24. November 2024

Prekvapivé dôsledky nedostatku spánku

Všetci sme si dobre vedomí toho, že nedostatok spánku nie je zdravý a v ideálnom prípade by sme si mali pospať dostatočne dlho. Nedostatok spánku sa spája akurát tak s únavou a nie práve najlepšou náladou.

Podcenenie významu dostatočne dlhého spánku však môže mať aj mnohé nečakané dôsledky.

Nedostatok spánku spôsobuje nehody

Prvé, čo vás tu asi napadne, je mikrospánok. Absencia potrebného množstva spánku je zodpovedná za významnú časť dopravných nehôd. Mikrospánok je iba jeden zo symptómov podceneného spánku. Pri nedostatku spánku sa znižuje naša pozornosť a spolu s ňou aj rýchlosť reakcií.

Chcete zlepšiť váš spánok? V tom prípade by vám nemali uniknúť kvalitné matrace Vegas v akcii až s 50% zľavou →

nedostatok spanku

Nedostatok spánku nerobí problémy iba na vozovkách. Desiatky štúdií dokazujú, aké škody dokáže podcenenie tohto problému narobiť  na pracoviskách. Pracovník trpiaci spánkovým deficitom nie je nijako zvlášť produktívny a navyše pri ňom hrozí zvýšené riziko, že spraví chybu a spôsobí menšiu, väčšiu či dokonca obrovskú nehodu.

Nedostatok spánku je zodpovedný za niekoľko najväčších priemyselných nehôd minulého storočia. Okrem výbuchu atómovej elektrárne v Černobyle nevyspaný zamestnanec zapríčinil aj druhú najväčšiu nukleárnu katastrofu – v americkej atómovej elektrárni Three Mile Island.  Chýbajúce hodinu spánku zapríčinili aj haváriu ropného tankeru Exxon Valdez.

Nedostatok spánku ohlupuje

Inými slovami – čím menej spíte, tým ste hlúpejší. Respektíve sa tak budete javiť. Dostatok spánku má kľúčovú úlohu pri myslení, učení, pozornosti a pamäti.  Spánok regeneruje pozornosť. Pri jeho nedostatku je kvalita pozornosti výrazne znižuje.

Spánok má mimoriadne dôležitú úlohu pri spracúvaní spomienok. To, čo ste cez deň zažili, mozog v noci spracúva. Dôležité informácie ukladá v podobe pamäte. Takto funguje pamäť a teda aj učenie.

Pre pamäť je najdôležitejšia fáza spánku, ktorú poznáme ako REM – to je skratka z anglického výrazu Rapid Eye Movements (rýchly pohyb očí). REM fáza je okrem rýchleho pohybu očí charakterizovaná aj stuhnutím svalov a vyššou aktivitou mozgu. REM fáza je relatívne krátka a počas spánku sa cyklicky strieda s fázou hlbokého spánku.

Ľuďom, ktorým bola REM fáza spánku experimentálne upieraná, mali výrazné problémy s pamäťou a schopnosťou učiť sa nové veci.

Nedostatok spánku môže viesť k vážnym zdravotným problémom

Podcenenie potrebnej dĺžky spánku môže mať tragické následky. Rizikovým je najmä chronický spánkový deficit.

Nasledujúce zdravotné problémy sú asociované s nedostatkom spánku:

...
  • cukrovka
  • mŕtvica
  • vysoký krvný tlak
  • nepravidelný srdcový rytmus
  • zlyhanie srdca
  • infarkt
  • ďalšie choroby srdca

Nedostatok spánku znižuje libido

Jedným z nepríjemných dôsledkov nedostatku spánku je znížená sexuálna túžba. Muži aj ženy, ktorým sa nedostávalo adekvátneho množstva spánku, reportovali zníženú chuť na sex.

Obzvlášť veľké zníženie libida je možné pozorovať najmä u mužov, ktorí trpia spánkovou apneou. To je stav, kedy človek počas spánku v určitých momentoch nedýcha. Takýto muž síce spí dostatočne dlho, spánok však neplní svoju regeneračnú úlohu v dostatočnej miere.

Nedostatok spánku vedie k depresii

Chcete sa cítiť dobre, mať dobrú náladu a zbaviť sa chmúrnych myšlienok? Doprajte si dostatok spánku.

Jedna americká štúdia dokázala, že ľudia spávajúci denne 6 a menej hodín častejšie trpeli depresiou.

Jedným z najdôležitejších spánkových problémov je nespavosť. Tá je priamo spojená s depresiou a väčšinou sa vzájomne podporujú, čo vedie k začarovanému kruhu.

Nedostatok spánku vedie k rýchlejšiemu starnutiu

To, že po prebdenej noci nevyzeráme práve najlepšie, vie asi každý. Len málo ľudí si ale uvedomuje, ako pôsobí spánok na našu pokožku a krásu.

Dlhodobý  nedostatok spánku môže mať veľmi nepríjemné účinky. Pri chýbajúcich hodinách spánku telo vylučuje stresový hormón nazývaný kortizol, ktorý v pokožke narušuje kolagén. To je tkanivo, ktoré je zodpovedné za pružnosť pokožky. Pružná pokožka sa rovná mladá  pokožka.

Nedostatok spánku navyše znižuje produkciu rastového hormónu. V dospelosti nám tento hormón pomáha udržať pokožku zdravú a sviežu.

Nedostatok spánku je zodpovedný za obezitu

Toto bude asi znieť prekvapujúco. Že by za vyššiu ako želanú hmotnosť bol zodpovedný spánok? Vyzerá to tak.

Ako to už býva, tím vedcov pripravil jeden pokus. Sledovali dve skupiny ľudí. Prvej bol skracovaný spánok. Druhá spala podľa potreby. Výsledkom bolo, že prvá skupina počas dvoch týždňov pribrala v priemere jeden kilogram.  Ďalšie dva týždne spali opäť normálne. Ich telesná hmotnosť sa vrátila do pôvodnej hodnoty.

Ľudia počas bdelosti síce vynaložia viac energie, príjem energie počas tohto času je však vyšší. Dôsledkom je to, že organizmus reaguje úpravou telesnej hmotnosti.

Dlhším spánkom určite nikto nevyrieši svoje problémy s nadmernou váhou. Je to však jeden faktor, ktorý môže pomôcť.

Nedostatok spánku zvyšuje riziko smrti

Už sme tu spomínali zvýšené riziko najrôznejších chorôb. Tu však máme na mysli všeobecné riziko smrti. Bez ohľadu na to, či ide o riziko plynúce z chorôb, alebo nehôd.

V roku 2007 boli vo Veľkej Británii zverejnené výsledky 20-ročného pozorovania zamestnancov britského úradníckeho aparátu. Výsledky boli šokujúce – ľudia, ktorí spávali v priemere sedem a menej hodín boli vystavení dvojnásobnému riziku predčasného úmrtia ako zamestnanci spiaci viac ako sedem hodín denne.

in Spánok
Related Posts
Comments

Pridaj komentár