Víkendové dospávanie vám nemusí pomôcť v boji proti únave

Nie je to nič výnimočné, keď ľudia počas týždňa toho naspia pomerne málo a všetko si vynahradia počas víkendu.  Počas pracovného týždňa sa pracuje, cestuje do práce a z práce. Na spánok jednoducho veľa času nie je. Spí sa iba minimum a za pomoci veľkých dávok kávy sa podarí dopracovať k vytúženému piatku.

Mnohí ľudia vnímajú víkend ako jedinečnú príležitosť ako dohnať zameškané. V sobotu a nedeľu ráno nikam nemusia ísť, a tak si doprajú spánku do sýtosti. Je to však efektívny spôsob, ako bojovať proti všeobecnej únave, ktorú poznáme z pracovného týždňa?

vela spanku

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

Spánkový deficit

Spánkový deficit je skutočný vedecký pojem. Spánkový deficit by sme mohli charakterizovať ako kumulovaný nedostatok spánku. Povedzme, že existuje niečo ako optimálna dĺžka spánku pre každého človeka. Od pondelka do piatku si z tohto optima každý deň ukrajujete po jednej hodine. V piatok tak prídete z práce zo spánkovým deficitom cca päť hodín.

Logika hovorí, že tento deficit je potrebné dohnať.

Pri spánkovom deficite je veľmi dôležité si uvedomiť, že existuje niečo ako optimálna dĺžka spánku a táto dĺžka je individuálna. Neexistuje tak žiadne pravidlo, že človek potrebuje spať minimálne 7, 8 či 9 hodín. Takéto pravidlo by bolo zbytočné zovšeobecnenie, ktoré by sa síce hodilo na väčšinu ľudí, stále by sa však v populácii našlo množstvo ľudí, u ktorých by neplatilo.  Jednoducho existujú ľudia, ktorí potrebujú spať viac ako iní, aby sa cítili ráno svieži a počas dňa podávali plnohodnotný výkon. U niekoho to môže byť iba 5 hodín, u iné až 10 hodín. Obe hodnoty sú však extrémami, s ktorými sa stretnete pomerne zriedka. S vekom potreba spánku klesá výraznejšie iba do veku 25 rokov. Potom sa to už veľmi nemení.

Veľmi často sa hovorí, že starší ľudia potrebujú oveľa menej spánku. Nie je to však až tak pravda. Aj starší ľudia stále potrebujú viac menej rovnako spánku ako bežní dospelí ľudia. Vyskytuje sa však u nich problém prespať túto dobu v jednom celku.

Význam biorytmu

Veda už pomerne dávno zistila, že pre človeka je veľmi dôležitý biorytmus. Nie je ani tak dôležité, kedy chodíte spať, či kedy vstávate, ako to, či to robíte pravidelne.  Takto jednoducho funguje ľudské telo. Ide o milióny rokov evolúcie, s ktorou toho veľa nespravíme. Jedinou možnosťou je sa tomu prispôsobiť.

Ľudský organizmus funguje spoľahlivo, ak sa k nemu správame predvídateľne. Pri spánku to znamená asi toto:  zaľahnúť do postele v určitú hodinu a v rovnakú hodinu sa každý deň zobudiť. Za takýchto okolností dokáže ľudský organizmus fungovať najefektívnejšie. To znamená, že dokáže spánok využiť maximálne na regeneráciu (čo je hlavná funkcia spánku ako takého).

...

Pokiaľ túto pravidelnosť akokoľvek narušíte, organizmus to vyvedie z miery. Dokáže sa s tým viac-menej bez problémov vyrovnať, nezostane to však bez následkov. Nehrozia vám žiadne závažné problémy. Do takejto miery to až organizmus z krátkodobého pohľadu neovplyvňuje. Zníži sa však schopnosť tela zregenerovať sa počas spánku. Priamym dôsledkom toho je zvýšená únava.

Víkendové dospávanie môže spôsobovať únavu

Väčšina ľudí sa snaží víkendovým dospávaním proti únave bojovať. To, že by to mohlo viesť k zvýšenej únave ich rozhodne prekvapí.

Vo všeobecnosti môžeme povedať, že víkendové dospávanie nie je také efektívne, ako by ste si mysleli. Pokiaľ zostanete nasilu v posteli o niekoľko hodín viacej, nemusí to mať žiadny výraznejší efekt. Budete na tom rovnako ako v prípade, že by ste vstali v rovnaký čas ako počas týždňa. V horšom prípade sa tento pokus o dospávanie prejaví viditeľnou únavou.

Ako by to malo vyzerať

Všetci veľmi dobre vieme, že zanedbávanie spánku sa v krátkodobom horizonte nijako výraznejšie neprejaví na zdraví človeka. Poznáme to z vlastných skúseností. Len málo ľudí si však uvedomuje dlhodobé dôsledky zanedbaného spánku. Nedostatok spánku sa podieľa na zvýšenom strese, ktorý zase priamo či nepriamo vedie k celej škále zdravotných problémov.

Dospávanie počas víkendu rozhodne nie je riešením problému so spánkom.  Za optimálnej situácie by sme počas spánku nemali spávať výraznejšie dlhšie ako počas týždňa. Pokiaľ nemáte inú možnosť, snažte sa dodržať rovnaký čas vstávania. Ak chcete dlhšie spať, choďte do postele skôr ako za bežných okolností.

Najlepším riešením je však dopriať si optimálne množstvo spánku každý jeden deň.  Každý z nás zo svojich skúseností vie, koľko potrebujete spať, aby sa ráno cítiť svieži a počas dňa dokázal podávať plnohodnotný výkon, a to bez pravidelného požívania rôznych povzbudivých látok.

Dôležité je si zariadiť denný režim tak, aby sme z tohto optima neukrajovali každý deň príliš veľa. Na prvý pohľad sa to môže zdať ako neriešiteľná situácia, pri troche snahy sa však dá dosiahnuť všetko.

Na kvalite spánku záleží

Pokiaľ máte obmedzený čas na spánok, snažte sa dopriať si kvalitný spánok.  Základom je spálňa so správnou teplotou a bez akýchkoľvek rušivých prvkov. Samozrejmosťou by mal byť pohodlný matrac a vhodný vankúš.  Kvalitu spánku do veľkej miery ovplyvňuje aj náš životný štýl. Pred spánkom by sme mali kontrolovať to, čo jeme.  Ľudia venujúci sa športovým aktivitám majú dokázateľne kvalitnejší spánok.

Related Posts
Comments

Pridaj komentár