o dlhšom spánku nemožno hovoriť.
Koľko a ako správne sa naučiť spať?
- Dĺžka spánku v každom veku je iná. Záleží to od individuálnych potrieb. Dospelý človek potrebuje okolo 7 hodín spánku. Niekto o kúsoček viac, niekto o čosi menej. Pozor príliš dlhý spánok môže viac škodiť, ako byť prospešný.
- Naučte sa pravidelnosti – zaspávať aj vstávať v rovnakom čase. Dokonca aj pri voľných dňoch, keď nemusíte ísť do práce, či za inými povinnosťami.
- Ideálne, v dospelom veku, je ísť spať okolo 22:00. Záleží však aj od toho, kedy ráno vstávate. Či ste ranné vtáča (radšej si privstanete a najviac práce urobíte včas ráno), alebo nočná soba (ráno si radšej pospíte, ale večer je vaša práca najefektívnejšia, lebo nie ste rušený okolím)
Poriadne sa unav, budeš lepšie spať
Často mylná predstava je, že unavený človek odpadne do postele a spí ako „poleno“. Opak je však pravdou. Ak ste rodičmi, viete, že unavené dieťa je mrzuté a ťažko sa mu zaspáva. Ak pracujete v strese, ak riešite rôzne úlohy, ak ste plný zážitkov, cítite únavu, neviete sa dočkať kedy príde čas, ísť si ľahnúť. Čas prišiel, ľahnite si, cítite úplnú vyčerpanosť a spánok neprichádza. Oči sú také unavené, že nedokážu zaspať. Ak sa vám aj podarí zaspať, často sa budíte. V hlave vám víria myšlienky, prehrávajú sa situácie, ktoré ste zažili. Prevraciate sa a o hlbokom spánku, v ktorom by vaše telo prešlo vytúženou regeneráciou, nemôže byť reč.
Ako dosiahnete kvalitný spánok?
- Pred spánkom v kľude relaxujte – prečítajte si knihu (ideálne papierovú, nie v mobile so žiariacim dispejom), vypočujte si jemnú relaxačnú hudbu, prežite príjemné chvíle s partnerom.
- Po náročnom a napätom dni si doprajte relax pri príjemnej vôni – aromaterapií.
- Vyhnite sa fyzickej aktivite. Cvičenie je vynikajúcim prostriedkom ako sa udržať v dobrej zdravotnej kondícií. No cvičte minimálne 3 hodiny pred spaním. Inak je telo aktívne, nabudené a ťažšie sa mu zaspáva.
- Neležte v posteli zbytočne. Ak sa vám nedarí zaspať, vstaňte a niečo si prečítajte. Vráťte sa do postele, keď budete pociťovať únavu.
Poriadne sa najedz, daj si pohárik budeš lepšie spať
Mnohí ľudia si myslia, že s plným bruchom sa im bude fajn spať. Nebudú sa budiť na jeho škŕkanie, či merať cestu na nočný nájazd chladničky. Nie je správne ísť spať s prázdnym, no ani s preplneným žalúdkom. Mylnou predstavou je, že po poháriku rýchlo a tvrdo zaspíte. Alkohol má tlmiace účinky, ale zaručuje plytký spánok. Ak to preženiete, ráno sa zobudíte s bolesťou hlavy. Budete sa cítiť ospalý, bez nálady a energie.
Čo jesť, či nejesť? Čo piť, či nepiť pred spánkom?
- Určite jesť! Pred spaním však jedzte ľahko stráviteľné jedlá ako napr. šalát, chudé mäso, riečne ryby, mliečne výrobky a pod. Nielen svaly, či mozog si potrebujú v noci oddýchnuť, ale aj tráviaci systém.
- Nezabúdajte na vyváženú stranu plnú vitamínov, minerálov, čo proteínov.
- Vyhnite sa nadmernému a neskorému pitiu čierneho čaju, kávy, energetických nápojov, či iných kofeínových nápojov. Ako aj konzumácii tučný jedál, sladkých pochutín plných kakaa a čokolády.
- Na lepšie zaspávanie a pokojnejší spánok pite bylinkové čaje, či mlieko s medom.
- Pitný režim a jeho dodržiavanie je pre zdravý, kvalitný život dôležitý. No pite najmä počas dňa. Nesnažte sa tekutiny doplniť tesne pred spaním. Potom budete nútený v noci vsať a ísť na toiletu.
Lieky, či prášky na spanie mať vždy poruke
Nemôžete zaspať, alebo sa v noci zobudíte a pár hodín pozeráte na strop čakajúc na spánok? Myslíte si, že liek či prášky na spanie všetko vyriešia? Áno, samozrejme sú ľudia, ktorí majú problém so spánkom a ich jediným riešením sú lieky. No určite si ich neordinujte samy. Každý zdravotný problém si vyžaduje konzultáciu s lekárom.
Nič vám však nebráni, aby ste vyskúšali pár rád a odporúčaní pre zdravý a kvalitný spánok. A možno krôčik po krôčiku, pomocou malých úspechov sa vám podarí naučiť sa a urobiť všetko preto, aby ste dosiahli spánok, po ktorom sa budete cítiť oddýchnutý, pripravený vykročiť do bežného pracovného dňa.
Pridaj komentár