Ciest, ako si predĺžiť život, je viacero. Niektoré sú veľmi dobre preverené, iné zostávajú na úrovni povier.
Jednou zo zaujímavých ciest, ako si predĺžiť život, je polyfázický spánok. Aby sme boli presní, nejde o predĺženie života ako takého, ale o predlženie časti života, počas ktorého bdieme. Vďaka polyfázickému spánku budete tráviť menej času spánkom. Budeme mať viac bdelého času, ktorý môžete presne podľa svojich túžob a potrieb.
Čo je to polyfázický spánok?
Polyfázický spánok si môžete do slovenčiny preložiť ako mnohofázový spánok. Najlepšie sa to však vysvetľuje na príklade. Pokiaľ spíte raz za deň, hovoríme o monofázickom spánku. Ak si okrem hlavného nočného spánku viete zdriemnuť aj popoludní, ide o bifázický spánok. Ak pridáte ešte jedno zdriemnutie navyše, nazývame to trifázický spánok.
Polyfázický spánok zreteľne nie je žiadnym moderným výmyslom. Siestu ľudstvo praktizuje niekoľko tisícročí. U nás sa s ňou síce stretávame zriedka, v mnohých prímorských krajinách si bez nej nevedia predstaviť život.
Každý z nás má za sebou obdobie polyfázického spánku. A to nehovoríme a podriemavaní pri televízore. Všetci sme prišli na svet s naprogramovaným mozgom, ktorý vyžadoval viacero spánkov počas jedného dňa. Najmenšie deti trávia spánkom až 18 hodín denne. Dojčatá majú napríklad trojfázový spánok. Okrem jedného hlavného nočného spánku si doprajú aj dva kratšie spánky – predpoludním a popoludní.
Ako kedy starnú, postupne sa vytráca predpoludňajší spánok. Zo strany detí to nie je úplne dobrovoľné. Jedna vec sú prirodzené požiadavky malého organizmu a druhá požiadavky jeho okolia. Aj malé deti žijú v spoločnosti, ktorá je zvyknutá na nejaký režim či rytmus. Deti sa mu musia postupne prispôsobiť. Do bifázického režimu deti prechádzajú približne v momente, keď sú zaradené do predškolskej výchovy. Zrazu sú povinné chovať sa podľa režimu, ktoré si neurčujú sami, ale ich materská škôlka. Nástupom do školy sa pomaly odstraňuje aj popoludňajší spánok. Z dieťaťa sa stáva jedinec, ktoré napĺňa svoje spánkové potreby jedným dlhým úsekom spánku.
Monofázický spánok je z veľkej miery dôsledkom organizácie spoločnosti. V našich podmienkach väčšina ľudí začína pracovať skoro ráno a domov sa vracia popoludní. Na popoludňajší spánok veľa času nie je.
Na porovnanie si môžete zobrať prímorské krajiny ako Španielsko či Taliansko. Pracovný režim je tu riadení trochu inak. Pracovná doba je rozdelená na dve časti. Medzi nimi sa nachádza siesta, ktorú ľudia využívajú na regenerujúci spánok. Vďaka tomu sú ľudia hore neskoro do noci.
Pre ešte lepšiu ilustráciu slúžia tropické krajiny, ktorých ekonomika je založená predovšetkým na poľnohospodárstve. Život ľudí žijúcich v takýchto krajinách nie je riadený žiadnymi fabrikami či kanceláriami. Ich životný rytmus určuje predovšetkým slnko.
V tropických krajinách je teplo. V určité časti dňa je však horúčava taká veľká, že pracovať sa jednoducho nedá. Toto je ideálna časť na dňa, počas ktorej je dobré si pospať. Ľudia vstávajú veľmi skoro (ešte za tmy), aby využili chladnejšie ranné hodiny. Do pohybu sa opäť dostávajú v neskoré popoludnie. Okrem poludňajšieho spánku si radi pospia kedykoľvek na to majú príležitosť.
Ako funguje polyfázický spánok?
Základným znakom polyfázického spánku je snaha o skrátenie hlavného spánku. Chýbajúci spánok je následne nahradzovaný krátkymi driemnutiami o dĺžke 20 až 30 minúť.
Dĺžka týchto zdriemnutí (v angličtine sa používa výraz „nap), by nikdy nemala byť dlhšia ako týchto 30 minút. Dlhšie zdriemnutie by totiž mohlo mať presne opačný účinok, a namiesto regenerácie by mohlo spôsobiť únavu.
Hlavný benefit polyfázického spánku je v tom, že skracuje celkovú potrebu spánku. 20-minútové zdriemnutie má totiž na regeneráciu ďaleko väčší dosah ako 20 minút hlavného spánku.
Povedzme, že spávate 8 hodín denne v jednej nočnej fáze. Rozhodnete sa prejsť na bifázický spánok. Nočný spánok skrátite o dve hodiny. Na to, aby ste tieto dve hodiny nahradili, však nepotrebujete spať popoludní 120, ale iba 20 až 30 minút. Vďaka bifázickému spánku tak ušetríte cca jeden a pol hodiny. 1,5 hodiny denne je 9 hodín týždenne, 36 hodín mesačne a 432 hodín ročne.
Polyfázickým spánkom môžete ušetriť ďaleko viac ako 90 minút spánku. Pri najvyššom štádiu polyfázického spánku spíte dokopy iba dve hodiny. Spánok je tak počas dňa rozdelený do šiestich 20 minútových úsekov. Medzi 6-fázovým a dvojfázovým spánkom existuje prirodzene plynulý prechod.
Komplikácie spojené s polyfázickým spánkom
Komplikácie majú zvyčajne spoločenských charakter. Pokiaľ plánujete zaľahnúť do postele niekoľkokrát denne, a všetci naokolo spia od desiatej večer do šiestej ráno, tak máte problém.
Ak žijete osamote, tak sa tým ešte nejako prelúskate. Ak však spíte polyfázicky a váš partner monofázicky, tak si môžete byť istí, že na vzťahu sa to prejaví. Zrazu sa vytratia také prirodzené súčasti partnerského života ako spoločné zaspávanie či spoločné vstávanie. Okrem toho budete mať oveľa viac voľného času ako váš partner. Polyfázický spánok vám jednoducho predĺži deň.
Zdravotné riziká spojené s polyfázickým spánkom
Vplyv polyfázického spánku na zdravie dospelého človeka nie je dostatočne preskúmaný. Z tohto dôvodu nie je možné spoľahlivo povedať, či je to bezpečné, alebo to má akékoľvek negatívne vplyvy na zdravie.
Pridaj komentár